Taniec nowoczesny - definicja, historia, rodzaje, kroki

2018-10-05 15:22

Taniec nowoczesny to rodzaj tańca, który zaczął kształtować się już na początku XX wieku. Obecnie przybrał formę bardzo dynamicznie rozwijającego się tańca, który zasymilował wiele innych technik tanecznych. Kroki tańca nowoczesnego są dynamiczne, żywiołowe i wymagają od tancerzy dużej sprawności, ale z powodzeniem może nauczyć się ich każdy. Sprawdź, czym charakteryzuje się taniec nowoczesny, poznaj jego historię i zobacz więcej informacji na jego temat.

Taniec nowoczesny - definicja, historia, rodzaje, kroki
Autor: Getty Images Taniec nowoczesny tańczony jest w grupie do określonej choreografii.

Spis treści

 1. Taniec nowoczesny – definicja
 2. Taniec nowoczesny – historia
 3. Taniec nowoczesny – rodzaje
 4. Taniec nowoczesny – kroki
 5. Taniec nowoczesny a współczesny – różnice
 6. Taniec - poznaj jego zalety!

Taniec nowoczesny jest niezwykle widowiskowy i coraz bardziej popularny. Możemy go oglądać na turniejach tanecznych i podczas talent show w telewizji, kiedy to grupy tancerzy pokazują na scenie swoje umiejętności. Co powoduje, że ten rodzaj tańca cieszy się takim zainteresowaniem?

W dużej mierze dzieje się to za sprawą kroków i figur tańca nowoczesnego, które zaczerpnięte zostały w wielu innych rodzajów tanecznych. Dzięki temu taniec ten jest niezwykle uniwersalny, różnorodny oraz wszechstronny.

Dowiedz się więcej o tym energetycznym i dynamicznym tańcu!

Taniec nowoczesny – definicja

Taniec nowoczesny jest połączeniem różnych stylów tanecznych takich jak: hip-hop, jazz, funky jazz, disco dance, dancehall, breakdance. Właściwie nie ma jednoznacznej definicji tańca nowoczesnego, ponieważ jest to zarówno grupa różnych stylów tanecznych, jak i osobny taniec, które te style łączy w jedno.

Taniec nowoczesny, jako osobny styl taneczny, wybierany jest zazwyczaj przez najmłodszych w szkołach i przedszkolach, ponieważ zajęcia z tego rodzaju tańca są bardzo uniwersalne i różnorodne. To sprawia, że taniec nowoczesny jest doskonałym początkiem przygody z tą aktywnością fizyczną - ucząc się tego stylu mamy możliwość obcowania z kilkoma lub nawet kilkunastoma różnymi rodzajami tańca nowoczesnego.

Sprawdź, który rodzaj tańca do ciebie pasuje! [QUIZ]

Taniec nowoczesny – historia

Historia tańca nowoczesnego sięga początku XX wieku. W 1915 roku amerykańskie małżeństwo Ruth Saint Denis i Ted Shawn założyli pierwszą szkołę tańca nowoczesnego „Denishawn”. Style taneczne, które wówczas propagowali na swoich zajęciach wywodziły się z tańców wschodnich i afroamerykańskich, nie brakowało w nich także nowoczesnych technik tańca pochodzących z baletu i gimnastyki artystycznej.

Widowiska taneczne, z którymi szkoła „Denishawn” jeździła po całych Stanach Zjednoczonych były przedstawiane w wielu różnych stylach tanecznych, np. chińskim, greckim, indiańskim, hinduskim, a nawet w rzadkim stylu tanecznych wywodzącym się z terenów perskich.

W 1942 roku Ted Shawn, po rozstaniu ze swoją żoną, założył Akademię Tańca oraz swój teatr w Jacob’s Pillow, w których dalej rozwijał taniec nowoczesny i poszerzał jego definicję o co raz to więcej technik, połączeń i rodzajów ruchu. Spod oka Teda Shawna wyszła trójka najbardziej znanych i cenionych tancerzy tańca nowoczesnego: Mathy Graham, Charles Weidman oraz Doris Humphrey.

Inni znani tancerze tańca nowoczesnego to przede wszystkim Isadora Duncan oraz Ruth St. Denis.

Taniec nowoczesny – rodzaje

Taniec nowoczesny ma swoje korzenie w tańcu klasycznym, ale w XXI wieku rozwinął się na tyle, że obecnie dzieli się na wiele rodzajów i składa się z wielu odmian ruchu pochodzących z krajów Ameryki, Afryki, Europy, czy Azji. W ubiegłym wieku wykształciły się między innymi następujące rodzaje tańca nowoczesnego:

 • breakdance: charakteryzujący się akrobatycznymi elementami tanecznymi
 • dancehall: taniec pochodzący z jamajki o miękkich ruchach tańczonych głównie na ugiętych nogach
 • hip-hop: mający swoje korzenie w tańcu o nazwie street dance, charakteryzuje się żywiołowym i dynamicznym ruchem
 • new style: który jest jedną z odmian tańca hip-hopowego
 • funky jazz: odznaczający się dużym luzem w ruchu i zabawnym, radosnym charakterem tańca
 • disco dance: energetyczny taniec tańczony do muzyki dyskotekowej

Taniec nowoczesny – kroki

Kroki w tańcu nowoczesnym są niezwykle zróżnicowane i wymagają dobrej koordynacji oraz gibkości. Ze względu na to, że taniec nowoczesny dzieli się na wiele różnych rodzajów, aby zgłębić jego technikę, trzeba być bardzo wszechstronnym tancerzem.

Kroki tańca nowoczesnego nawiązują do wielu, często zupełnie różnych, stylów tanecznych. W układach choreograficznych tańca nowoczesnego nie zabraknie kroków wywodzących się między innymi z:

 • hip hopu, np. power moves, baby swipes, bicykle pumps, air baby
 • dancehallu, np. log on, urkle, jiggy, gogo wine, defence
 • breakdance, np. footwork, drop, toprock, freeze
Warto wiedzieć

Taniec nowoczesny a współczesny – różnice

W dzisiejszych czasach niejednokrotnie zdarza się, że taniec nowoczesny mylony jest ze współczesnym, tymczasem są to dwa zupełnie inne style taneczne. Te niejasności wynikają z faktu, że niewiele jest dostępnych informacji o tańcu nowoczesnym, a wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niejednokrotnie mogła mieć z nim do czynienia.

Taniec współczesny, w odróżnieniu od nowoczesnego, jest dużo bardziej powiązany z baletem. Występują w nim takie same elementy jak w tańcu klasycznym, np. plié, grand plié, pique, fouetté, tyle że są mniej sformalizowane, a tancerz ma większą dowolność jeśli chodzi o ekspresję ruchową. Taniec współczesny jest też bardziej liryczny, emocjonalny i najczęściej wykonuje się go do poruszających utworów muzyki fortepianowej czy smyczkowej.

Taniec - poznaj jego zalety!