Jabłka chronią przed zawałem i zaparciami, wzmacniają zęby, ułatwiają odchudzanie

2020-10-06 14:53

Anglicy mawiają: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Nasi dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia. Sprawdź, jakie są właściwości zdrowotne i wartości odżywcze jabłek, ile mają kalorii i wypróbuj przepisy na dania z jabłkami.

JABŁKA chronią przed zawałem i zaparciami, wzmacniają zęby, ułatwiają odchudzanie
Autor: Thinkstockphotos.com JABŁKA chronią przed zawałem i zaparciami, wzmacniają zęby, ułatwiają odchudzanie

Jabłka i ich właściwości lecznicze były znane już ok. 6500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą. Te bogate w liczne witaminy owoce były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków. Nasi przodkowie nie byli gorsi - w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Obecnie wartości odżywcze i prozdrowotne działanie polskich jabłek są doceniane w wielu innych krajach, ponieważ Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie. Wartość odżywcza jabłek nie jest jednakowa i zależy od odmiany, od tego, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe, nawet od ich wielkości.

W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie.

Spis treści

  1. Jabłka - właściwości lecznicze
  2. Jabłka - wartości odżywcze w 100 g
  3. Jabłka - odmiany i zastosowanie

Jabłka - właściwości lecznicze

Jabłka mogą zapobiec rakowi jelita grubego

Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór mogą zmniejszyć także zawarte w nich flawonoidy - wykazali polscy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z badań wynika, że osoby, które zjadają większe ilości jabłek, są o 50 proc. mniej narażone na wystąpienie raka jelita grubego. Trzeba jednak pamiętać, by jeść te owoce ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej cennych flawonoidów – pięć razy więcej niż w miąższu.

Z kolei naukowcy z Chiń odkryli, że zawarte w jabłkach oligosacharydy zabijają do 46 proc. komórek raka okrężnicy w badaniach in vitro. To więcej niż lek stosowany w chemioterapii.

Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem

Dzięki zawartości błonnika jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem

Naukowcy z University of Oxford obliczyli, że gdyby każda osoba po 50. roku życia (to grupa wiekowa najbardziej narażona na choroby układu krążenia) codziennie zjadała jabłko, tylko w Wielkiej Brytanii można by uniknąć co roku tysięcy zgonów z powodu zawału serca i udaru.

Badacze twierdzą, że jabłka poprawiają stan serca i naczyń krwionośnych w podobnym stopniu, co leki – na przykład statyny, jednak nie mają efektów ubocznych. 

Gdyby 7 na każdych 10 osób po pięćdziesiątce przyjmowało statyny lub jadło jabłka, co roku śmierci mogłoby uniknąć 9400 (statyny) lub 8500 (jabłka) osób.² Dane, na których naukowcy z Oxfordu opierają swoje wyliczenia pochodzą z badań obejmujących setki tysięcy pacjentów.

Stare angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie „trzyma doktora z daleka” („An apple a day keeps the doctor away”).

Warto wiedzieć

Pod skórką gromadzi się nie tylko znaczna część błonnika, lecz także niemal połowa zawartości witaminy C. To kolejny powód, dla którego warto jeść surowe, nieobrane jabłka. Warto wiedzieć, że najbogatsze w witaminę C są jabłka dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Co ciekawe, małe jabłka zawierają znacznie więcej witaminy C niż duże okazy. Im kwaśniejsza odmiana jabłek, tym więcej w nich witaminy C. A im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej, tym większe będą jej straty.

Jabłka a cukrzyca

Indeks glikemiczny jabłek jest niski (<50) i wynosi 38, w związku z tym bez obaw o zdrowie mogą je spożywać (ale w umiarkowanych ilościach!) osoby chore na cukrzycę. Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których diabetycy powinni włączyć jabłka do diety. Błonnik zawarty w jabłkach pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Dodatkowo jabłko jest źródłem kwercetyny, która może zapobiec pojawieniu się zaćmy u osób chorujących na cukrzycę. Należy jednak zaznaczyć, ze dobroczynne działanie mają tylko surowe jabłka, ale nie przetwory na ich bazie. Dotyczy to zwłaszcza soku z jabłek, który jest przeciwwskazany.

Jabłka wspierają pracę mózgu

Badania na zwierzętach wykazały, że jabłka mogą chronić mózg przed uszkodzeniami komórek mającymi wpływ na utratę pamięci. Na podstawie innych badań, przeprowadzonych na myszach, stwierdzono, że skoncentrowany sok jabłkowy dodany do pożywienia zwierząt zapobiega utlenianiu składników tkanki mózgowej i upośledzeniu zdolności poznawczych.

Jabłka oczyszczają organizm z toksyn

Zawarte w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn. Podczas trawienia błonnik wiąże niektóre metale ciężkie (kobalt i ołów) w nierozpuszczalne sole, które są potem wydalane z organizmu.

Zatem o jedzeniu jabłek powinni pamiętać głównie nałogowi palacze, mieszkańcy dużych miast, ośrodków przemysłowych oraz osoby mające w pracy styczność ze związkami toksycznymi, np. drukarze.

Zjedzenie jabłka NIE zastąpi mycia zębów! Owoc ten zawiera  kwasy, które stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy.

Jabłka a odchudzanie. Ile kalorii mają jabłka?

Jabłka są niezastąpione w kuracjach odchudzających - cenią je kobiety, które dbają o linię, bo sycą i dostarczają stosunkowo niewiele kalorii. Jednak jabłek nie można jeść bezkarnie, bo zawierają sporo cukru. Jeśli będziemy jeść więcej, to możemy mieć problem z zrzuceniem wagi.

Warto wiedzieć, że jedno średnie jabłko ze skórką ma ok. 50 kcal.

Warto wiedzieć

Jabłka - wartości odżywcze (w 100 g)

Ze skórką/bez skórki¹

Wartość energetyczna – 52/48 kcal

Białko ogółem – 0.26/0.27 g

Tłuszcz – 0.17/0.13 g

Węglowodany – 13.81/12.76 g (w tym cukry proste 10.39/10.10 g)

Błonnik – 2.4/1.3 g

Witaminy

Witamina C – 4.6/4.0 mg

Tiamina – 0.017/0.019 mg

Ryboflawina – 0.026/0.028 mg

Niacyna – 0.091/0.091 mg

Witamina B6  – 0.041/0.037 mg

Kwas foliowy –  3/0 µg

Witamina A – 54/38 IU

Witamina E – 0.18/0.05 mg

Witamina K – 2.2/0.6 µg

Minerały

Wapń – 6/5 mg

Żelazo – 0.12/0.07 mg

Magnez – 5/4 mg

Fosfor – 11/11 mg

Potas – 107/90 mg

Sód – 1/0 mg

Cynk – 0.04/0.05 mg

¹ Dotyczy odmian red delicious, golden delicious, gala, granny smith, fujiŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

Jabłka - odmiany i zastosowanie

Znanych jest ponad 10 tys. odmian jabłek. Różnią się one nie tylko wielkością, kształtem, kolorem, ale także smakiem, aromatem i zastosowaniem w kuchni. Cząstki jabłek należy skropić sokiem z cytryny, limetki lub pomarańczy, w przeciwnym razie zbrązowieją.

  • na surowo najlepiej jeść odmiany twarde, soczyste, słodkie - nazywane deserowymi (lobo, delikates, spartan, jonagold, koksa pomarańczowa, ligol, rubin, gala, golden delicious, idared, mekintosz). Rozgotowują się powoli, dlatego można dodawać je do takich potraw, w których powinny pozostać w postaci twardych kawałków, np. do gotowanej kapusty
  • do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne (antonówka, reneta), gdyż szybko się rozgotowują. Można też dodawać je do potraw, które wymagają zakwaszenia. Zastąpią ocet np. w barszczu czy kapuśniaku, podniosą smak jarzyny z buraków
  • największe zastosowanie mają jabłka o pośrednich właściwościach, tzw. stołowe (beforest, landsberska, linda, red wealthy, bankroft, boiken, cortland, jonathan). Jadamy je na surowo, dodajemy do potraw i przetwarzamy

Czytaj też:

Jabłka w kuchni. Przepisy Andrzeja Polana

Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit