Joga dla początkujących - podstawowe asany [WIDEO]
Joga dla początkujących obejmuje podstawowe pozycje (asany) odpowiednie dla osób, które chcą zacząć regularnie uprawiać jogę, ale nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tą formą ćwiczeń. Asany jogi dla początkujących można wykonać w domu i nie wymagają dużego rozciągnięcia, dzięki czemu stanowią doskonałe wprowadzenie do dalszej, bardziej zaawansowanej praktyki. Zobacz wideo, na którym instruktorka jogi pokazuje, jak wykonywać proste asany dla początkujących.
Spis treści
- Joga dla początkujących i zaawansowanych - różnice
- Joga dla początkujących - zobacz ćwiczenia na WIDEO:
- Asany – na co zwrócić uwagę podczas wykonywania?
- Joga z instruktorem - najlepsze rozwiązanie dla początkujących
- Jak się przygotować do ćwiczeń jogi?
- Jak prawidłowo oddychać podczas jogi?
Joga dla początkujących zawiera pozycje, które zarazem wzmacniają, rozciągają i oczyszczają ciało. Ich oczyszczające właściwości polegają na zniwelowaniu napięcia oraz doprowadzeniu organizmu do stanu wewnętrznej równowagi: zarówno fizycznej, jak i duchowej. Osoby nerwowe i zestresowane mogą dzięki jodze uspokoić się i wyciszyć, natomiast osoby cierpiące na depresję, apatyczne – dostać zastrzyk pozytywnej energii.
Poniżej znajdziesz wideo z ćwiczeniami jogi dla początkujących, które możesz wykonać w domu.
Czytaj też: Na czym polega hatha joga?
Joga dla początkujących i zaawansowanych - różnice
W jodze wyróżnia się 84 pozycje o różnym stopniu trudności. Każda pozycja ma swoją nazwę sanskrycką oraz zwyczajową, często odwołującą się do jakiegoś zwierzęcia (np. wielbłąd, kobra, świerszcz).
Podstawowe asany polecane osobom początkującym to:
- tadasana (pozycja do góry),
- adha mukha (pies z głową w dół),
- svastikasana (siad skrzyżny ze skrętami),
- chatushpadasana (pół mostka),
- ustrasana (pozycja wielbłąda),
- savasana (pozycja nieboszczyka).
W przeciwieństwie do asan zaawansowanych, asany z jogi dla początkujących mają na celu głównie wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni pleców oraz całego ciała, mniej zaś skupiają się na poprawie siły i wytrzymałości. Zapobiegają tym samym rozmaitym bólom oraz napięciom kumulującym się w organizmie pod wpływem siedzącego, mało aktywnego trybu życia.
Asany jogi dla początkujących warto regularnie powtarzać przez okres kilku tygodni, aby ciało stopniowo nabierało gibkości i elastyczności. Dopiero po tym czasie można zacząć wprowadzać bardziej skomplikowane pozycje wymagające większej sprawności.
Joga dla początkujących - zobacz ćwiczenia na WIDEO:
Asany – na co zwrócić uwagę podczas wykonywania?
Joga dla początkujących zwykle nie obejmuje ćwiczeń, które w jakikolwiek sposób mogłyby być obciążające dla ciała lub sprawiać duże trudności. Ważne jednak, aby podczas wykonywania asan wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało. Odczuwanie jakiegokolwiek bólu jest niedopuszczalne i oznacza, że trzeba przerwać ćwiczenie. Czasem ból bywa mylony z napięciem mięśni i uczuciem rozciągania – w tym przypadku jest to normalna reakcja organizmu, zwłaszcza jeśli na co dzień nie uprawiamy żadnego sportu i ciało nie jest przyzwyczajone do wysiłku.
Początkujący powinni zwrócić też uwagę na dokładność wykonywanych ruchów. Czasem lepiej pozostać przy mniejszym zakresie ruchu i zadbać o wszystkie niuanse techniczne niż za wszelką cenę starać się rozciągnąć mięśnie kosztem precyzji.
Joga z instruktorem - najlepsze rozwiązanie dla początkujących
Pierwsze zajęcia z jogi najlepiej odbyć z profesjonalnym instruktorem. Specjalista wskaże ci, na co zwrócić szczególną uwagę i skoryguje ewentualne błędy. Dzięki temu nabierzesz prawidłowych nawyków i ćwiczenia będą efektywniejsze.
Osoby, które cierpią na ból pleców powinny skonsultować się z lekarzem, zanim przystąpią do ćwiczeń. Choć joga w większości przypadków działa zbawiennie na kręgosłup i zapobiega bólom, to niektóre, zwłaszcza bardziej zaawansowane asany, nie są polecane przy konkretnych wadach kręgosłupa.
Jak się przygotować do ćwiczeń jogi?
Praktyka jogi wymaga skupienia i wyciszenia. Zanim zaczniesz ćwiczyć spróbuj oczyścić umysł, zatrzymać gonitwę myśli, zapomnieć o codziennych problemach. Jeśli nie umiesz skupić się w ciszy, włącz relaksującą muzykę. Zadbaj o to, aby przez ten czas żaden z domowników ci nie przeszkadzał.
Pamiętaj też o odpowiednim stroju – powinien być lekki i nie krępować ruchów. Jeśli nie masz specjalnej maty do jogi, ćwicz na miękkim dywanie.
Czytaj też: W co się ubrać na jogę? Na to zwróć uwagę przy zakupie stroju na jogę
Polecany artykuł:
Jak prawidłowo oddychać podczas jogi?
Na co dzień wyróżniamy trzy typy oddychania - pierwszy to typ piersiowy, gdy poruszają się górne obszary klatki piersiowej, unosimy ramiona i łopatki, a następnie podnosimy brzuch. Z kolei typ oddychania brzuszny (przeponowy) wyróżnia rozszerzenie dolnych partii płuc i brak pracy górnej klatki piersiowej. Brzuch jest wypychany na zewnątrz. Trzeci rodzaj oddychania - piersiowo-brzuszny występuje, gdy na wdechu równomiernie poszerzamy całą klatkę piersiową, a nasza przepona pracuje w minimalnym zakresie. Choć tylko ten ostatni tor oddychania uważa się za prawidłowy na co dzień, podczas praktykowania jogi wykorzystuje się połączenie wszystkich trzech typów oddechu, by uzyskać jak najlepsze efekty w trakcie wykonywania konkretnych asan.
Oddech joginiczny wzoruje się na oddechu noworodków - jest wykonywany przez nos, a między wdechem a wydechem brak wyraźnej pauzy. Na oddech joginiczny składają się trzy elementy: oddech do brzucha, śródoddech do klatki piersiowej oraz oddech nosowo-gardzielowy.
Czytaj również: Ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych joginów
Polecany artykuł: