Taniec hula – charakterystyka i kroki hawajskiego tańca hula
To co odróżnia taniec hula od innych stylów tanecznych to fakt, że hula nie może istnieć bez słów. Taniec ten wykonywany jest z towarzyszeniem pieśni, zwanej po hawajsku „mele” i właśnie ta pieśń i jej słowa są największą wartością w tańcu hula. Bez słów nie zaistniałby taniec, ponieważ taniec ten polega na obrazowaniu dłońmi i ciałem historii zawartej w „mele”.
Spis treści
Hawajski taniec hula jeszcze do niedawna był tylko egzotyczną ciekawostką. Dziś można się go nauczyć na zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów. Sprawdź, czy ten rodzaj tańca jest dla ciebie!
Historia tańca hula
Hula to tradycyjny taniec wymyślony przez Polinezyjczyków, którzy zamieszkali wyspy hawajskie. Dawniej hula był częścią praktyk religijnych. Towarzyszył mu surowy akompaniament prostych instrumentów perkusyjnych i donośny śpiew. Dziś, oprócz tej świątynnej części, tańczy się także bardziej nowoczesną formę hula, do melodyjnej i przyjemniej dla ucha muzyki.
Charakterystyka tańca hula
Osoba ucząca się tańca hula najpierw poznaje historię opowiedzianą w pieśni, następnie poznaje gesty i kroki. Treść pieśni najczęściej poza dosłownym znaczeniem, ma również głębsze znaczenie przenośne, może również mieć znaczenie indywidualne dla konkretnego tancerza.
Istnieje wiele rodzajów tańca hula. Dwa najbardziej popularne to dawny styl zwany kahiko oraz styl współczesny zwany auana.
- Hula kahiko
Tańczony jest przy akompaniamencie pieśni i tradycyjnych instrumentów, np. ipu, czyli bębna wykonanego z tykwy. Pieśni w stylu kahiko przedstawiają historie bogów i hawajskich wodzów. Opowiadają o stworzeniu świata i wyjątkowości świata roślin i zwierząt, które w dla mieszkańców Hawajów mają duże znaczenie.
- Hula auana
Wykonywany jest przy akompaniamencie melodyjnej piosenki i współczesnych instrumentów, np. ukulele (to instrument podobny do niewielkiej gitary). Historie opowiadane tańcem w stylu auana przedstawiają zazwyczaj piękno przyrody hawajskiej, mówią o miłości czy tęsknocie. Ruchy w tym rodzaju tańca są bardziej płynne i subtelne, przypominają delikatność dryfującego na falach kwiatu czy liścia. Jeśli chodzi o stroje, to są one również bardziej współczesne – kobiety zazwyczaj tańczą w długich sukniach, mają upięte fryzury, a jako ozdoby stosują lei lub upięcia z przepięknych kwiatów.
Podstawowe kroki tańca hula
Choć na pierwszy rzut oka kroki hula wydają się niezbyt skomplikowane, tancerze muszą włożyć w naukę wiele serca i cierpliwości. Duże znaczenie mają ruchy rąk, ale równie ważne jest to, jak zachowują się stopy, biodra, a nawet oczy. Mają one podążać w tańcu za dłońmi, podkreślając istotę uważności w naszym życiu, mówiącej o tym, że energia podąża za uwagą. Jeśli chodzi o stopy, istotnym szczegółem jest fakt, że taniec hula tańczymy na boso. Nogi tancerza twardo stoją na ziemi, podczas gdy biodra kołyszą się w rytm muzyki, a dłonie z gracją wykonują gesty układające się w legendy i opowieści o życiu codziennym.
Naucz się tańca hula w domu! Zobacz kroki na wideo
Zalety tańca hula
Hawajski kultura wyraża się nie tylko w tańcu, ale również w pozytywnym podejściu do życia i poczuciu jedności z otaczającym nas światem. Dlatego biorąc udział w zajęciach hula, skorzysta na tym przede wszystkim nasza psychika - poprzez ruch możemy uwolnić się od napięć, stresu, negatywnych myśli i emocji.
Hula to również sposób na poprawę siły mięśni. Doskonale wzmacnia dolne części ciała, ramiona oraz stawy. Rozwija też koordynację i pamięć ruchową. Wynika to z tego, że taniec hula jest dla wszystkich - dla kobiet i dla mężczyzn, dla grubszych i dla chudszych, dla młodych i dla starszych, również dla dzieci. Więc uprawiać go może praktycznie każdy, bez względu na wiek i uwarunkowania zdrowotne.