Świeca (salamba sarvangasana) – co daje to ćwiczenie i jak je zrobić?
Pozycja świecy (salamba sarvangasana) to jedno z najzdrowszych ćwiczeń jogi, które daje wiele korzyści terapeutycznych. Nie należy do najprostszych, a wielu doświadczonych joginów uważa, że jest ukoronowaniem praktyki jogi. Mimo wszystko warto wykonywać pozycję świecy, ponieważ może pomóc w wielu dolegliwościach, dysfunkcjach, a także przewlekłych chorobach. Dowiedz się, co daje robienie świecy oraz jakie są przeciwwskazania do jej wykonywania.
Spis treści
- Jak zrobić świecę – instrukcja krok po kroku
- Jakie korzyści daje świeca?
- Jakie są przeciwwskazania do wykonywania świecy?
Świeca (salamba sarvangasana) nazywana jest pozycją księżycową. Oznacza to, że jest to pozycja pasywna, a żeby ją wykonać należy przyjąć odpowiednie, odwrócone ustawienie ciała i wytrzymać w nim jak najdłużej, możliwie rozluźniając mięśnie i doprowadzając do uczucia odpoczynku. Początkowo nie będzie to proste, ale praktyka czyni mistrza!
Pozycja świecy doskonale wpływa na zdrowie psychiczne oraz fizyczne, co sprawia, że robienie świecy daje mnóstwo korzyści dla duszy i ciała. Warto więc spróbować swoich sił w tej nieocenionej w swej wartości pozycji jogi. Święcę może wykonywać niemal każdy, a przeciwwskazania do ćwiczenia świecy związane są przede wszystkim z dysfunkcjami bólowymi ciała oraz problemami z prawidłowym ciśnieniem krwi.
Jak zrobić świecę – instrukcja krok po kroku
- Złóż koc lub matę tak, aby osiągnęły wymiar prostokąta i dobrze chroniły barki przed twardym podłożem.
- Połóż się tak, aby głowa znajdowała się na podłodze, a barki i plecy spoczywały na kocu.
- Umieść ręce przy biodrach i zegnij nogi.
- Teraz, odpychając się rękami od podłogi, unieś tułów do góry, utrzymując zgięte nogi.
- Popraw ustawienie rąk, aby dobrze podeprzeć plecy. Staraj się uzyskać jak najbardziej prostą pozycję tułowia i zbliż brodę do klatki piersiowej tak, aby wręcz spoczywała na obojczyku i była maksymalnie zbliżona do mostka.
- Następnie powoli wyciągnij nogi w górę. Nie spinaj mięśni twarzy oraz gardła. Za wszelką cenę postaraj się utrzymać prostą pozycję. Nie pozwól, aby twoje nogi opadały w kierunku klatki piersiowej, a kręgosłup lędźwiowy się zapadał. Łokcie powinny być trzymane blisko siebie, a nogi i ręce ustawione symetrycznie.
- Wytrzymaj w tej pozycji pięć minut. Następnie zwiększaj czas jej trwania do siedmiu minut, a nawet piętnastu minut.
Podczas praktyki świecy należy pamiętać o tym, że jest to pozycja, w której ciało powinno odpoczywać. Jeśli odczuwasz ból w stawach lub zbyt duże ciśnienie w gałce ocznej lub gardle, przerwij pozycję lub skróć czas jej trwania. Praktyka i regularność sprawią, że jeśli nie posiadasz żadnych poważnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania świecy, to z czasem będziesz potrafił wytrzymać w tej efektywnej pozycji jogi coraz dłużej.
Jakie korzyści daje świeca?
Świeca to jedna z najbardziej efektywnych pozycji jogi. Daje mnóstwo korzyści nie tylko fizycznych, ale także prozdrowotnych. Dzieje się tak, ponieważ świeca zaliczana jest do odwróconych pozycji księżycowych. Wykonuje się ją w sposób pasywny, co daje naszemu ciału żeńską energię, która uspokaja, wycisza, rozluźnia oraz tonizuje.
Najważniejszą właściwością salamby sarvangasany jest to, że wpływa na pracę układu odpornościowego i hormonalnego. Korzyści fizjologiczne z wykonywania świecy widoczne będą wtedy, kiedy będziemy ją wykonywać minimalnie przez pięć minut, ponieważ w tym czasie krew dociera do wszystkich najważniejszych punktów w ciele.
Świeca zapewnia przede wszystkim dobre ukrwienie głowy i klatki piersiowej, co głęboko regeneruje cały organizm. Co więcej, pozycja świecy doskonale wpływa na mięśnie głębokie i znacznie usprawnia pracę mięśni brzucha oraz pleców, które są gorsetem naszego ciała.
Czytaj też: Joga na płaski brzuch - ćwiczenia
Jednak to nie wszystkie korzyści zdrowotne, które daje salamba sarvangasana. Świeca reguluje też pracę gruczołów dokrewnych, tj. przysadki, szyszynki oraz tarczycy. Dotlenia mózg, co przyczynia się do lepszej koncentracji oraz poprawy zdolności intelektualnych. Pozycja świecy zapobiega ponadto przeziębieniom, pomaga w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli oraz zatok, dobrze wpływa na trawienie, doskonale dotlenia oraz likwiduje chroniczne zmęczenie.
Polecany artykuł:
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania świecy?
Odwrócone pozycje w jodze pełnią funkcję terapeutyczną i doskonale wpływają na pracę całego ciała. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają ćwiczenie świecy. Można do nich zaliczyć przede wszystkim problemy z kręgosłupem, szczególnie odcinkiem szyjnym oraz lędźwiowym.
Z wykonywania świecy wykluczone są osoby cierpiące na dyskopatię. Ci, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze, także nie powinni wykonywać pozycji odwróconych, ponieważ nagły dopływ krwi do serca i mózgu może być dla nich niezwykle groźny. Wykonywania świecy powinny także unikać osoby, które mają dużą wadę wzroku oraz zaawansowane niedociśnienie – w obydwu przypadkach może dojść do omdleń i zawrotów głowy.
Polecany artykuł: