Sexy dance - podstawy tańca, kroki, rekwizyty

2018-12-27 13:09

Sexy dance to taniec, który pobudza zmysły i rozpala do czerwoności! Kocie ruchy, zmysłowe poruszanie się i podkreślanie kobiecych atutów sylwetki, to główne cechy sexy dance. Sprawdzi się on zarówno wśród pań, które chciałyby podkreślić tańcem swoją kobiecość i zwiększyć poczucie własnej wartości, jak i u kobiet, które są pewne siebie i uwielbiają zmysłowe ruchy. Poznaj charakterystykę i podstawy ruchu tańca oraz dowiedz się, czy sexy dance oczaruje także ciebie...

Sexy dance - podstawy tańca, kroki, rekwizyty
Autor: Getty Images Sexy dance zawojował układy choreograficzne w teledyskach i na koncertach najpopularniejszych wokalistek z całego świata, takich jak Beyoncé, Shakira czy Rihanna..

Spis treści

  1. Sexy dance - na czym polega
  2. Sexy dance - podstawy ruchu
  3. Sexy dance - przykładowe kroki
  4. Jak wygląda sexy dance? Przekonajcie się sami
  5. Sexy dance - rekwizyty
  6. Co daje sexy dance?

Sexy dance jest połączeniem najseksowniejszych kobiecych elementów tańca. Ma swoje korzenie w burlesce, dancehallu, high heels, czy tańcach latynoamerykańskich.

Historia tego tańca sięga początków XXI wieku, kiedy to sexy dance szturmem zdobył układy choreograficzne w teledyskach i na trasach koncertowych najpopularniejszych wokalistek z całego świata, takich jak Beyoncé, Shakira, Britney Spears czy Rihanna. Obecnie sexy dance stale rozwija się o nowe elementy, a kobiety coraz chętniej wybierają się na zajęcia taneczne. Sprawdź, czy co takiego ma w sobie sexy dance, że uwodzi nie tylko tych, którzy go oglądają...

Sexy dance - na czym polega

Sexy dance to połączenie elementów wielu stylów tanecznych takich jak: latino solo, twerk, taniec brzucha, dancehall, burleska, jazz czy taniec współczesny. Sexy dance to po prostu określenie charakteru tańca, który adaptuje wymienione techniki taneczne, ale pokazuje je w swoim własnym, odrębnym stylu.

Charakteryzuje się on kocimi ruchami, frywolną i kokieteryjną wymową tańca oraz niepowtarzalnością stylu – każde zajęcia sexy dance mają inny charakter.Sexy dance często używany jest wymiennie z określeniem „erotic dance” lub „high heels”. Co ciekawe, taniec ten może zawierać w sobie wymienione style taneczne, ale nie musi.

Sexy dance zazwyczaj tańczy się na wysokich obcasach, ale taniec ten może być także praktykowany w sportowym obuwiu lub na boso. Jego charakter nie zawsze musi mieć także wydźwięk erotyczny i może być tańczony do różnego rodzaju muzyki – dynamicznej, ekspresyjnej lub zmysłowej. To właśnie od dźwięków, do których się tańczy, zależy klimat sexy dance!

Sexy dance - podstawy ruchu

W sexy dance podstawową i pierwszą umiejętnością, którą musimy opanować, jest poruszanie się z gracją, które może sprawiać nam trudności, szczególnie gdy zdecydujemy się na taniec na wysokich obcasach. Z tego względu warto zacząć naukę sexy dance w sportowym obuwiu.

Umiejętność zmysłowego chodzenia, czy to na szpilkach czy w obuwiu sportowym, to już połowa opanowanej techniki tanecznej!

Sexy dance to styl, w którym to właśnie sensualne poruszanie się po parkiecie jest kluczem do sukcesu. Większość figur w sexy dance opiera się na chodzeniu i przyjmowaniu odpowiednich pozycji ciała. Największa pracę w tym tańcu wykonują biodra i klatka piersiowa, którymi wykonujemy zmysłowe fale oraz ramiona i dłonie, stanowiące dopełnienie i wykończenia ruchów.

Do podstawowych ruchów w sexy dance, poza „kocim chodem”, można zaliczyć między innymi fale, slajdy do boku, ruchy izolacyjne klatką piersiową oraz biodrami, ósemki, a także poruszanie pośladkami, tzw. „twerki”.

Sexy dance - przykładowe kroki

  1. Stań prosto ze złączonymi stopami. Następnie powoli zniżaj się w dół i przesuwaj dłońmi po udach w kierunku kolan. Kiedy już znajdziesz się w pozycji kucanej, połóż dłonie na swoich kolanach i rozchyl nogi do boku. Następnie złącz je ponownie i wróć do pozycji stojącej.
  2. Stań z lekko rozstawionymi nogami i uginając je delikatnie w kolanach, skieruj ciężar ciała na jedną nogę. Noga na której się opierasz powinna stać prosto, a druga powinna być skierowana na zewnątrz. Dodaj do tego ruch ręki, która powinna zjeżdżać w dół po udzie nogi ugiętej do boku i delikatnie się na niej oprzeć. Drugą ręką podeprzyj się w talii. Powtórz ten ruch na obydwie strony.
  3. Przyjmij pozycję klęku podpartego i wykonuj ruchy kręgosłupa do góry i do dołu. Możesz spróbować także zatoczyć koło klatką piersiową i dodać do tego machnięcie włosami.
  4. Stań prosto ze złączonymi nogami. Dłonie oprzyj z przodu na swoich udach. Następnie wykonaj falę tułowiem, zaczynając od skierowania głowy do dołu i kończąc na wygięciu kręgosłupa lędźwiowego i oparciu dłoni na swoich kolanach.
  5. Stań prosto ze złączonymi nogami, jedną dłoń połóż na swoim pośladku, a drugą na dole brzucha. Następnie zacznij uginać nogę w kolanie i unosić ją do góry w kierunku dłoni, która jednocześnie powinna wędrować w stronę kolana (nogę kieruj delikatnie do przeciwległej strony). Postaw nogę z powrotem na ziemi, a dłonią wróć do pozycji wyjściowej. Następnie zacznij ją kierować po swoim ciele w górę aż powędruje nad twoją głowę. Ostatnią fazą ruchu jest powolne wygięcie dłoni w górze i delikatne zniżenie się w dół.

Jak wygląda sexy dance? Przekonajcie się sami

Sexy dance - rekwizyty

Sexy dance jest zbiorem elementów różnych kobiecych stylów tańca, więc zapożycza od nich także rekwizyty taneczne. Z burleski wziął takie przedmioty, jak krzesło, kapelusz, czy laskę, a z high heels wysokie obcasy.

  • Krzesło – to bardzo często używany przedmiot w sexy dance. Za jakiego pomocą możemy wykonać różne skomplikowane figury, np. wygięcia do tyłu podczas siedzenia na krześle, siadanie na nich okrakiem, czy odchylenia do tyłu i rozstawianie szeroko nóg. Krzesło w sexy dance wykorzystywane jest zazwyczaj do zmysłowych i erotycznych układów tanecznych.

W sexy dance dowolność w wyborze stylu i klimatu tańca jest ogromna i to od nas zależy, na co się zdecydujemy.

  • Kapelusz – ten rekwizyt od razu przywodzi na myśl lata ubiegłego wieku i nadaje naszemu tańcowi szczypty tajemnicy, uwodzicielskości oraz niepowtarzalnego klimatu rodem z burleski. Kapelusz jest doskonałym elementem kokieteryjnego tańca, który wykonujemy do zalotnej muzyki. Można nim przysłaniać i odsłaniać poszczególne części ciała, czy chociażby rzucić na widownię, która obserwuje nasz występ.
  • Laska lub parasol – to przedmioty, które podobnie jak kapelusz, dodają naszemu tańcowi elementów wprost z burleski. Możemy za ich pomocą stworzyć niepowtarzalny, sceniczny klimat. Laskę lub parasol można wykorzystać także do erotycznego i sensualnego tańca, w którym rekwizyty te będą dodawały układowi tanecznemu pikanterii.
  • Buty na wysokim obcasie – to właściwie nie rekwizyt, ale element stroju. Sexy dance zazwyczaj tańczony jest właśnie na wysokich obcasach, które dodają kobiecości naszej sylwetce oraz podkreślają atuty ciała. Jednak, sexy dance możemy tańczyć także na boso lub w sportowym obuwiu, więc wysokie obcasy nie są tu koniecznością, a naszym wyborem.

Co daje sexy dance?

  1. Zwiększa poczucie własnej wartości. Sexy dance to taniec, który sprawi, że poczujesz się prawdziwą kobietą! Na zajęciach tanecznych nauczysz się, jak wykorzystywać kobiece atuty sylwetki i akceptować swoje ciało. Sexy dance obfituje w ruchy, które podkreślają kobiece kształty – często dość odważnie, np. poprzez chwytanie się za piersi czy przesuwanie dłońmi po pośladkach. Tu nie ma miejsca na wycofanie i nieśmiałość, a nawet jeśli początkowo pojawią się takie odczucia, to praktyka sexy dance z powodzeniem nauczy nas pewności siebie, doda odwagi i śmiałości oraz zwiększy poczucie własnej wartości. W tym tańcu trzeba być świadomym swojego ciała oraz pewnie poruszać się po parkiecie.
  2. Rzeźbi kobiecą sylwetkę. Taniec jest dość wymagającą formą ruchu, podczas której pracują mięśnie całego ciała! Sexy dance obfituje w ruchy wykonywane zarówno nisko na nogach, bezpośrednio na parkiecie, podczas stania lub na różnego rodzaju rekwizytach, np. krześle. To wszystko sprawia, że mamy okazję mocno popracować nad naszą sylwetkę. Szczególnie zyskają na tym nogi i pośladki oraz brzuch. W sexy dance liczy się płynność, gracja i dobra stabilizacja ciała – taniec ten często wykonywany jest na wysokich obcasach, co powoduje, że podczas sexy dance uaktywniają się także mięśnie głębokie.
  3. Uczy gracji i zmysłowości. Sexy dance polega przede wszystkim na zmysłowych i płynnych ruchach ciała. Bez względu na to, do jakiej muzyki tańczymy, ważne jest zachowanie gracji, która nadaje poruszaniu się sensualności. W sexy dance zazwyczaj ruchy są powolne, ale niezwykle dokładne – tu liczy się każdy szczegół, od mimiki twarzy po gesty dłoni włącznie. To sprawia, że podczas zajęć uczymy się poruszania z klasą i wdziękiem. Nasza sylwetka staje się smuklejsza, a postawa ciała bardziej wyprostowana.