YOGA BEAT, czyli balet na macie. Na czym polega yoga beat i jakie daje efekty?

2016-12-27 10:11

Yoga beat to połączenie jogi, tańca i fitnessu, dlatego pomysłodawczyni tej dyscypliny - Karolina Erdmann - nazwała ją "baletem na macie". Ta odmiana jogi przeznaczona jest dla osób, które chciałyby postawić na większą aktywność fizyczną niż podczas zajęć jogi tradycyjnej. Przeczytaj, na czym polega yoga beat i jakie daje efekty.

yoga beat
Autor: thinkstockphotos.com Yoga beat wzmacnia sylwetkę, rozciąga mięśnie i poprawia humor.

Spis treści

 1. Na czym polega yoga beat?
 2. Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia yoga beat:
 3. Jak wyglądają zajęcia yoga beat i ile trwają?
 4. Dla kogo polecane są zajęcia yoga beat?
 5. Strala yoga
 6. Efekty yoga beat
Na treningach yoga beat każdy ćwiczy w innym tempie - w zgodzie ze swoim nastrojem i temperamentem.

Yoga beat to nowa, dynamiczna odmiana jogi. Ta forma treningu daje ćwiczącym nie tylko siłę fizyczną, ale i psychiczną. Ponadto czyni ich bardziej otwartymi na świat i pozwala zachować spokój oraz skupienie w natłoku codziennych obowiązków. Osoby, które uczęszczają na yoga beat lepiej oddychają, lepiej śpią i mają więcej energii.

Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia z yoga beat i poznaj efekty jej trenowania.

Na czym polega yoga beat?

Karolina Erdmann, pomysłodawczyni yoga beat, najpierw zaczęła od trenowania strala yogi, systemu ćwiczeń opracowanego przez Tarę Stiles, modelkę i joginkę. Strala yoga opiera się na swobodzie i płynności wykonywanych ruchów - sekwencje są dynamiczne, a ćwiczący nie zastygają w pozach, tylko stale poruszają się zgodnie z rytmem oddechu i w tempie bardzo energetycznej muzyki.

Czytaj też: Muzyka do ćwiczeń: pilatesu, jogi i callanetics

Karolina Erdmann najpierw oglądała filmy Tary Stiles w internecie, później zdecydowała się rzucić dotychczasową pracę i zapisać na prowadzony przez nią kurs w Nowym Jorku. Zafascynowały ją możliwości, jakie daje ta dyscyplina, a także to, że każdy może ją interpretować po swojemu. Postanowiła więc na bazie swoich doświadczeń stworzyć podobny styl jogi - w ten sposób powstała yoga beat.

Oto charakterystyczne cechy tej odmiany ćwiczeń:

 • yoga beat to przeplatanie pozycji jogi z ruchami tanecznymi, a także (choć w mniejszym stopniu) klasycznymi ćwiczeniami fitness;
 • zajęcia yoga beat odbywają się w rytm energetycznej muzyki: ruch i muzyka mają być zgrane, więc ścieżka dźwiękowa zawsze jest dostosowana do tempa zajęć;
 • ćwiczenia odbywają się w rytm różnych stylów muzycznych: hip-hopu, r'n'b, a nawet utworów lirycznych;
 • yoga beat pozbawiona jest elementów medytacji - główny nacisk kładziony jest w niej na aktywność fizyczną;
 • podczas zajęć mięśnie są skracane i rozciągane dzięki ćwiczeniom siłowym i rozciągającym;
 • w trakcie treningów yoga beat nie podnosi się ciężarów;
 • w yoga beat nie chodzi o tzw. przepalenie organizmu (wykorzystanie wszystkich zasobów energii i korzystanie z jej rezerw) - styl ten polega na współpracy z ciałem i robieniu tego, na co się ma ochotę;
 • podczas zajęć ćwiczy się na boso, by lepiej wyciągnąć kręgosłup.

Czytaj też: Na czym polega hatha joga?

Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia yoga beat:

Jak wyglądają zajęcia yoga beat i ile trwają?

Trening yoga beat podzielony jest na kilka części, z których każda odznacza się innym tempem ćwiczeń. Zaczyna się od spokojnej rozgrzewki, potem następuje przejście do pozycji jogicznych służących rozgrzaniu ciała. Dalej wykonuje się dwie szybkie sekwencje, a następnie część wzmacniającą (zawiera m.in. takie ćwiczenia jak deska i brzuszki). Pod koniec jest czas na rozciąganie i savasanę, czyli relaks.

Ćwiczenia yoga beat trwają 60 minut i jest to trening typu mind and body, który oprócz tego, że zwiększa siłę fizyczną, uwalnia emocje i napięcia. 70% czasu poświęca się na trenowanie ciała, a 30% - umysłu. Podczas treningów Karolina Erdmann nie używa pojęć znanych z tradycyjnej jogi, nazywa ćwiczenia i konkretne ruchy po polsku.

Dla kogo polecane są zajęcia yoga beat?

Yoga beat może przypaść do gustu osobom, które do tej pory z jogą nie miały nic wspólnego i nie były do niej przekonane. To dyscyplina przeznaczona dla osób lubiących nowości i wysiłek fizyczny, chcących poćwiczyć coś innego niż tradycyjny fitness. Yoga beat może stanowić uzupełnienie treningu, np. biegowego, ponieważ pozwala rozciągnąć mięśnie, dotlenić się i zrelaksować. Może być ćwiczona we własnym tempie, więc każdy, kto poszukuje umiarkowanej dawki wysiłku, odnajdzie się na zajęciach.

Warto wiedzieć

Strala yoga

Yoga beat jest inspirowana strala yogą - bardziej dynamiczną odmianą jogi tradycyjnej. Strala yoga powstała w 2008 roku w Nowym Jorku. Podczas zajęć, tak jak w yoga beat, wykorzystuje się pozycje znane z jogi, a ćwiczeniom towarzyszy muzyka. Strala yoga łączy trzy elementy: Strong, Relax i Energize. Podczas każdego z nich, w różnych proporcjach, wykonywane są ćwiczenia:

 • rozciągające (dominują w części Energize) - nadają ciału gibkości;
 • wytrzymałościowe (dominują w części Strong) - wzmacniają nie tylko ciało, ale i wolę;
 • oddechowe (dominują w części Relax) - polegają na ćwiczeniu głębokiego oddechu, umożliwiającego zrelaksowanie się.

W internecie można znaleźć wiele filmów z ćwiczeniami strala yoga prezentowanymi przez jej pomysłodawczynię, Tarę Stiles.

Efekty yoga beat

Podczas treningu yoga beat pracują wszystkie mięśnie, dzięki czemu sylwetka staje się smuklejsza, a przy tym kształtna i elastyczna. Jako że na zajęciach zachowana jest równowaga między ćwiczeniami rozluźniającymi i skracającymi mięśnie, ciało odzyskuje harmonię, a napięcia znikają. Yoga beat nie obciąża stawów i jest dyscypliną bezkontuzyjną. Wykorzystuje pozycje tradycyjnej jogi, które masują organy wewnętrzne. Systematyczny udział w zajęciach yoga beat pozwala schudnąć i ujędrnić najbardziej problematyczne partie ciała (brzuch, uda, pośladki, ramiona). Yoga beat działa też na cerę - wykonywanie pozycji z głową do tyłu dotlenia ją, co widać na naszej buzi, która staje się promienna.

Yoga beat działa pozytywnie także na umysł. Muzyka towarzysząca ćwiczeniom na wywoływać emocje i sprawiać, by uczestnicy zajęć zapomnieli na godzinę o codziennych problemach i obowiązkach. Ćwiczenia mają być pretekstem do wyrażania siebie poprzez ruch i służą lepszemu samopoczuciu, zrelaksowaniu. Pozwalają się wyciszyć, a jednocześnie dodają energii.