YOGA BEAT, czyli balet na macie. Na czym polega yoga beat i jakie daje efekty?

2016-12-27 10:11

Yoga beat to połączenie jogi, tańca i fitnessu, dlatego pomysłodawczyni tej dyscypliny - Karolina Erdmann - nazwała ją "baletem na macie". Ta odmiana jogi przeznaczona jest dla osób, które chciałyby postawić na większą aktywność fizyczną niż podczas zajęć jogi tradycyjnej. Przeczytaj, na czym polega yoga beat i jakie daje efekty.

yoga beat
Autor: thinkstockphotos.com Yoga beat wzmacnia sylwetkę, rozciąga mięśnie i poprawia humor.

Spis treści

  1. Na czym polega yoga beat?
  2. Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia yoga beat:
  3. Jak wyglądają zajęcia yoga beat i ile trwają?
  4. Dla kogo polecane są zajęcia yoga beat?
  5. Strala yoga
  6. Efekty yoga beat

Yoga beat to nowa, dynamiczna odmiana jogi. Ta forma treningu daje ćwiczącym nie tylko siłę fizyczną, ale i psychiczną. Ponadto czyni ich bardziej otwartymi na świat i pozwala zachować spokój oraz skupienie w natłoku codziennych obowiązków. Osoby, które uczęszczają na yoga beat lepiej oddychają, lepiej śpią i mają więcej energii.

Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia z yoga beat i poznaj efekty jej trenowania.

Na czym polega yoga beat?

Na treningach yoga beat każdy ćwiczy w innym tempie - w zgodzie ze swoim nastrojem i temperamentem.

Karolina Erdmann, pomysłodawczyni yoga beat, najpierw zaczęła od trenowania strala yogi, systemu ćwiczeń opracowanego przez Tarę Stiles, modelkę i joginkę. Strala yoga opiera się na swobodzie i płynności wykonywanych ruchów - sekwencje są dynamiczne, a ćwiczący nie zastygają w pozach, tylko stale poruszają się zgodnie z rytmem oddechu i w tempie bardzo energetycznej muzyki.

Czytaj też: Muzyka do ćwiczeń: pilatesu, jogi i callanetics

Karolina Erdmann najpierw oglądała filmy Tary Stiles w internecie, później zdecydowała się rzucić dotychczasową pracę i zapisać na prowadzony przez nią kurs w Nowym Jorku. Zafascynowały ją możliwości, jakie daje ta dyscyplina, a także to, że każdy może ją interpretować po swojemu. Postanowiła więc na bazie swoich doświadczeń stworzyć podobny styl jogi - w ten sposób powstała yoga beat.

Oto charakterystyczne cechy tej odmiany ćwiczeń:

  • yoga beat to przeplatanie pozycji jogi z ruchami tanecznymi, a także (choć w mniejszym stopniu) klasycznymi ćwiczeniami fitness;
  • zajęcia yoga beat odbywają się w rytm energetycznej muzyki: ruch i muzyka mają być zgrane, więc ścieżka dźwiękowa zawsze jest dostosowana do tempa zajęć;
  • ćwiczenia odbywają się w rytm różnych stylów muzycznych: hip-hopu, r'n'b, a nawet utworów lirycznych;
  • yoga beat pozbawiona jest elementów medytacji - główny nacisk kładziony jest w niej na aktywność fizyczną;
  • podczas zajęć mięśnie są skracane i rozciągane dzięki ćwiczeniom siłowym i rozciągającym;
  • w trakcie treningów yoga beat nie podnosi się ciężarów;
  • w yoga beat nie chodzi o tzw. przepalenie organizmu (wykorzystanie wszystkich zasobów energii i korzystanie z jej rezerw) - styl ten polega na współpracy z ciałem i robieniu tego, na co się ma ochotę;
  • podczas zajęć ćwiczy się na boso, by lepiej wyciągnąć kręgosłup.

Czytaj też: Na czym polega hatha joga?

Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia yoga beat:

Jak wyglądają zajęcia yoga beat i ile trwają?

Trening yoga beat podzielony jest na kilka części, z których każda odznacza się innym tempem ćwiczeń. Zaczyna się od spokojnej rozgrzewki, potem następuje przejście do pozycji jogicznych służących rozgrzaniu ciała. Dalej wykonuje się dwie szybkie sekwencje, a następnie część wzmacniającą (zawiera m.in. takie ćwiczenia jak deska i brzuszki). Pod koniec jest czas na rozciąganie i savasanę, czyli relaks.

Ćwiczenia yoga beat trwają 60 minut i jest to trening typu mind and body, który oprócz tego, że zwiększa siłę fizyczną, uwalnia emocje i napięcia. 70% czasu poświęca się na trenowanie ciała, a 30% - umysłu. Podczas treningów Karolina Erdmann nie używa pojęć znanych z tradycyjnej jogi, nazywa ćwiczenia i konkretne ruchy po polsku.

Dla kogo polecane są zajęcia yoga beat?

Yoga beat może przypaść do gustu osobom, które do tej pory z jogą nie miały nic wspólnego i nie były do niej przekonane. To dyscyplina przeznaczona dla osób lubiących nowości i wysiłek fizyczny, chcących poćwiczyć coś innego niż tradycyjny fitness. Yoga beat może stanowić uzupełnienie treningu, np. biegowego, ponieważ pozwala rozciągnąć mięśnie, dotlenić się i zrelaksować. Może być ćwiczona we własnym tempie, więc każdy, kto poszukuje umiarkowanej dawki wysiłku, odnajdzie się na zajęciach.

Warto wiedzieć

Strala yoga

Yoga beat jest inspirowana strala yogą - bardziej dynamiczną odmianą jogi tradycyjnej. Strala yoga powstała w 2008 roku w Nowym Jorku. Podczas zajęć, tak jak w yoga beat, wykorzystuje się pozycje znane z jogi, a ćwiczeniom towarzyszy muzyka. Strala yoga łączy trzy elementy: Strong, Relax i Energize. Podczas każdego z nich, w różnych proporcjach, wykonywane są ćwiczenia:

  • rozciągające (dominują w części Energize) - nadają ciału gibkości;
  • wytrzymałościowe (dominują w części Strong) - wzmacniają nie tylko ciało, ale i wolę;
  • oddechowe (dominują w części Relax) - polegają na ćwiczeniu głębokiego oddechu, umożliwiającego zrelaksowanie się.

W internecie można znaleźć wiele filmów z ćwiczeniami strala yoga prezentowanymi przez jej pomysłodawczynię, Tarę Stiles.

Efekty yoga beat

Podczas treningu yoga beat pracują wszystkie mięśnie, dzięki czemu sylwetka staje się smuklejsza, a przy tym kształtna i elastyczna. Jako że na zajęciach zachowana jest równowaga między ćwiczeniami rozluźniającymi i skracającymi mięśnie, ciało odzyskuje harmonię, a napięcia znikają. Yoga beat nie obciąża stawów i jest dyscypliną bezkontuzyjną. Wykorzystuje pozycje tradycyjnej jogi, które masują organy wewnętrzne. Systematyczny udział w zajęciach yoga beat pozwala schudnąć i ujędrnić najbardziej problematyczne partie ciała (brzuch, uda, pośladki, ramiona). Yoga beat działa też na cerę - wykonywanie pozycji z głową do tyłu dotlenia ją, co widać na naszej buzi, która staje się promienna.

Yoga beat działa pozytywnie także na umysł. Muzyka towarzysząca ćwiczeniom na wywoływać emocje i sprawiać, by uczestnicy zajęć zapomnieli na godzinę o codziennych problemach i obowiązkach. Ćwiczenia mają być pretekstem do wyrażania siebie poprzez ruch i służą lepszemu samopoczuciu, zrelaksowaniu. Pozwalają się wyciszyć, a jednocześnie dodają energii.