Joga sposobem na płaski brzuch [opisy ćwiczeń]

2017-06-28 12:55

Joga to skuteczny rodzaj ćwiczeń na płaski brzuch. Asany jogi mogą być pomocne w walce ze wzdęciami, ponieważ każda z nich usprawnia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Niektóre pobudzają perystaltykę jelit, sprzyjając uwolnieniu nadmiaru gazów i poprawie samopoczucia. Sprawdź, które asany pomogą ci, gdy chcesz mieć płaski brzuch.

Joga sposobem na płaski brzuch
Autor: thinkstockphotos.com Dzięki ćwiczeniom jogi możesz uzyskać płaski brzuch - to dlatego, że joga usprawnia trawienie i wzmacnia mięśnie głębokie brzucha.

Spis treści

  1. Pozycja jogi na płaski brzuch - uttanasana
  2. Pozycja jogi na płaski brzuch - świeca, czyli salamba sarvangasana
  3. Poznaj sprawdzone sposoby na odchudzanie i płaski brzuch [#TOWIDEO]
  4. Pozycja jogi na płaski brzuch - janusirsasana

Na płaski brzuch szczególnie polecane pozycje jogi tzw. odwrócone, czyli te, w których głowa znajduje się niżej niż nogi. Najkorzystniej działa stanie na głowie oraz tzw. świeca, ale lepiej ćwiczyć je pod okiem doświadczonego nauczyciela.

W uzyskaniu płaskiego brzucha pomogą ci też pozycje jogi, w których brzuch jest w łagodny sposób ściskany lub masowany, np. podczas skrętów.

Czytaj też: Na czym polega hatha joga?

Do ćwiczeń jogi załóż wygodną koszulkę i krótkie spodenki. Pamiętaj o miarowym, spokojnym oddechu. Przedtem przewietrz dobrze pokój.

Pozycja jogi na płaski brzuch - uttanasana

Stań w lekkim rozkroku, wyprostuj mocno kolana, podciągając rzepki kolanowe do góry. Z wdechem podnieś wyprostowane ręce do góry. Złap się za łokcie i opuść tułów w dół.

Wytrwaj w tej pozycji przez trzy minuty, cały czas prostując kolana i opuszczając głowę i łokcie jak najniżej.

Pozycja jogi na płaski brzuch - świeca, czyli salamba sarvangasana

Etap 1: Ułóż na ziemi trzy równo złożone koce. Usiądź na nich i przysuń krzesło, tak aby stopy znalazły się pod jego siedzeniem (chodzi o ustalenie odległości).

Etap 2: Odwróć się plecami do krzesła. Połóż się. Głowa i dwie trzecie szyi powinny się znaleźć poza kocem. Złącz nogi, zegnij w kolanach i podnieś do góry, podpierając pośladki rękami.

Następnie podeprzyj plecy, a nogi opuść za głowę, opierając palce stóp na siedzeniu krzesła. Kręgosłup powinien być całkowicie wyprostowany. Zostań w tej pozycji przez trzy minuty.

Etap 3: Wyprostuj nogi w górze i pozostań tak przez pięć minut. Następnie powoli, podpierając plecy, opuść nogi na podłogę.

Poznaj sprawdzone sposoby na odchudzanie i płaski brzuch [#TOWIDEO]

Pozycja jogi na płaski brzuch - janusirsasana

Usiądź na złożonym kocu. Wyprostuj lewą nogę. Prawą zegnij w kolanie, a podeszwę stopy zbliż do krocza. Z wdechem podnieś ręce do góry, z wydechem złap się za lewą stopę.

Trzymając nogę wyprostowaną, zbliżaj głowę do kolana. Jeśli nie możesz złapać się za stopę, otocz ją paskiem i używając go, przyciągaj głowę do kolana.

Wytrwaj w tej pozycji około minuty, a potem powtórz ćwiczenie, prostując tym razem prawą nogę.

To ci się przyda

Jeśli chcesz wyszczuplić brzuch, zapisz się na zajęcia z jogi dynamicznej. Są to nowe odmiany jogi, które polegają na szybkim, płynnym wykonywaniu asan w rytm muzyki.

Często zawierają też elementy fitness i tańca. Pozwalają spalić więcej kalorii niż tradycyjna joga.

Przykładowe zajęcia z jogi dynamicznej to: Yoga Beat, VOGA, PiYo.

miesięcznik "Zdrowie"