Ćwiczenia rozciągające, czyli stretching

2019-03-08 9:38

Regularny stretching pozwoli na długo zachować młodość ciała. Poświęć co dzień kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające, a twoje mięśnie będą elastyczne, stawy sprawne, a ciało odprężone i pełne energii. Zobacz zdjęcia i sprawdź, jak się prawidłowo rozciągać.

ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE, czyli stretching [ZDJĘCIA]
Autor: Getty Images Stretching zmniejsza napięcia mięśni wywołane stresem, a dzięki spokojnemu rytmowi ćwiczeń i miarowemu oddychaniu to dobry sposób na odprężenie.

Spis treści

  1. Stretching - korzyści z ćwiczeń rozciągających
  2. Stretching przed i po treningu - ćwiczenia rozciągające
  3. Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia rozciągające
  4. Bezpieczne i efektywne ćwiczenia rozciągające

Stretching to ćwiczenia polegające na rozciąganiu poszczególnych grup mięśniowych. Sprzyjają one uelastycznieniu mięśni, wzmacniają ścięgna, zwiększają ruchomość stawów. Wpływają też na lepsze odżywienie mięśni, bo im są one elastyczniejsze, tym więcej przyjmują substancji odżywczych dostarczanych z pożywieniem, które są niezbędne do ich rozwoju.

Test: Usiądź po turecku. Nie sprawia ci to problemu? To świetnie! Teraz wyprostuj nogi przed sobą i wykonaj skłon do przodu, sięgając palcami do stóp. Udało się? No właśnie...

Możliwości ludzkiego ciała zmieniają się z upływem czasu – głównie dlatego, że prowadzimy siedzący tryb życia, który skutkuje przykurczami mięśni i ograniczeniem zakresu ruchów w stawach. Jednak nie potrzeba wiele wysiłku, by poprawić sprawność ruchową. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom będziesz mogła długo cieszyć się świetną formą!

Stretching - korzyści z ćwiczeń rozciągających

Systematyczne wykonywanie tych ćwiczeń pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, poprawia koordynację ruchową i giętkość. Stretching zmniejsza też napięcia mięśni wywołane stresem, a dzięki spokojnemu rytmowi ćwiczeń i miarowemu oddychaniu to dobry sposób na odprężenie.

Techniki ODDYCHANIA pomagające przezwyciężyć stres

Dzięki ćwiczeniom rozciągającym możesz też pozbyć się bólu pleców - to dlatego, że za dyskomfort w okolicy lędźwiowej często spowodowany jest przykurczami mięśni nóg.

Stretching przed i po treningu - ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające mimo niezaprzeczalnych korzyści często są zaniedbywane nie tylko przez amatorów, ale też zawodowych sportowców. To błąd! Stretching powinien być nieodłącznym elementem każdego treningu - czy to gimnastycznego, wytrzymałościowego, czy siłowego - ponieważ zapewnia jego bezpieczeństwo i podnosi skuteczność. Dlatego ćwiczenia rozciągające należy wykonywać w trakcie rozgrzewki oraz po zakończeniu treningu właściwego.

Podczas rozgrzewki stretching występuje zazwyczaj w końcowej fazie, czyli po wykonaniu kilku ćwiczeń rozgrzewających ciało. Wówczas należy skupić się na rozciągnięciu tych grup mięśniowych, które będą szczególnie pracowały podczas treningu. Dzięki temu przygotujemy mięśnie, ścięgna i więzadła do wysiłku, minimalizując ryzyko wystąpienia kontuzji.Natomiast ćwiczenia rozciągające po treningu mają charakter wyciszający. Ich celem jest wydłużenie włókien mięśniowych, rozluźnienie zmęczonych mięśni i przyśpieszenie ich regeneracji.

Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia rozciągające

Bezpieczne i efektywne ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia wymagają precyzji i skupienia uwagi na rozciąganych mięśniach. Najbezpieczniejszy jest stretching statyczny (dynamiczny dla osób niewytrenowanych może zakończyć się urazem). Polega on na stopniowym rozciąganiu mięśni (bez gwałtownych ruchów i "pompowania") do momentu oporu (nie można przekraczać granicy bólu!) i utrzymaniu danej pozycji przez określony czas.

Jeśli do tej pory unikałaś ćwiczeń, najlepszy efekt uzyskasz, gdy zaczniesz od łagodnego rozciągania mięśni, a z każdym kolejnym treningiem będziesz próbować rozciągać się nieco bardziej.

Stretching możesz bez trudu wkomponować w codzienny rozkład dnia. Odpowiedni będzie poranek - wtedy przygotujesz mięśnie i stawy do aktywnego dnia, a także dodasz sobie energii. Dobrym momentem jest też wieczór - ćwiczenia usuną zmęczenie i rozluźnią ciało. Pamiętaj, by przed treningiem zrobić rozgrzewkę - wystarczy chwila marszu lub truchtu, kilka wypadów w przód i wymachów ramionami.

miesięcznik "Zdrowie"