Zamień herbatę na napar z młodych pokrzyw. Ten napój to skarbnica cennych składników
W dzieciństwie pokrzywa jest jednym z największych wrogów podczas zabawy na zewnątrz. Ta uraza nie powinna jednak przechodzić do dorosłości. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale młode liście pokrzywy są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Warto więc pozbierać je i zrobić z nich napar do picia.
Prozdrowotne właściwości pokrzywy. Na to będzie dobra
Pokrzywa jest od wieków stosowana w medycynie ludowej. Niektórzy okrzyknęli ją nawet naturalnym antybiotykiem dzięki dużej zawartości związków aktywnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na co jednak najlepiej wpływa pokrzywa? Lista jest długa.
- Redukcja stanów zapalnych w organizmie,
- obniżenie poziomu cholesterolu i stanów zapalnych,
- oczyszczanie organizmy,
- walka ze stresem,
- poprawa przemiany materii,
- działanie antybakteryjne,
- działanie moczopędne,
- wzmocnienie włosów i hamowanie ich wypadania.
To tylko niektóre z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą pokrzywa.
Napar z pokrzywy jest pełen witamin i minerałów, a poza tym świetnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Znajdziemy w niej między innymi: siarkę, magnez, wapń, fosfor, żelazo, potas, jod, witaminę A, K B2, C, histaminę, sole mineralne, olejki eteryczne i wiele, wiele więcej. Najczęściej stosuje się ją podczas zapaleń pęcherza oraz przy skłonności do zatrzymywania wody w organizmie. Poleca się ją jednak również mężczyznom z problemami z prostatą. Ponadto działa pomocniczo przy anemii, alergiach czy stanach zapalnych. Może również sprzyjać regulowaniu wydzielania hormonów przez organizm.
Parzenie i przeciwskazania wywaru z pokrzywy. O tym lepiej wiedzieć
Pokrzywę najlepiej jest zbierać wiosną, zanim jeszcze ta roślina zacznie kwitnąć. Przełom kwietnia i maja jest idealnym momentem, by wybrać się na zbieranie pokrzywy. Według ekspertów to właśnie wtedy wykazuje ona najwięcej działań prozdrowotnych. Napar z pokrzywy można przygotować zarówno ze świeżo zerwanych liści, jak i z suszu. Przygotowuje się go, zalewając czubatą łyżkę zioła wrzącą wodą. W przypadku suszu powinno się go parzyć około dwóch minut. Ciekawostką jest jednak, że im dłużej pozostawimy susz w herbacie, tym większe będzie miał on właściwości moczopędne. Świeże liście pokrzywy parzymy wyłącznie przez pół minuty. Napar z pokrzywy powinno się lekko ostudzić przed wypiciem i przecedzić. Można pić go na czczo, jednak nie powinno się przekraczać dwóch szklanek dziennie.
Warto pamiętać, że są również przeciwskazania do picia naparu z pokrzywy. Jego właściwości moczopędne mogą prowadzić do wypłukiwania się składników odżywczych z organizmu, co może skutkować niedoborami witamin i soli mineralnych. Co więcej, napar z młodych pędów może spowodować znaczne obniżenie cukru we krwi i wzrost poziomy żelaza w organizmie. W związku z tym nie zaleca się go diabetykom. Obecność torbieli i polipów w drogach rodnych, krwotoki z dróg rodnych, nowotwór macicy to również przeciwskazania do popijania naparu. Warto przed rozpoczęciem regularnego spożywania skonsultować się z lekarzem.