Najzdrowsze soki. Zmniejszają ryzyko nowotworów i nadciśnienia

2023-07-21 15:13

Antyoksydanty, jako najcenniejszy składnik owoców, stają się potężnym narzędziem w profilaktyce przeciwnowotworowej. Odpowiednio dobrane soki owocowe mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju raka. Warto poznać, jakie owoce i soki mają w sobie prozdrowotne właściwości, aby wspierać odporność i redukować potencjalne zagrożenia nowotworowe.

Najzdrowsze soki. Zmniejszają ryzyko nowotworów i nadciśnienia
Autor: Getty Image

Badania przeprowadzone przez specjalistów wskazują, że soki owocowe, obok witamin i składników mineralnych, zawierają także wartościowe antyoksydanty. Te związki odgrywają kluczową rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej. Dlatego warto dowiedzieć się, które soki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju raka.

Sok z winogron - ochrona przed różnymi rodzajami raka

Sok z winogron jest bogaty w witaminy A, C i grupy B, a także składniki mineralne, takie jak potas, magnez, cynk, żelazo i jod. Flawonoidy obecne w winogronach mają silne właściwości przeciwutleniające, chroniąc nasz organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. To przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, nadciśnienia tętniczego i opóźnienia procesu starzenia. Badania wykazały, że składniki zawarte w winogronach mogą być skuteczne w walce z rakiem skóry, żołądka, prostaty, piersi i jelit.

Sok żurawinowy - wsparcie dla serca i walka z komórkami nowotworowymi

Żurawina nie tylko przyczynia się do zapobiegania powstawaniu komórek nowotworowych, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie serca. Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts w Stanach Zjednoczonych potwierdzili, że ekstrakt z żurawiny hamuje rozwój komórek rakowych w jelicie grubym, działa przeciwalergicznie i chroni cukrzyków przed zaćmą.

Sok z granatów - potężne narzędzie w walce z rakiem

Sok z granatów znany jest od wieków w starożytnych Chinach ze swoich prozdrowotnych właściwości. Badania naukowe potwierdzają, że jest on skutecznym narzędziem w walce z rakiem piersi i prostaty, dzięki obecności przeciwutleniaczy. Ponadto, picie soku z granatów korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i obniża poziom złego cholesterolu LDL.

Sok jabłkowy - walcz z nowotworem okrężnicy

Jabłka, obok swojego smakowitego charakteru, mają wachlarz prozdrowotnych właściwości. Oligosacharydy obecne w jabłkach okazały się skuteczne w leczeniu nowotworu okrężnicy. Chińscy naukowcy z Uniwersytetu w Xi'an potwierdzili pozytywne działanie tych owoców. Regularne spożywanie jabłek dostarcza także cennych składników, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, beta-karoten, fosfor, siarka, żelazo, magnez, kwercetyna i błonnik pokarmowy.

Spożywanie odpowiednich soków owocowych może wspomóc naszą walkę z ryzykiem rozwoju nowotworów. Soki z winogron, żurawiny, granatów i jabłek mają potwierdzone prozdrowotne właściwości, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Włączenie tych napojów do naszej diety może przyczynić się do zwiększenia profilaktyki przeciwnowotworowej.

Poradnik Zdrowie - Warzywa