TANIEC bollywood - dla pięknej sylwetki i większej pewności siebie

2018-12-03 11:30

Na czym polega taniec bollywood? Pojawił się wraz z modą na kino hinduskie. Przyjemny trening tańca bollywoodzkiego uczy gracji, płynności ruchów, a przy okazji poprawia kondycję. Ten rodzaj tańca łączy w sobie elementy tradycyjnych tańców hinduskich oraz tańców współczesnych.

TANIEC bollywood - dla pięknej sylwetki i większej pewności siebie
Autor: thinkstockphotos.com Taniec bollywoodzki łączy w sobie choreografię tańców tradycyjnych i nowoczesnych

Spis treści

  1. Co to jest taniec bollywoodzki?
  2. Dla kogo taniec bollywoodzki?
  3. Jak wyglądają zajęcia?
  4. Taniec - jakie są jego zalety?

Co to jest taniec bollywoodzki?

Taniec bollywoodzki to indyjski taniec filmowy. Nazwa pochodzi od określenia tamtejszego przemysłu filmowego – Bollywood – i jest zbitką nazw miast: Bombaj i Hollywood. Filmy mają musicalowy charakter i schematyczną, udramatyzowaną fabułę. To, co najbardziej fascynuje w tańcu bollywoodzkim, to różnorodność.

Choreografie łączą w sobie zarówno elementy tradycyjnych tańców indyjskich (kathak, bharatanatyam), jak i – w zależności od aktualnych trendów i upodobań choreografa – współczesne (hip-hop, dance, pop). Ważną rolę odgrywa tu praca bioder, dłoni, głowy, oczu, a nawet mimika. Opanowanie podstawowych elementów tańca daje możliwość odtworzenia choreografii z konkretnego filmu albo dowolnego ich zestawiania.

W pierwszych minutach film bollywoodzki niewiele różni się od innych filmów fabularnych. Ale po chwili ekran wypełnia korowód barwnie ubranych aktorów, którzy poprzez taniec oraz śpiew wyrażają uczucia. Ich mimika jest wyrazista, gesty ekspresywne i żywe. Niektórym wydają się zbyt mocne, wręcz nienaturalne. Jednak trudno być obojętnym wobec rytmicznej muzyki, która sprawia, że ciało instynktownie dostraja się do jej taktu.

Dla kogo taniec bollywoodzki?

Niezależnie od płci i wieku, na zajęciach mile widziani są wszyscy zainteresowani muzyką i kulturą indyjską. Nie jest to jednak rodzaj tańca, na który można zapisać się z partnerem.

Jak wyglądają zajęcia?

Po krótkiej rozgrzewce następuje nauka podstawowych kroków i figur, następnie doskonali się choreografię. Na koniec kursu uczennice przeobrażają się w bohaterki z filmu – zakładają szerokie spódnice, krótkie bluzki, podkreślają urodę wyrazistym makijażem. Organizowany jest pokaz, na którym wszystkie grupy prezentują efekty pracy i zdobyte umiejętności.

Choreografie dla mężczyzn różnią się od tych przygotowanych z myślą o kobietach. Ponieważ moda na taniec bollywoodzki przywędrowała do nas stosunkowo niedawno, to właśnie grupy pań, bardziej odważnych od panów, stanowią większość. Taniec daje im lepszą świadomość własnego ciała, poprawia koordynację ruchową, uczy wdzięku, pewności siebie, a co najważniejsze – to doskonała zabawa.

Taniec - jakie są jego zalety?

miesięcznik "Zdrowie"