Walc angielski - charakterystyka tańca, muzyka, kroki
Walc angielski to piękny i romantyczny taniec, bardzo często wybierany przez pary jako pierwszy taniec na weselach. Kroki walca angielskiego są proste, lecz aby nadać mu płynny i falujący ruch, warto udać się na naukę tańca. Sprawdź, jaka muzyka jest najczęściej wybierana do walca angielskiego oraz poznaj podstawy tego tańca.
Spis treści
- Walc angielski a wiedeński
- Walc angielski – kroki podstawowe
- Walc angielski – nauka tańca
- Walc angielski jako taniec turniejowy
- Walc angielski – najpopularniejsze utwory
- Walc angielski – historia
Walc angielski jest tańcem towarzyskim - odmianą walca. Wchodzi w skład światowego programu tańca towarzyskiego, ma także rangę tańca międzynarodowego. Jest jednym z pięciu tańców standardowych w tańcu towarzyskim. Walc angielski charakteryzuje się powolnym tempem, a ruch jest płynny, kołyszący. Ze względu na dość łatwe podstawowe kroki i powolne tempo, walc angielski bardzo często wybierany jest jako pierwszy taniec na młodej pary.
Walc angielski a wiedeński
Walc angielski i wiedeński mają wiele cech wspólnych. Oba tańce tańczone są w trzymaniu zamkniętym, zwanym ramą. Choć metrum tych tańców jest takie samo, czyli ¾, to różnią się one tempem – tempo walca angielskiego to 30-31 taktów na minutę, natomiast wiedeńskiego ok. 60 taktów na minutę. Walc angielski jest więc o wiele spokojniejszy od walca wiedeńskiego.
Walc angielski – kroki podstawowe
Właściwa technika walca angielskiego pozwala na uzyskanie płynnego ruchu przypominającego kołysanie się łódki na delikatnych falach. Podczas tańca partnerzy powinni poruszać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Walc angielski powinien być tańczony w trzymaniu, zwanym ramą. Tańczy się go w tzw. kontakcie, czyli ciała partnerów powinny dotykać się od kolan do mostka. Partnerzy powinni być zwróceni ku sobie w postawie wyprostowanej, delikatnie stykając się biodrami. Ich twarze muszą być skierowane w lewo, natomiast brody lekko zadarte. Standardowe figury walca angielskiego tańczone są po liniach ukośnych, rozpoczynają się od początku taktu.
Wszystkie kroki w przód w walcu angielskim stawiane są od pięty, natomiast w tył – od palców. Kroki boczne stawiane są jednak na całej podeszwie. Rozpoczęcie kroku rozpoczyna się na „raz”, krok boczny należy liczyć na „dwa”, natomiast koniec taktu i łączenie stóp – na „trzy”. Jest to niezmienne metrum ¾, charakterystyczne dla walca.
Aby taniec był efektowny i sprawiał wrażenie lekkiego, partnerzy powinni poruszać się w sposób lekki i płynny, a ich ruchy powinny być falujące.
Walc angielski został wykonany po raz pierwszy w 1910 roku w Londynie. W Wielkiej Brytanii nazywany jest po prostu... waltz.
Podstawowymi figurami walca angielskiego są:
• obrót w prawo
• wirówka
• promenada
• chasse
• whisk
• skrzydełko
• tkacz
• open telemark
• wirówka w lewo
• fallaway
Walc angielski – nauka tańca
Walc angielski jako taniec turniejowy
Walc angielski jest klasycznym tańcem turniejowym. Co więcej, na turniejach tańców towarzyskich jest tańczony jako pierwszy z tańców standardowych. W walcu angielskim sędziowie oceniają przede wszystkim prawidłowe wykonanie przez parę wahadłowego ruchu, różne warianty unoszenia i opadania w każdym takcie, sposób trzymania partnerów, który nie powinien się zmieniać oraz figury.
Walc angielski – najpopularniejsze utwory
Proste kroki i spokojne tempo sprawiają, że walc angielski jest chętnie wykonywany podczas wesel jako pierwszy taniec. Na specjalnych kursach i w szkołach tańca, przygotowujących układy dla nowożeńców, można spotkać się z propozycjami utworów, które będą stanowiły tło do choreografii. Oto najchętniej wybierane w szkołach tańca piosenki do walca angielskiego:
- Dana Glover - It is You ("Shrek")
- Norah Jones - Come away with me
- Elvis Presley - This Is Our Dance
- Lionel Richie - Three Times a Lady
- Debby Boone - You Light Up My Life
- Andy Williams - Moon River
- Anna Karwan - What the world needs now
- Ballroom Orchestra & Singers/Bodane - Unchained Melody
Polecany artykuł:
Walc angielski – historia
Walc angielski wywodzi się z powstałego w Wielkiej Brytanii walca wiedeńskiego oraz pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych tzw. boston. Walc angielski powstał na początku XX wieku w Anglii. Prekursorem walca angielskiego był prawdopodobnie Victor Silvester. Powolny charakter walca angielskiego ma swoje korzenie z powstałym (również w Anglii) tzw. stylem angielskim.
Instruktorzy tańca i nauczyciele, obserwując poszczególnych tancerzy i wychwytując ich naturalne płynne ruchy, opracowali specjalną technikę tańca, podkreślającą grację i naturalną mechanikę ruchu ciała. W 1921 roku wprowadzono ścisłe zasady powolnego tempa walca i jego kroków, który stał się właśnie walcem angielskim i tańczony jest do dziś.
Inspiracją dla walca angielskiego, prócz walca wiedeńskiego, był boston – taniec powstały w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, który swą nazwę zawdzięcza miastu Boston. Jest rodzajem powolnego tańca w metrum ¾ o płynnej melodii i częstych zwolnieniach tempa (ritardando).
Poznaj inne rodzaje tańca:
- kizomba
- bachata
- jazz
- salsa
- swing
- rock and roll
- hip-hop
- breakdance
- dancehall
- pole dance (taniec na rurze)
- zumba
- flamenco
- tango argentyńskie
- bokwa
- taniec brzucha