Plank (deska) - jak prawidłowo zrobić deskę?
Plank czyli deska, a inaczej: podpór przodem na przedramionach. Jest to ćwiczenie izometryczne, pięknie modelujące mięśnie brzucha. Na filmiku Ola Żelazo pokazuje, jak prawidłowo wykonać plank, żeby nie obciążyć kręgosłupa i jakie są pomysły na modyfikację tego ćwiczenia, np. plank pajacyki lub deska boczna.
Spis treści
- Plank (deska) – jak robić prawidłowo?
- Plank (deska) – rodzaje
- Plank (deska) - efekty
- Plank - przeciwwskazania
Plank (deska) – jak robić prawidłowo?
- Klęknij na podłodze. Oprzyj się na przedramionach, zginając ręce w łokciach pod kątem prostym.
- Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami.
- Opierając się na palcach stóp unieś tułów. Napnij mięśnie brzucha.
- Nie unoś pośladków do góry ani nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego – pięty, biodra i ramiona powinny pozostać w prostej linii.
- Wytrzymaj określoną ilość sekund (osoby początkujące mogą zacząć od 20 sekund i wydłużać ćwiczenie o 10 sekund co tydzień, aż będą w stanie wytrzymać 60 sekund).
Zobacz na filmie, jak prawidłowo wykonać plank:
Plank (deska) – rodzaje
- Plank – pozycja podstawowa, deska z oparciem na przedramionach;
- Plank jacks – plankowe pajacyki;
- Plank mountain climbers – przyciąganie nóg na zmianę do klatki piersiowej;
- Plank z jedną nogą uniesioną – pozostając w pozycji deski naprzemiennie unosimy nogi do góry (zatrzymując się na kilka sekund);
- Plank z jedną ręką uniesioną – pozostając w pozycji deski naprzemiennie unosimy ręce (prostujemy), zatrzymując się na kilka sekund;
- Side-plank – deska boczna (ciało opiera się na jednym przedramieniu i jednej nodze);
- Side-plank pulses – unoszenie bioder w górę i w dół w pozycji bocznej (ćwiczenie modelujące talię);
- Side-plank z uniesioną nogą – unoszenie wolnej nogi do góry (w pozycji bocznej deski).
Zobacz więcej: 21 wariantów planka (deski)
Sprawdź też: Płaski brzuch w tydzień - dieta i ćwiczenia na 7 dni
Plank (deska) - efekty
Deska to ćwiczenie typu ,,core''. Prawidłowo wykonana wzmacnia mięśnie tułowia i mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, przez co pomaga niwelować bóle pleców. To idealne ćwiczenie dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia i w związku z tym często narzekają na bóle pleców.
Plank oraz side plank to jedne z pięciu najlepszych ćwiczeń rozwijających wszystkie partie mięśni brzucha (w tym skośne). Ćwiczenie to angażuje także mięśnie naramienne, mięsień piersiowy, mięśnie prosty i skośny brzucha, czworogłowy uda i najszerszy grzbietu.
Regularne treningi z plankiem angażują więc do pracy prawie całe ciało - wzmacnia je, rzeźbi i wysmukla.
Czytaj więcej: Jakie efekty daje regularne robienie deski?
Plank - przeciwwskazania
Plank może robić każdy i w każdym wieku - oczywiście zawsze na swoim poziomie, powoli stopniując poziom trudności. Deski nie powinny wykonywać jedynie kobiety w ciąży ze względu na duże napięcia mięśniowe, jakich wymaga to ćwiczenie. Lepsze będzie pływanie, nordic walking, ćwiczenie gimnastyki dostosowanej dla kobiet w okresie ciąży, wzmacniających ćwiczeń jogi czy pilatesu dla ciężarnych.
Zobacz też: Co można ćwiczyć w ciąży? Zajęcia dla ciężarnych
Na plank powinny także uważać osoby, które cierpią na dyskopatię i skrzywienia kręgosłupa. I choć zadaniem deski jest wzmacniać gorset, co jest ważne dla kręgosłupa, przy tego rodzaju schorzeniach, dobrze jest kontrolować, czy deska nie pogłębi skrzywienia bądź ucisku. Najepiej skonsultować to z lekarzem.
Sprawdź: Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową