Kwiat lotosu - pozycja jogi krok po kroku

2018-04-30 10:05

Kwiat lotosu to pozycja najbardziej kojarzona z jogą, będąca jej symbolem. Jej wykonanie nie jest trudne, jeśli nie cierpisz na urazy kolan i kostek. Ćwiczenia przygotowujące do pozycji lotosu poprawiają gibkość i elastyczność stawów oraz mięśni, dzięki czemu ułatwiają wykonanie asany. Sprawdź, na czym polega ta uzdrawiająca i prozdrowotna pozycja jogi oraz dowiedz się, jak rozciągać się do kwiatu lotosu.

Kwiat lotosu - pozycja jogi krok po kroku
Autor: Thinkstockphotos.com Pozycja kwiatu lotosu wymaga dobrego rozciągnięcia nóg i otwarcia bioder.

Spis treści

  1. Jak wygląda pozycja kwiatu lotosu?
  2. Zalety pozycji kwiat lotosu
  3. Nauka kwiatu lotosu krok po kroku
  4. Zobacz na WIDEO, jak zrobić kwiat lotosu:
  5. Ćwiczenia rozciągające do kwiatu lotosu dla początkujących

Pozycja kwiat lotosu (padmasana) wzięła swoją nazwę od tego pięknego rodzaju lilii wodnej, ponieważ jest ona metaforą istoty filozofii jogicznej. Lotos unosi się na wodzie i rośnie w stronę słońca, ku niebu, ale jego korzenie umiejscowione są stabilnie pod wodą. Kiedy tafla wody się porusza, kwiat lotosu rusza się razem z nią, ale jego korzenie są trwałe i silne. To piękne porównywanie doskonale oddaje symbolikę jogi.

Kwiat lotosu to pozycja, w której ciało się odpręża, a umysł odpoczywa. Sprzyja medytacji, a przeponowy głęboki i spokojny oddech pozwala dotlenić ciało i uspokoić układ nerwowy, jednocześnie nie zabierając nam potrzebnej energii życiowej.

Zobacz też: Joga na stres i depresję - 6 skutecznych asan

Przed wykonaniem kwiatu lotosu, potrzebne są ćwiczenia przygotowujące do wejścia w tę pozycję. Mogą do niej podchodzić także osoby dopiero zaczynające przygodę z jogą.

Zastanawiasz się, jak rozciągnąć się do kwiatu lotosu? Poznaj skuteczne pozycje i ćwiczenia umożliwiające ci przyjęcie tej prozdrowotnej pozycji jogi.

Jak wygląda pozycja kwiatu lotosu?

Kwiat lotosu (padmasana) to pozycji jogi, którą wykonuje się siedząc na podłodze. Przypomina siad po turecku, ale podczas lotosu stopy powinny spoczywać na udach. Pozycję tę wykonuje się z utrzymaniem prostych pleców i dłońmi spoczywającymi na kolanach. Oczy powinny być zamknięte, a oddech przeponowy.

Zalety pozycji kwiat lotosu

Kwiat lotosu, jako jedna z podstawowych pozycji jogi, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych obejmujących zarówno umysł, jak i zdrowie fizyczne. Są to:

Kwiat lotosu powinny wykonywać osoby cierpiące na rwę kulszową, a także te, które cierpią na sztywność kostek i kolan.

  • zwiększenie koncentracji i uważności,
  • dotlenienie organizmu, dzięki głębokiemu przeponowemu oddychaniu,
  • odpoczynek dla ciała i przyspieszenie regeneracji,
  • rozciągnięcie kończyn dolnych oraz bioder i pośladków,
  • sprzyjanie medytacji,
  • ułatwienie przyszłego porodu (pozycja kwiatu lotosu polecana jest kobietom w ciąży),
  • zwiększenie energii życiowej i pozytywne pobudzenie organizmu,
  • wysmuklenie nóg,
  • prozdrowotny wpływ na kości i stawy,
  • wzmocnienie kręgosłupa.

Czytaj też: Joga w ciąży - ćwiczenia

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do wykonywania kwiatu losu jednak te, o których należy pamiętać to wszelkie kontuzje i uszkodzenia kostek oraz kolan.

UWAGA: Osoby rozpoczynające przygodę z jogą nie powinny zaczynać do kwiatu lotosu wykonywanego samodzielnie. Najlepiej jest uczyć się tej pozycji pod okiem instruktora.

Warto wiedzieć

Według wierzeń kultur wschodnich, kształt trójkąta jest szczególnie energetycznym symbolem dla człowieka, ponieważ generuje olbrzymie pokłady energii i mocy pozyskiwanej ze świata. Kwiat lotosu to jedna z tych pozycji jogi, w której przybieramy właśnie taki kształt. Uważa się, że ciało przyjmujące pozycję trójkątną skupia w sobie niezwykle silną energię. Trójkąt to także symbol wiedzy, woli i działania, które odgrywają szczególną rolę w filozofii jogi.

Nauka kwiatu lotosu krok po kroku

Aby wykonać pozycję jogi kwiat lotosu, stosuj się do poniższej instrukcji:

  1. Usiądź na macie w pozycji Dandasany (kija na siedząco). Następnie zegnij prawą nogę w kolanie. Chwyć za dłońmi za stopę i przyciągnij kończynę do siebie. Teraz połóż prawą stopę na wierzchu lewego uda, które na razie powinno pozostać wyprostowane. Kiedy twoja pięta znajdzie się blisko pępka (możesz poprawiać jej ułożenie do odpowiedniego skutku) przyjmiesz pozycję jogi zwaną pół-lotosem.
  2. Kiedy już stabilnie siedzisz w pół-lotosie, zegnij lewą nogę i chwyć za jej kostkę obiema rękami i przyciągnij nogę do brzucha. Połóż stopę u nasady uda tak, jak zrobiłeś to z prawą nogą. Postaraj się w miarę możliwości zbliżyć do siebie kolana, ale pamiętaj, aby wciąż spoczywały one na podłodze.
  3. Teraz postaraj się jak najbardziej wyprostować kręgosłup. Następnie połóż swoje dłonie na kolanach. Wnętrza dłoni muszą być skierowane do góry. Ściągnij łopatki i popraw ustawienie kręgosłupa. Teraz wykonaj złączenie kciuków i palców wskazujących, które powinny tworzyć ze sobą kształt koła.
  4. Zamknij oczy i skup się na głębokim przeponowym oddechu. Pamiętaj, aby nie spędzać zbyt wiele czasu w dobrze znanym ci ustawieniu nóg. Staraj się za każdym razem zmieniać kolejność ustawienia, aby równomiernie rozwijać ciało.

Po wyjściu z pozycji kwiatu lotosu proponuje się wygięcie w tył, pozycję psa z głową w dół lub pozycję dziecka. Teoria ćwiczeń jogi zakłada bowiem, że człowiek powinien trwać w jednym wygięciu kręgosłupa tyle samo, ile w drugim. Przykładowo: jeśli przez 30 sekund przyjmujemy pozycję skłonu w przód, tyle samo powinno trwać odwrotne wygięcie kręgosłupa do tyłu robiąc np. pozycję wagi w leżeniu na brzuchu. To zapobiegnie przeciążeniom i urazom oraz będzie rozwijało naszą sylwetkę równomiernie.

Sprawdź: Jakie efekty daje joga? Czy joga odchudza?

Zobacz na WIDEO, jak zrobić kwiat lotosu:

Ćwiczenia rozciągające do kwiatu lotosu dla początkujących

Ćwiczenia przygotowujące do pozycji losu, to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające. Oto kilka z nich:

1.Stań prosto ze złączonymi stopami i wykonaj skłon do przodu. Staraj się utrzymywać jak najbardziej proste plecy, a klatkę zbliżać do pępka. Systematycznie pogłębiaj skłon. To ćwiczenie rozciągnie tylny łańcuch mięśni nóg oraz mięśnie miednicy i pośladków.

2. Stań na jednej nodze, utrzymaj równowagę i zegnij nogę w górze, opierając ją na udzie nogi, na której stoisz. Następnie delikatnie pochyl się do pozycji pół-przysiadu. Wytrzymaj minimum 20 sekund. Powtórz ćwiczenie na obie nogi. Ta pozycji rozciąga mięśnie pośladkowe.

3. Usiądź na ziemi, zegnij obie nogi w kolanach i złącz ze sobą stopy. Przybliż je jak najmocniej do siebie. Następnie pochyl się do przodu, jak najdalej ci się uda. Staraj się nie garbić kręgosłupa i przybliżyć klatkę piersiową oraz brzuch do swoich ud.

4. Przyjmij pozycję siadu prostego, wyciągnij ręce przed siebie i połóż je daleko przed sobą, sięgając do swoich stóp. Wytrzymaj minimum 20 sekund i odpocznij.

5. Stań w szerokim rozkroku (pięty muszą być ustawione równolegle) i wykonaj skłon. Staraj się zejść jak najniżej, aż położysz na ziemi swoje łokcie. Nie zadzieraj głowy! Powinna luźno zwisać i stanowić przedłużenie kręgosłupa. Wykonuj to ćwiczenie ok. 20 sekund.