Joga dla panów lepsza niż trening siłowy
Joga to nie tylko trening dla mięśni, lecz również umysłu. Poprawia elastyczność, zwiększa zakres ruchów, wzmacnia tkankę mięśniową, poprawia koncentrację, poszerza pojemność płuc, likwiduje bóle pleców, a także podnosi poziom życia seksualnego, relaksuje i uspakaja. Tak holistycznych atutów trudno doszukiwać się w najczęściej wybieranym przez mężczyzn treningu siłowym.
Spis treści
Jak pokazują badania opublikowane w 2010 roku w Journal of Sexual Medicine, joga poprawia wszystkie funkcje seksualne u mężczyzn. Korzyści te są spowodowane lepszym napięciem mięśni miednicy i poprawą nastroju. Z kolei według Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego yoga wpływa również na zwiększenie koncentracji i złagodzenie uczucia stresu.
Joga w aplikacji
Alternatywną dla tradycyjnej jogi jest joga beat. Jej praktykowanie pozwala na zwiększenie mobilności oraz poprawę kondycji nie tylko fizycznej, lecz również psychicznej. Trening pomaga wydłużyć mięśnie oraz wyeliminować napięcia. Poprawia wytrzymałość stawów poprzez wzmocnienie tkanki mięśniowej,a także wzmacnia mięśnie głębokie, utrzymujące kręgosłup. Pomysłodawczynią metody treningowej joga beat jest Karolina Erdmann. Założycielka warszawskiego Yoga Beat Studio stworzyła dla aplikacji Fitnoteq autorski program Yoga Beat Men, który można praktykować pod okiem ekspertki w domu. Aplikacja dostępna jest na iPhone, iPad, Android, a wersję webową można pobrać na PC i Mac.
Alternatywa dla siłowni
Joga beat to dynamiczna forma jogi. Składa się nie tylko z tradycyjnych asan, lecz również zawiera liczne wzmocnienia − uniesienia, wykopy czy podpory. Trening jest stworzony w taki sposób, aby umożliwiał uelastycznienie ciała, spalenie kalorii, a także zmniejszenie napięcia ciała i umysłu. Co więcej, dzięki swojej intensywności korzystnie wpływa również na mięśnie głębokie, które zapewniają stabilizację naszego kręgosłupa – mówi Karolina Erdmann.
Joga beat to również alternatywa dla ćwiczeń na siłowni. Mężczyźni, wykonując trening siłowy, skupiają się na mięśniach brzucha, ramion, pośladków oraz ścięgien podkolanowych. Monotonne ruchy podczas unoszenia ciężarów lub wyciskania ich na ławce, na dłuższą metę powodują ograniczony zakres ruchów oraz wzrost tkanki mięśniowej. Praktykowanie jogi zwiększa elastyczność mięśni oraz ogólną mobilność.
Lepsi w sporcie, lepsi w pracy
Sesje jogi to również sposób na powrót do aktywności sportowej po urazach. Co więcej, taki trening może posłużyć jako rozgrzewka. Dzięki jednoczesnemu wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni oraz ścięgien, a także zwiększeniu mobilności stawów, joga stanowi profilaktykę przeciwurazową. Poszerza również pojemność płuc i zwiększa wytrzymałość serca, gwarantując lepsze wyniki w sporcie takim jak bieganie oraz inne sporty wytrzymałościowe.
Joga to także suplement poprawiający koncentrację, pamięć i kondycję mózgu. Jak pokazują badania przeprowadzone przez ekspertów Boston University’s School of Medicine, jej praktykowanie wyraźnie wpływa na poprawę wyników w pracy. Dlatego coraz częściej trenują ją pracownicy startupów w Dolinie Krzemowej.
Sesje jogi to także metoda na poprawę nastroju i relaks. Naukowcy Harvard Medical School twierdzą również, że pomaga w walce z depresją.