Sylwia Szostak: trening, dieta, wymiary

2018-07-25 10:27

Sylwia Szostak to obecnie jedna z najpopularniejszych sportsmenek w sieci. Prywatnie żona znanego trenera i kulturysty – Akopa Szostaka, zawodowo modelka i trenerka personalna, a od niedawna także zawodniczka konkursów Bikini Fitness. Jej zestawy treningowe, udostępniane w mediach społecznościowych, cieszą się dużą popularnością. Sprawdź, czym charakteryzuje się trening Sylwii Szostak, poznaj jej ulubione ćwiczenia oraz dowiedz się więcej o jej diecie.

Sylwia Szostak: trening, dieta, wymiary
Autor: YouTube/SzostakTV Sylwii Szostak często towarzyszy pies Mateuszek, którego przygarnęła ze schroniska wspólnie z mężem Akopem.

Spis treści

 1. Sylwia Szostak – od wychudzonej fotomodelki do trenerki personalnej
 2. Sekrety treningu Sylwii Szostak
 3. Zobacz wideo z treningiem Sylwii Szostak na pośladki
 4. Ulubione ćwiczenia Sylwii Szostak
 5. Dieta Sylwii Szostak

Sylwia Szostak (Nawrat) urodziła się w 1986 roku. Swoją karierę sportową rozpoczęła już w dzieciństwie. Całe życie jednak sukcesywnie poszukiwała swojej drogi i odnalazła ją na siłowni. Dawniej, wychudzona fotomodelka, teraz zdrowa i silna trenerka personalna – jest wzorem i inspiracją dla wielu Polek. Warto poznać bliżej tę popularną trenerkę i motywatorkę.

Sylwia Szostak – od wychudzonej fotomodelki do trenerki personalnej

Sylwia Szostak pracę w show-biznesie zaczynała od bycia fotomodelką. Co prawda już wtedy miała do czynienia ze sportem, ale były to godziny spędzone na intensywnym trenowaniu cardio, a nie rzeźbieniu umięśnionej sylwetki.

Sylwia Szostak styczność ze sportem miała już w wieku 7 lat, kiedy zaczęła trenować biegi przełajowe, co trwało aż 8 lat.

W początkach swojej kariery ważyła tylko 41 kilogramów przy wzroście 164 cm, o czym sama z wielkim rozżaleniem wspomina na swoim Instagramie:

„Ja i moje 41 kg vs 13 kg więcej, a jednak lżej. O presję, którą człowiek w chorobliwy sposób robił na sobie, o wieczne niezadowolenie z siebie. O karanie się treningiem za dni, w których nie wstrzymał. Silniejsza, pogodniejsza, tryskająca zdrowiem i motywacją do każdego dnia.”

Po owocnej 9-letniej karierze w modelingu, Sylwia Szostak rozpoczęła profesjonalną przygodę ze sportem, zapisując się na kurs trenera personalnego, gdzie nauczycielem był jej przyszły mąż, uznany trener kulturystki – Akop Szostak.

Obecnie Sylwia jest trenerką personalną specjalizującą się w treningu siłowym, motywatorką, modelką fitness, oraz zawodniczką Bikini Fitness IFB, gdzie debiutując w 2017 roku zdobyła srebrny medal. Jej osiągnięcia to także autorski program treningowy dla początkujących "PowerShock". Sylwia wzięła również udział w telewizyjnym show „Agent Gwiazdy”, co znacznie wpłynęło na poziom jej popularności w sieci.

Dziś trenuje już zupełnie inaczej. Zdrowie stawia na pierwszym planie, o czym sama pisze na swoim Instagramie:

„Kocham sport, równie mocno jak zdrowy rozsądek. Trenuję, bo to kocham, to moje życie, bo oczyszczam swoją głowę, bo pokonuję własne bariery i jestem lepsza z każdym dniem, miesiącem i rokiem... bo to moja pasja, bo szykuję się do zawodów. Każdy zaczął z innego powodu, ale według mnie najważniejsze jest poczucie, że sport - to wolność. To coś co daje nam szerokie pole wyboru... i ma sens tylko wtedy kiedy robimy to dla siebie. Kiedy wiemy co to odpoczynek. Kiedy dążymy do wyjątkowości i bycia lepszym we własnym wydaniu, a nie po to by dorównać ideałom. Łatwo się tym zajarać, gorzej wytrwać.”

Sekrety treningu Sylwii Szostak

System treningowy Sylwii Szostak to przede wszystkim trening siłowy i interwałowy robiony tuż po ćwiczeniach siłowych. Trenerka swoją sylwetkę zawdzięcza ciężkiej pracy, systematyczności i wytrwałości. Sylwia ćwiczy zarówno na dużych obciążeniach w celu zwiększenia masy mięśniowej, jak i na mniejszych, zwiększając tym samym ilość powtórzeń i trenując wytrzymałościowo. Taki system treningowy Sylwii Szostak pozwala jej budować jakościową masę mięśniową oraz utrzymywać niski poziom tkanki tłuszczowej. Trenerka ćwiczy mniej więcej 4 razy w tygodniu, przy czym stanowczo podkreśla, że częstszy trening znacznie obciąża nasz organizm i nie przynosi korzyści zdrowotnych.

Priorytetem Sylwii na siłowni są mięśnie pośladkowe. Oto jej przykładowy trening na tę partię:

 1. wyprosty nóg (naprzemiennie każda z nóg) na maszynie siedząc 4x12 na stronę,
 2. naciskanie nogą wyciągu górnego na bramie 4x10-12 na stronę,
 3. przysiad bułgarski na maszynie smitha 3x8-10,
 4. ”dzień dobry” 3 x12-15,
 5. wypychanie platformy suwnicy siedzącej jednonóż 3x15-18,
 6. lifty z gumą w klęku podpartym 3x20,
 7. uginanie nóg na maszynie siedząc 4x12-15.

Sprawdź też:

Zobacz wideo z treningiem Sylwii Szostak na pośladki

Ulubione ćwiczenia Sylwii Szostak

Trening Sylwii Szostak to przede wszystkim ćwiczenia siłowe wykonywane z obciążeniem, takim jak sztanga, hantle, a także trening na maszynach. Przykładowe ćwiczenia Sylwii wykonywane na siłowni, to:

Jak widać, są to ćwiczenia zarówno wielostawowe, jak i izolowane.

Oto propozycje ćwiczeń, wykonywanych przez Sylwię, które możesz robić w domu bez dodatkowego obciążenia:

1. Lifty nogi w tył i w bok

To ćwiczenia wykonuje się w klęku podpartym. Należy unosić wyprostowaną nogę raz do tyłu, raz w bok. Podczas wznosu nogi w bok, powinna być zgięta w kolanie. Ćwiczenia to angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe: wielki, średni i mały.

2. Hip thrust na jednej nodze

Hip thrust to ćwiczenia najsilniej angażujące mięśnie pośladkowe, dlatego znajduje się w treningu Sylwii w różnych wariantach. Wznosy bioder można wykonywać na jednej nodze z dodatkowym liftem nogi do góry lub ze zgięciem kolana i przybliżeniem go do klatki piersiowej. Standardowa wersja hip thrustu na jednej nodze to po prostu wyprost bioder w górę z odepchnięciem się od ziemi jednonóż. Druga noga powinna być lekko oderwana od podłoża.

3. Deska

Czyli podpór przodem. To ćwiczenia angażujące mięśnie całego ciała z głównym naciskiem na budowanie mięśni posturalnych, tj. gorset ciała, który stanowią mięśnie brzucha i pleców.

4. Unoszenia bioder w podporze przodem

Ćwiczenie przypomina dobrze znaną z jogi asanę – pies z głową w dół. Pozycję rozpoczynamy od podporu na dłoniach i ustawiamy ciało w pozycji deski, czyli możliwie z jak najprostszym kręgosłupem. Następnie odpychamy się od podłoża, unosząc biodra w górę. Nogi i ręce powinny być proste. Wracamy do pozycji wyjściowej. W tym ćwiczeniu pracuje całe ciało, a najmocniej angażowany jest brzuch.

5. Nożyce

W tym ćwiczeniu angażujemy do pracy mięśnie brzucha oraz nóg. Nożyce można wykonywać pionowa lub poziomo. W przypadku bólu w odcinku lędźwiowym należy wsunąć pod pośladki swoje dłonie, to pomoże wykonać ćwiczenie, nie obawiając się o kontuzję.

Czytaj też: Anna Lewandowska - co je i jak ćwiczy? Sekrety wyglądu Anny Lewandowskiej

Dieta Sylwii Szostak

Sylwia Szostak na co dzień przestrzega ścisłej diety, odpowiednio dobranej do jej celów treningowych. Stara się jeść około 5 posiłków dziennie, w równomiernych odstępach czasowych i dobrze nawadniać organizm. Jednak raz w tygodniu pozwala sobie na grzeszki w postaci „cheat mealu”, kiedy to może zjeść jeden, zazwyczaj zakazany podczas trenowania na siłowni, posiłek. Najczęściej jest to pizza, której Sylwia jest wielką fanką. Sama zresztą przyznaje, że kocha jeść i wcale nie stroni od jedzenia. Jej dieta nie polega na głodzeniu się i dostarczaniu sobie zbyt małej ilości kalorii. Wręcz przeciwnie, obfituje w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, pełnoziarniste produkty oraz warzywa. Dodatkowo, Sylwia wspomaga się suplementacją białkową i aminokwasową oraz zażywa kreatynę. To wszystko daje jej siłę i energię do ćwiczeń fizycznych, pozwala zachować zdrowie i równowagę psychiczną.

Sprawdź też: Co jeść po treningu, żeby nie przytyć?