„Herbata baletnicy” – hit czy kit? Cała prawda o odchudzającym napoju

2023-07-01 11:33

Napój nazywany herbatą baletnicy to ziołowy trik na odchudzanie. Chociaż może sprzyjać smukłej sylwetce, może również powodować nieprzyjemne dolegliwości, a nawet zagrożenie zdrowia. Z czego składa się herbata baletnicy i jak należy ją stosować?

„Herbata baletnicy” – hit czy kit? Cała prawda o odchudzającym napoju
Autor: GettyImages „Herbata baletnicy” – hit czy kit? Cała prawda o odchudzającym napoju

Herbata baletnicy - z czego się składa

Herbata baletnicy, herbata baleriny to napój złożony z dwóch zaparzonych ziół. Senes i ślaz okółkowy, czyli jej główne składniki, mogą być urozmaicone plasterkiem cytryny lub szczyptą cynamonu do smaku.

Chociaż niektóre osoby z zadowoleniem raportują, że dzięki temu napojowi wyraźnie schudły, w rzeczywistości jest to strata głównie wody. Jednak mimo to, herbata baletnicy może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Natomiast należy mieć też na uwadze, że może prowadzić również do nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego należy sięgać po nią rozsądnie i z umiarem.

Ewa Kasprzyk i Małgorzata Bernatowicz razem się odchudzają. Ile wyszczuplała każda gwiazda?

Senes - zalety, działanie

Senes (Senna alexandrina, dawniej Cassia angustifolia) to roślina znana z przeczyszczających właściwości. Jednak realnie nie przyspiesza metabolizmu ani nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Herbata baletnicy ma jednak za to inne zalety i może pozytywnie oddziaływać na organizm. 

Korzystny wpływ mają zawarte w herbacie baletnicy flawonoidy. Działają przeciwstarzeniowo, przeciwdziałają wolnym rodnikom, są silnymi antyoksydantami. Flawonoidy wiąże się również ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca i układu krążenia.

Z kolei przeczyszczające właściwości sensu sprawdzą się doraźnie w przypadku zaparć. Jeśli masz problem z wypróżnieniem, herbata baletnicy może stanowić proste i skuteczne rozwiązanie. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż długotrwałe stosowanie senesu może zaburzać procesy trawienia i gospodarkę elektrolitową, a także przyczyniać się do odwodnienia i przewlekłych biegunek. 

Herbatka baletnicy nie zawiera kofeiny, co może być korzystne dla osób, które starają się ograniczać jej spożycie. Mimo to sprawia, że można poczuć naturalny przypływ energii.

Herbata baletnicy - wady, środki ostrożności

Z uwagi na przeczyszczające działanie senesu, należy zachować ostrożność, sięgając po ten trunek. Oprócz problemów trawiennych, można zafundować sobie skurcze i bóle brzucha, a nawet doprowadzić do odwodnienia, uszkodzeń nerek i wątroby.

Jeśli więc marzysz o szczupłej sylwetce baletnicy, możesz niekiedy doraźnie sięgnąć po herbatkę zwaną herbatą baletnicy. Przede wszystkim jednak postaw na treningi – i niekoniecznie musi to być balet. Ważne jednak, aby aktywność była regularna, dopasowana do twoich możliwości fizycznych i wspierana za pomocą zdrowego żywienia.