Joga dla mężczyzn

2019-10-17 14:01

Joga dla mężczyzn – czy charakteryzuje się czymś szczególnym i czy powinno się ją oddzielać od standardowej jogi? Z pewnością panowie mają nieco inne oczekiwania od treningów niż kobiety, a organizmy obu płci różnią się od siebie. Jednak, czy to sprawia, że joga, która jest systemem uniwersalnym, powinna mieć swój odłam dedykowany specjalnie dla panów? I tak i nie. Sprawdź naszą odpowiedź na to pytanie!

Joga dla mężczyzn
Autor: Getty Images

Spis treści:

    1. Joga dla mężczyzn – czy panowie potrzebują specjalnej odmiany jogi?
    2. Broga – system jogi dla mężczyzn
    3. Joga dla mężczyzn – komu jest dedykowana?
    4. Joga dla mężczyzn - korzyści

Jogę stworzyli mężczyźni, ale z myślą o każdym – o kobietach, o mężczyznach, o osobach starszych, a nawet o dzieciach. Niestety, znacznie częściej jogę praktykują jedynie kobiety, a szkoda, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej mógłby okazać się lekarstwem dla panów.

Lekarstwem na co? Na ból, na przeciążenia, na brak siły mięśniowej, na odkładanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, na stres, na problemy z koncentracją, na problemy z życiem seksualnym, na kłopoty ze snem i regeneracją… i można by tak długo wymieniać. Joga to odpowiedź na wiele naszych pytań, rozterek i problemów, a co najlepsze – jest w zasięgu naszej ręki.

Joga dla mężczyzn – czy panowie potrzebują specjalnej odmiany jogi?

Czy istnieje coś takiego jak joga dla mężczyzn? Co prawda joga jest jedna, ale niektóre zestawy ćwiczeń czy systemy jogi mogą być szczególnie polecane mężczyznom i wyjątkowo dobrze działać na ich ciała. Niby mężczyźni mogą praktykować te same asany i kombinacje jogi co kobiety, ale mimo wszystko organizmy obu płci znacznie różnią się od siebie. To sprawia, że nasze ciała lubią inny rodzaj wysiłku i inaczej będą reagować na poszczególne ćwiczenia i pozycje.

Dodatkowo, mężczyźni charakteryzują się większą ilością tkanki mięśniowej niż kobiety, a to sprawia, że potencjalnie mają większą wytrzymałość siłową i wyższy próg tzw. upadku mięśniowego. Mimo wszystko joga to wciąż joga, a jej rodzajów jest tak dużo, że każdy w dzisiejszych czasach znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej znajduje się pięć przykładowych rodzajów jogi, które mogą spodobać się mężczyznom:

1. Vinyasa Joga

Vinyasa joga nazywana jest także, ze względu na swoją dynamiczność, power jogą. Charakteryzuje się płynnym przechodzeniem z pozycji do pozycji i z pewnością polubią ją wszyscy panowie. Tu nie ma czasu na nudę czy odpoczynek! W Vinyasie ruch łączy się z oddechem, co doskonale wpływa na ogólną poprawę funkcjonowania organizmu i daje pozytywny zastrzyk energii na cały dzień. Najpopularniejszą sekwencją świata wywodzącą się z jogi z pewnością jest powitanie słońca – a to właśnie z tego systemu się wywodzi. Ten rodzaj jogi nie tylko wzmacnia całe ciało, ale także oczyszcza, relaksuje i odpręża – wysiłek idealny!

2. Ashtanga Joga

Ashtanga, tak jak jej koleżanka, vinyasa, również charakteryzuje się dużą dynamiką ruchów. Poleca się ją osobom wysportowanym i tym, którzy mają już jakieś doświadczenie w sporcie. Ashtanga charakteryzuje się dużą dyscypliną w praktyce – należy ją praktykować 6 dni tygodniu poza dniami księżycowymi – pełnią i nowiem.

W tym rodzaju jogi istnieje pewna stała sekwencja i stały zestaw pozycji, który wykonujemy każdego dnia. Zazwyczaj w każdym z asan zostajemy na 5 oddechów, a ruch zsynchronizowany jest ze sposobem oddychania. Nazywa się to medytacją w ruchu. Taka rutyna treningowa przyda się zabieganym i przepracowanym panom, którzy potrzebują po prostu zresetować ciało i umysł, nie myśląc zbytnio o technice i poprawności ruchu.

3. Bikram Joga

Bikram joga, zwana także hot jogą, prowadzona jest w niecodziennych warunkach i z pewnością spodoba się wszystkim panom, którzy lubią próbować nowych rzeczy i stawiać przed sobą trudne wyzwania. Otóż, zajęcia bikram jogi odbywają się w specjalnie ogrzewanych pomieszczeniach, przypominających klimat, jaki panuje w saunie. Ten rodzaj jogi charakteryzuje się 26 pozycjami, które tworzą jedną stałą sekwencję wykonywaną w tej samej kolejności. Tego typu zajęcia na pewno będą dla mężczyzn nie lada wyzwaniem!

4. Acro Joga

Acro joga to niedawno wymyślony rodzaj jogi, który w dużej mierze opiera się na akrobatyce. Dla niektórych panów może to być pocieszająca informacja – acro jogę praktykuje się w parach, dlatego z powodzeniem można zabrać na zajęcia swoją druga połówkę i ciekawie spędzić razem czas. W tym rodzaju jogi jedna z osób stanowi „bazę” utrzymując tę drugą, która wykonuje określone pozycje. Bez względu na to, którą stroną będziesz – acro joga to niezły wycisk fizyczny.

5. Iyengar Joga

Mimo tego, że mężczyźni zazwyczaj wolą bardziej dynamiczny sport od kobiet, to w zestawieniu rodzajów jogi dla mężczyzn nie mogła zabraknąć jogi B.K.S. Iyengara. Jest to system dedykowany osobom początkującym oraz tym, którzy chcą udoskonalić swoją technikę i spróbować trudniejszych i bardziej złożonych kombinacji asanów.

Joga Iyengara będzie nadawać się dla wszystkich zaczynających przygodę z jogą panów. Poza tym, joga ta tylko wydaje się prosta! W rzeczywistości jest dużym wyzwaniem dla naszego ciała i krok po kroku prowadzi je przez coraz to trudniejsze pozycje i ruchy. Zazwyczaj nauczyciele jogi Iyengara są bardzo wymagający, a to także stanowi ciekawe pole do zmierzenia się z taką formą wysiłku.

Broga – system jogi dla mężczyzn

Broga to specjalnie stworzony system jogi dla mężczyzn, który charakteryzuje się połączeniem tradycyjnych asan jogi z ćwiczeniami siłowymi. Broga dedykowana jest mężczyznom, ale poleca się ją także kobietom – joga jest przecież jedna! System utworzyli Adam O’Neil i Robery Sidoti – prowadzący zajęcie w Somerville w USA. Do założycieli dołączają już inne państwa i wszystko wskazuje, że zajęcia niedługo na stałe zagoszczą także w Europie.

Zajęcia brogi prowadzone są przy podobnej do standardowych zajęć jogi muzyce, ale różnią się dodatkiem kombinacji asan z ćwiczeniami siłowymi. W trakcie zajęć najważniejszym aspektem jest poczucie równowagi i nauka oddychania oraz budowanie siły mięśniowej. Zajęcia mają także charakter wydolnościowy – wiele sekwencji ukierunkowywana jest na przyspieszenie tętna i wzmocnienie kondycji. Przyjemnym dodatkiem do ćwiczeń jest także poprawa elastyczności ciała, z którą mężczyźni mają szczególny problem.

Dla kogo jest broga? Z pewnością dla tych panów, którym brakuje czegoś w standardowej jodze. I choć rodzajów jogi jest całe mnóstwo, m.in. ashtanga, aerojoga, ecroyoga, power joga, hatha joga, bikram joga i wiele innych, to panom może brakować nieco aspektu typowo siłowego. Zwłaszcza jeśli wcześniej mieli doświadczenia z cross fitem czy stricte z siłownią.

Broga to system jogi, który został stworzony z myślą o panach. Z tego względu, zajęcia ukierunkowane są na aspekt siłowy, a nie gibkościowy. Zazwyczaj na zajęciach jogi przeważają kobiety, które raczej nie mają problemu z elastycznością i gibkością, co może nieco onieśmielać i przytłaczać panów, a w konsekwencji sprawiać, że stracą zainteresowanie jogą.

Zanim broga na stałe zagości w Europie, twórcy zachęcają, aby Panowie już teraz próbowali swoich sił w jodze i wedle uznania dodawali do jej treningu więcej ćwiczeń siłowych i elementów sprawnościowych. Choć praktyka jogi w zupełności zawiera w sobie te składowe, bardziej wymagającym Panom może być potrzebny mały dodatek.

Joga dla mężczyzn – komu jest dedykowana?

Joga przez wiele lat postrzegana była jako system ćwiczeń dla kobiet. Nic bardziej mylnego! W końcu twórcami każdego z rodzajów jogi byli właśnie… mężczyźni! Joga mylnie kojarzona jest jedynie z leżeniem na macie, rozciąganiem i ćwiczeniem oddechu – oczywiście to także są jej składowe, ale nie tylko.

Joga to przede wszystkim trening dla ciała i duszy oraz nauka łączenia ich w jedną spójną i harmonijną całość. Dedykuje się ją absolutnie wszystkim, ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie! Zwłaszcza panowie, którzy dziś mają dużo mniej ruchu od kobiet, powinni pomyśleć o włączeniu jogi do swojego życia.

Będzie dla nich nowym wyzwaniem, oczyszczeniem umysłu, nauką słuchania siebie i swojego ciała, a także niezłym wyciskiem fizycznym! Joga tylko z pozoru może wyglądać na niewymagającą, ale jeśli naprawdę chcemy ją poznać, najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze.

Joga dla mężczyzn - korzyści

Przez niezdrowy kult ciała, kultura fizyczna zmierza dziś często w złą stronę – dotyczy to także mężczyzn. Nierzadko panowie, którzy regularnie chodzą na siłownię, nie potrafią przejść po drabinkach na placu zabaw czy wejść kilka pięter po schodach nie dostawszy zadyszki. To smutne, ale niestety wielkość bicepsa nie decyduje o naszej sprawności fizycznej. Sprawność trzeba ćwiczyć w funkcji.

Na szczęście joga biegnie panom na ratunek! Joga to aktywność fizyczna, która uelastycznia stawy i mięśnie oraz zwiększa gibkość i zwinność ciała. Asany ukierunkowane na poprawę tych cech motorycznych mogą okazać się także pomocą z walce z bólem stawów i mięśni. Zazwyczaj odzywają się one wtedy, kiedy są przeciążone, spięte i brakuje im mobilności. Joga dotlenia mięśnie, rozluźnia obolałe tkanki oraz poprawia funkcjonalność całego naszego ciała.

Czytaj też:

Joga opiera się na statycznych lub dynamicznych kombinacjach asan, które doskonale wzmacniają mięśnie całego ciała i poprawiają ich wytrzymałość oraz siłę. Wyobraź sobie, że musisz utrzymać się kilkanaście sekund w pozycji pompki lub wariacjach przysiadów czy stania na rękach – to dopiero jest wyzwanie! I przy okazji skuteczna alternatywa dla treningu crossfitu czy kalisteniki.

Joga harmonizuje także pracę narządów i hormonów odpowiedzialnych m.in. za przemianę materii, więc będzie doskonałym systemem dla panów chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Co więcej, joga doskonale wpływa na układ krążenia, kłopoty z sercem, nadciśnieniem tętniczym i problemy związane z układem nerwowym. Oddech i równowaga to bardzo ważne elementy jogi. Robią one za element aktywnej medytacji, która odpręża, wycisza i łagodzi wszelkie nerwy. Idealnie nada się jako relaks po pracy czy sposób na zły humor i rozdrażnienie.

Joga to także przekraczanie własnych barier – zarówno psychicznych jak i fizycznych. Każdy system ukierunkowany jest na systematyczny progres i coraz to bardziej wymagające stopnie trudności. Mężczyźni z natury kochają rywalizację i wyzwania, a joga jest ku temu idealną przesłanką.

I w końcu – joga uczy słuchania swojego ciała i porządkowania myśli. Wiele panów ma problem z określaniem siebie, nazywaniem swoich emocji i wewnętrznym dialogiem. Joga uczy, jak tego dokonać i daje miejsce na odnalezienie siebie. Poza doskonałym wpływem na ciało, pozytywnie oddziałuje także na psychikę, a silny, sprawny i harmonijny umysł to największa broń mężczyzny.