Joga: wskazania i przeciwwskazania do uprawiania jogi
Kto powinien ćwiczyć jogę, a dla kogo nie jest wskazana? Odpowiedź na to pytanie może pomóc w doborze odpowiednich asan oraz uniknąć ryzyka związanego z kontuzjami. Sprawdź, jakie dolegliwości i schorzenia są wskazaniem do uprawiania jogi, a które wymagają większej ostrożności bądź zupełnej rezygnacji z tej formy ćwiczeń.
Spis treści
- Wskazania do uprawiania jogi
- 1. Mało ruchu na co dzień
- 2. Sztywność, ból pleców i karku
- 3. Stres i wahania nastroju
- 4. Nadciśnienie
- 5. Problemy z trawieniem
- Przeciwwskazania do uprawiania jogi
- 1. Silne bóle kręgosłupa o nieznanych przyczynach
- 2. Problemy z równowagą
- 3. Zaawansowana osteoporoza
- 4. Menstruacja
- 5. Ciąża
Choć joga należy do jednych z najbezpieczniejszych form aktywności, nie oznacza to, że nie ma przeciwwskazań do jej uprawiania. Niektóre schorzenia kręgosłupa, ciąża oraz menstruacja wymagają konsultacji u doświadczonego instruktora jogi, który objaśni, jakie pozycje są polecane, a jakich należy unikać przy danych dolegliwościach. Na szczęście tylko w wyjątkowych wypadkach ćwiczenie asan jest całkowicie niewskazane – dotyczy to osób, które mają problemy z równowagą i chorują na zaawansowaną osteoporozę. W każdym innym przypadku ten rodzaj ćwiczeń jest zalecany, w szczególności osobom mało wysportowanym, zestresowanym, chorującym na nadciśnienie lub niestrawność.
Zobacz, jakie są najczęstsze wskazania i przeciwwskazania do uprawiania jogi.
Wskazania do uprawiania jogi
1. Mało ruchu na co dzień
Joga to dobra forma ćwiczeń dla osób, które chcą rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Wykonywanie asan pozwala na zyskanie świadomości ciała, poznanie jego możliwości i ograniczeń, przez co stanowi idealną bazę do uprawiania innych sportów. Dzięki jodze w harmonijny sposób zbudujesz siłę mięśni, poprawisz równowagę, koordynację ruchową i zwiększysz swoją elastyczność. Nie narazisz się przy tym na poważne urazy i unikniesz ryzyka przetrenowania, które jest znacznie większe w przypadku na przykład biegania czy ćwiczeń na siłowni.
2. Sztywność, ból pleców i karku
Joga to najlepszy wybór dla osób, które odczuwają na co dzień rozmaite bóle spowodowane siedzącym trybem życia. Ból pleców, karku, sztywność mięśni to najczęstsze sygnały, które wysyła organizm gdy za dużo czasu spędzasz w jednej pozycji. Dzięki jodze rozciągniesz i uelastycznisz przykurczone mięśnie oraz wzmocnisz i rozluźnisz przeciążony kręgosłup. Regularne wykonywanie asan bardzo szybko przyniesie ci ulgę i zapobiegnie poważniejszym schorzeniom kręgosłupa w przyszłości.
Czytaj też: Dobre ćwiczenia na plecy - pozycje jogi (asany) na kręgosłup
3. Stres i wahania nastroju
Żyjąc w permanentnym stresie kumulujesz w sobie napięcie, które nie znajduje ujścia. Skumulowany stres objawia się w postaci wahań nastroju, stanów depresyjnych, złości, rozdrażnienia. Najlepszym lekarstwem na podobne dolegliwości jest joga. Zsynchronizowanie wykonywanych ruchów z miarowym oddechem dotlenia organizm, uspokaja i w naturalny sposób przywraca wewnętrzną równowagę. Twój umysł odzyskuje spokój, uwalniasz się od natrętnych myśli, zyskujesz dystans do swoich problemów i uczysz się dostrzegać to, co naprawdę ważne.
Polecany artykuł:
4. Nadciśnienie
Ćwiczenie asan nie kosztuje aż tyle wysiłku ile sporty kondycyjne, nie wymaga też nagłych zrywów i bicia rekordów w szybkości czy zwinności. Z tego powodu joga jest polecana osobom mającym problemy z nadciśnieniem i chorujących na serce. Regularne praktykowanie jogi pozwala dotlenić organizm, obniżyć poziom stresu i usprawnić przepływ krwi w organizmie. Dzięki temu ciśnienie tętnicze wraca do normy.
Choć joga jest polecana przy problemach z łagodnym nadciśnieniem, nie powinny uprawiać jej osoby, u których występują nagłe i niekontrolowane skoki ciśnienia. Szczególnie niezalecane są pozycje z głową skierowaną w dół.
5. Problemy z trawieniem
Jeśli miewasz częste kłopoty z trawieniem, męczy cię zgaga, wzdęcia i ból brzucha zacznij ćwiczyć jogę. Niektóre pozycje szczególnie dobrze działają na przewód pokarmowy pobudzając wydzielanie soków trawiennych i zapobiegając odkładaniu się trujących toksyn w organizmie. Asany polecane przy niestrawności to apanasana, balasana i pozycja kobry. „Masują” one narządy wewnętrzne i rozciągają je, dzięki czemu mięśnie przewodu pokarmowego lepiej pracują.
Polecany artykuł:
Przeciwwskazania do uprawiania jogi
1. Silne bóle kręgosłupa o nieznanych przyczynach
Okresowe bóle kręgosłupa są wskazaniem do uprawiania jogi, jeśli jednak są wyjątkowo uporczywe i pojawiają się codziennie, zamiast rozpoczynać ćwiczenia na własną rękę udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty. Istnieją asany, które przy niektórych schorzeniach kręgosłupa są niewskazane i mogą nasilać dolegliwości bólowe. Jeśli specjalista zdiagnozuje u ciebie konkretną wadę, ale dopuści możliwość wykonywania asan, zasięgnij rady doświadczonego nauczyciela jogi, który dobierze dla ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń.
2. Problemy z równowagą
Wiele asan wymaga utrzymania ciała w jednej pozycji przez około minutę. Jeśli masz problemy z równowagą lepiej nie przystępuj do ćwiczeń. Po pierwsze, nie będziesz mógł wykonać ich poprawnie technicznie, a po drugie zwiększysz ryzyko urazu.
Czytaj też: Ćwiczenia na poprawę równowagi
3. Zaawansowana osteoporoza
Joga w dużej mierze polega na robieniu mocnych skrętów tułowia oraz rozciąganiu i wyginaniu kończyn. Takie ruchy wywierają dużych nacisk na kości i stawy, dlatego u osób cierpiących na zaawansowaną osteoporozę praktykowanie jogi jest niewskazane. W przypadku lżejszych dolegliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.
4. Menstruacja
Można spotkać się z różnymi opiniami na temat praktykowania jogi w czasie menstruacji. Większość specjalistów radzi jednak, aby przez pierwsze dwa dni miesiączki zupełnie zrezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z krwawieniem, można ćwiczyć, ale nie mogą to być pozycje odwrócone ani wzmacniające brzuch. Dla bezpieczeństwa, podczas menstruacji lepiej praktykować jogę pod kontrolą instruktora, który dobierze odpowiedni zestaw pozycji.
Czytaj też: Joga w czasie miesiączki: asany łagodzące skutki menstruacji
5. Ciąża
Kobiety w ciąży powinny praktykować jogę tylko pod kontrolą wykwalifikowanego instruktora. Wskaże on asany, które są bezpieczne i polecane kobietom ciężarnym oraz powie, których pozycji należy unikać. Samodzielne ćwiczenie w domu jest niewskazane.