Już wiadomo, jakie ćwiczenia uchronią przed zespołem słabości. "Poprawiają równowagę i mobilność"
Zespół ten ma negatywne skutki zdrowotne, szczególnie dla osób starszych. Może grozić nawet hospitalizacją. Z najnowszych badań płynie jednoznaczny wniosek, że praktyka jogi może skutecznie zapobiegać niektórym objawom tej przypadłości. "Poprawiają równowagę i mobilność" - napisali autorzy tej publikacji.
Joga a zespół słabości
Zespół słabości (inaczej zespół kruchości) dotyka 16 proc. seniorów i prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Związany jest z postępującym zmniejszeniem rezerw fizjologicznych oraz zwiększoną podatnością na czynniki stresogenne. Tym zagadnieniem w najnowszej analizie zajęła się grupa amerykańskich naukowców i lekarzy z dwóch ośrodków badawczych: Brigham and Women’s Hospital w Bostonie i Harvard Medical School. Według nich "profilaktyka i leczenie tego zespołu są priorytetowymi obszarami zdrowia publicznego i praktyki klinicznej".
Badacze wnikliwie przeanalizowali przegląd 33 randomizowanych badań kontrolowanych pod kątem tego, jak praktyka jogi wpływa na seniorów. Wzięło w nich udział 2384 uczestników powyżej 65. roku życia. "Osoby starsze są zdecydowanie bardziej obciążone chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnością i słabością" – napisali autorzy badania w publikacji, która ukazała się na łamach "Annals of Internal Medicine".
Podczas tej analizy uczeni skupili się na ocenie tego, jak ćwiczenia jogi wpływają na markery słabości. Zalicza się do nich m.in. szybkość chodu, siłę chwytu, równowagę, siłę i wytrzymałość kończyn dolnych oraz wieloskładnikową sprawność fizyczną.
Joga poprawia równowagę i mobilność seniorów
Naukowcy odkryli, że "joga może być skuteczną strategią zapobiegania zespołowi słabości, która poprawia równowagę i mobilność osób w podeszłym wieku". Zauważyli, że osoby, które regularnie ją praktykują, miały poprawioną prędkość chodu, większą siłę kończyn dolnych oraz większą wytrzymałość całego ciała. Parametry te porównali z grupą kontrolną – jedynie wyniki w kwestii równowagi i siły chwytu były mniej spektakularne.
Co prawda, w najnowszej analizie nie skupiono się na poszczególnych stylach jogi, lecz jej autorzy sugerują, aby osoby w podeszłym wieku praktykowały jogę lyengara, która dostosowana jest ich możliwości i potrzeb. Można ją ćwiczyć w każdym wieku, w warunkach domowych i w dowolnej kondycji fizycznej.
Badacze radzą, że kluczowa jest regularność, więc warto optymalnie co tydzień robić 2-3 jednogodzinne sesje jogi. Jak podkreślili w artykule, "nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć praktykę jogi lub nawet dowolnych innych ćwiczeń fizycznych, aby poprawić ogólny stan zdrowia w jesieni życia".
To najnowsze odkrycie potwierdza wcześniejsze tezy, że joga pełni ważną funkcję w zdrowym starzeniu się i zapobieganiu starczemu osłabieniu.
Polecany artykuł: