Ten egzotyczny grzyb rośnie nad polskim morzem. Idealny "dla leniwych zbieraczy"
Borowik amerykański jest stosunkowo nowym gościem w naszych lasach. Grzybiarze bardzo go sobie cenią i potocznie określany jest mianem "grzyba dla leniwych", ze względu na jego tendencję do tworzenia rozległych skupisk, co bardzo ułatwia zbiór. Opisujemy charakterystykę i wskazujemy miejsca, gdzie można go najczęściej znaleźć.
Niedawno do polskich lasów zawitał nietypowy gość, borowik amerykański, który ma swoje korzenie w Ameryce Północnej. Jego droga do Polski prowadziła jednak przez Łotwę i Litwę, gdzie po raz pierwszy zanotowano jego obecność, zanim dotarł do naszego kraju. Chociaż powszechnie zyskał miano "borowika amerykańskiego”, przez pewien czas oficjalnie określano go jako "złotak wysmukły". Jednak w 2021 roku Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów wprowadziła zmiany, przyjmując oficjalnie nazwę "złotoborowik wysmukły" (Aureoboletus projectellus), która teraz jest uznawana za właściwą.
Niespodzianka dla polskich grzybiarzy: Borowik amerykański nad Bałtykiem
Mimo że upalne dni nie pozostawiają wątpliwości, że jesteśmy w środku lata, grzybiarze w Polsce powinni już przygotowywać swoje kalosze i koszyki. Na polskim wybrzeżu morza Bałtyckiego zaobserwowano ostatnio obfity wzrost populacji mało znanego, ale jadalnego grzyba - borowika amerykańskiego. Nazwa tego grzyba nawiązuje do popularnego w Polsce borowika szlachetnego, ale czy są one rzeczywiście podobne? Jak odróżnić borowika amerykańskiego od innych gatunków?
Historia i występowanie borowika amerykańskiego
Borowik amerykański, inaczej nazywany złotakiem wysmukłym, borowikiem wrzosowym lub potocznie "amerykańcem", jest jadalnym gatunkiem grzyba. Pochodzi on z Ameryki Północnej i został przywleczony do Polski w latach 80. XX wieku. Grzyb ten szczególnie upodobał sobie rejon polskiego morza, zwłaszcza wydmy porośnięte sosnami, wrzosowiska, a także lasy w regionie Podlasia.
Dla wielu grzybiarzy w Polsce jest to prawdziwa uczta. Najnowsze obserwacje wskazują, że w regionie Pomorza można zaobserwować nagromadzenie złotaków wysmukłych. Jako że jest to gatunek inwazyjny, występuje w dużych skupiskach, to ułatwia to zbiór. Dlatego też niekiedy nazywany jest "grzybem dla leniwych". Najczęściej można go spotkać na wydmach w miejscowości Łeba oraz na zalesionych obszarach przybrzeżnych.
Jak rozpoznać borowika amerykańskiego?
Borowik amerykański ma kilka charakterystycznych cech. Najbardziej wyróżniający jest jego kremowy lub jasnobrązowy trzon z widocznymi bruzdami, które mogą przypominać cięcia dokonane nożem. W przeciwieństwie do borowika szlachetnego, którego trzon jest gładki, "amerykaniec" ma jasnobrązowy kapelusz z charakterystycznym wnętrzem rurkowym. Jest to struktura, którą niektórzy opisują jako "gąbkę" lub "sitko". Rurki pod kapeluszem są kremowe, a po przekrojeniu grzyba nie zmieniają koloru, co jest dość unikalne w porównaniu z innymi gatunkami.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że robactwo rzadko bytuje w tym grzybie, co jest świetną wiadomością dla zbieraczy. Chociaż borowik amerykański może być mylony z niejadalnymi borowikiem szatańskim i goryczakiem, jest nie tylko zdrowy, ale także smaczny. Zawiera on wiele wartościowych witamin, takich jak A, B1, B2, C oraz E, a także soli mineralnych.