Odmładzają, oczyszczają i regulują jelita. Zbieraj liście, nie owoce

2023-05-22 13:35

Często skupiamy się na zbieraniu soczystych owoców malin, nie zdając sobie sprawy, że to liście mogą skrywać największy skarb. A przecież właśnie one mogą stać się źródłem naparu o niezwykle korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Liście malin to doskonały przykład takiego naturalnego daru, który zasługuje na więcej uwagi.

Odmładzają, oczyszczają i regulują jelita. Zbieraj liście, nie owoce
Autor: Getty Image

Mnóstwo osób zapuszcza się w głąb ogrodu, aby zbierać owoce, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie liście malin mogą kryć w sobie największy skarb. Dzięki swoim zaskakująco cennym właściwościom mogą stać się nieocenionym dodatkiem do naszej kuchni. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać ten naturalny dar, tworząc z niego odmładzający i oczyszczający napar.

Liście maliny - właściwości

Przez wiele lat liście niektórych roślin były niedoceniane, podczas gdy ich owoce zbierane były z wielkim entuzjazmem. Ale kiedy odkryjesz moc drzemiącą w tych zielonych "resztkach", już nigdy nie przejdziesz obok nich obojętnie.

Niezwykle cenne są na przykład liście malin, które zwykle są odrzucane, a tymczasem są prawdziwym skarbem pełnym aktywnych składników jak garbniki, flawonoidy czy kwasy organiczne. Wykorzystując je do przygotowania naparu, możemy zapewnić naszemu organizmowi mnóstwo korzyści.

Napar z liści malin. Na co pomaga?

Napar z liści malin ma szeroki zakres właściwości - działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wzmacnia odporność, poprawia przemianę materii, oczyszcza organizm, pomaga przy problemach z żołądkiem, reguluje pracę jelit, łagodzi ból gardła, działa rozkurczowo, pomaga przy zapaleniu dróg moczowych, opóźnia procesy starzenia się organizmu, pomaga w regeneracji mięśni i dba o prawidłową pracę serca.

Jeżeli jesteś posiadaczem krzewów malin, warto zebrać liście już na wiosnę - to właśnie młode listki mają najwięcej dobroczynnych właściwości. Zbieraj tylko zdrowe, dojrzałe liście, najlepiej rosnące z dala od zanieczyszczeń i ruchliwych ulic. Po zbiorze liście suszymy przez około 2 tygodnie w temperaturze pokojowej, ale nigdy na bezpośrednim słońcu.

Jak przygotować herbatę z liści malin

Herbata z liści malin jest prosta do przygotowania - wystarczy zalać 1 łyżeczkę suszonych liści wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na 3 minuty. Możesz też dodać suszone liście malin do ulubionej czarnej lub zielonej herbaty, jeśli preferujesz inny smak. Dzięki temu zyskasz nie tylko odmładzający i oczyszczający napar, ale też smaczną i zdrową alternatywę dla zwykłej herbaty.

Poradnik Zdrowie: olej Tamanu