Filiżanka herbaty przed snem nie będzie dobrym pomysłem. Naukowcy ostrzegają

2024-07-26 10:52

Szykując się do łóżka, wiele osób parzy sobie herbatę, by wypić coś ciepłego przed snem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że może być to nie najlepszy pomysł. Wszystko przez jeden składnik obecny w herbacie - i nie tylko - który może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Filiżanka herbaty przed snem nie będzie dobrym pomysłem. Naukowcy ostrzegają
Autor: fot. Getty Images Filiżanka herbaty przed snem nie będzie dobrym pomysłem. Naukowcy ostrzegają

Kofeina przed snem to nie jest dobry pomysł. Specjalistka wyjaśnia

Niejedna osoba lubi późnym wieczorem wypić coś ciepłego czy skusić się na małą przekąskę. Jednak według naukowców może się to później negatywnie odbić na całej naszej nocy.

 Roberta Anding, dyplomowana dietetyczka i adiunkt na Wydziale Chirurgii Ortopedycznej Josepha Barnharta w Baylor College of Medicine wyjaśniła, dlaczego tak ważne jest świadome decydowanie o tym co jemy i pijemy przed położeniem się do łóżka. W szczególności jeśli zawiera to kofeinę. Taka "niewinna" przekąska lub filiżanka herbaty (w której obecna jest teina, będąca formą kofeiny) może negatywnie się odbić na naszym zdrowiu.

Jak tłumaczy, jeśli chodzi o zdrowy sen to nie powinniśmy jeść nic dużego po godzinie 20:00, jeśli planujemy położyć się do łóżka o godzinie 21:00. Jeśli jednak jesteśmy wrażliwi na działanie kofeiny, to według niej powinniśmy zrezygnować ze spożywania jej już około południa. Spożycie kofeiny późnym wieczorem może negatywnie wpływać na sen. 

Przeciętnemu człowiekowi zasypianie zajmuje około 10–20 minut. Jeśli masz kofeinę w organizmie lub jesteś na nią wrażliwy, ten czas może się podwoić

- tłumaczy. Warto przy tym podkreślić, że kofeinę znajdziemy nie tylko w kawie. Herbata, napoje bezalkoholowe i niektóre produkty spożywcze również są jej pełne.

Królicza Kawiarnia - jedyna takie miejsce na Podkarpaciu

Co zamiast kawy i herbaty? Specjalistka radzi

Według doktor Anding, zjedzenie obfitego posiłku przed snem niekoniecznie musi oznaczać przyrost masy, ale z pewnością wpłynie na przepływ krwi i może zaburzyć cykl snu. 

Duże ilości pokarmu w żołądku przed snem mogą przekierować przepływ krwi do jelit w celu strawienia pokarmu, co oznacza, że ​​do mózgu dociera mniejsza ilość krwi. Potrzebujesz przepływu krwi do mózgu, aby mieć pewność, że przejdziesz do różnych faz snu

- wyjaśnia.

Nie można oczywiście zaprzeczyć, że jedzenie i picie późno w nocy jest zależne od harmonogramu danej osoby. Jeśli jest to ktoś pracujący na nocną zmianę lub sportowiec, który późno wraca do domu, to ich harmonogram jedzenia i picia może być inny. 

Jeśli nie możemy jednak położyć się do łóżka z pustym żołądkiem, to specjalistka wyjaśnia, że najlepszą opcją będzie zjedzenie czegoś lekkostrawnego i delikatnego. Według niej najlepiej sprawdzą się: jagody, jogurt naturalny lub jabłko.

Jeśli chodzi o napoje to nie musimy trzymać się wyłącznie wody niegazowanej. Najważniejsze jest wyłącznie unikanie kofeiny. Według specjalistki najlepsze będzie picie mleka lub wody gazowanej.

Jeśli jednak nie możemy przeżyć bez kawy lub herbaty możemy wieczorami przejść na ich wersje bez kofeiny. Choć te produkty zazwyczaj nie są jej w 100 procentach pozbawione, to mają jej zdecydowanie mniej.

Sonda
Ile razy w ciągu dnia pijesz kawę?