VOGA - modny fitness w stylu retro
VOGA to trening w sam raz dla miłośniczek jogi, tańca i muzyki z lat 80. Stanowi połączenie tradycyjnych asan z tańcem spopularyzowanym przez Madonnę w jej teledysku do piosenki „Vogue”. Voga oferuje wszystkie zalety jogi, a przy tym spala kalorie i modeluje ciało. Obejrzyj na wideo, na czym polegają zajęcia z Vogi.
Spis treści
- VOGA – jak powstała?
- VOGA – na czym polega?
- VOGA – korzyści dla ciała i umysłu
- Efekty VOGI
- Voga – dla kogo?
VOGA wdarła się przebojem do klubów fitness w USA i Europie. Ten innowacyjny trening łączący w sobie zalety jogi i tańca, nie tylko korzystnie oddziałuje na ciało, ale także atrakcyjnie wygląda. Uczestniczki zajęć w płynny, dynamiczny sposób przyjmują pozycje typowe dla jogi na zmianę z robieniem figur tanecznych w stylu vogue. Choreografia wygląda bardzo stylowo i zmysłowo, przez co kobiety mogą nauczyć się, jak eksponować swoją kobiecość w tańcu.
VOGA – jak powstała?
Bazą dla Vogi jest tzw. voguing – styl taneczny, który powstał w latach 80. w USA na ulicach Harlemu. Zamieszkujący tą dzielnicę homoseksualni Afroamerykanie i Latynosi wymyślili taniec, który mocno eksponował ruchy ciała, przypominając pozy modelek na sesjach zdjęciowych. Kilka lat potem voguing stał się popularny na całym świecie dzięki Madonnie i jej teledyskowi do piosenki Vogue. Piosenkarka i biorący w nim udział tancerze wykonują szybkie, pełne gracji ruchy rąk, zmysłowo poruszają biodrami i zastygają co jakiś czas w wytwornych pozach niczym posągi. Ten styl taneczny zainspirował amerykańską instruktorkę jogi, Juliet Murrell, do stworzenia swojego programu treningowego – Vogi.
VOGA – na czym polega?
Zajęcia z Vogi polegają na wykonywaniu ćwiczeń pokazywanych przez instruktora, a następnie spajaniu ich w całość na kształt choreografii tanecznej. Figury z tańca vogue przeplatają się w niej z asanami typowymi dla jogi. W tle gra muzyka z lat 80. autorstwa takich wykonawców jak Madonna, Prince czy Janet Jackson. W treningu bardzo ważne jest dokładne naśladowanie instruktora i umiejętna synchronizacja ruchów ciała z oddechem. Właściwe oddychanie pomaga w rozciąganiu i pozwala lepiej rozłożyć siły. Ponadto istotna jest praca mięśni głębokich, które pomagają w stabilizacji sylwetki – Voga wymaga bowiem dobrze wyrobionego zmysłu równowagi.
VOGA – korzyści dla ciała i umysłu
Twórczyni Vogi przekonuje, że ten program treningowy może dać więcej niż sama joga lub sam taniec. Połączenie dwóch tak odległych sposobów pracy nad ciałem w bardzo wszechstronnie rozwija ciało i umysł.
- joga: wzmacnia, uelastycznia i odpręża ciało,
- taniec: poprawia zwinność, gibkość, zwiększa koordynację ruchową i spala kalorie,
- muzyka: wprawia w dobry nastrój, dodaje energii i pobudza zmysły,
- oddech: odpręża, uspokaja, zwiększa świadomość ciała.
Efekty VOGI
- smuklejsza, wymodelowana sylwetka,
- gibkie, elastyczne ciało,
- większa świadomość ciała i poprawa koordynacji ruchowej,
- zwiększone poczucie pewności siebie i swojej kobiecości,
- lepiej dotleniony organizm,
- dobry nastrój i energia na cały dzień,
- odprężone, odstresowane ciało i umysł.
Voga – dla kogo?
Voga idealnie nadaje się dla tych kobiet, które lubią jogę i cenią jej właściwości relaksujące, ale jednocześnie chciałyby podkręcić trochę tempo ćwiczeń i je urozmaicić. To także dobry trening uzupełniający dla osób, które na co dzień chodzą na siłownię lub uprawiają inne dyscypliny siłowe, przez co brakuje im rozciągnięcia i mają słabą kondycję.
Należy jednak pamiętać, że praktykowanie asan w szybkim tempie, jak to ma miejsce podczas treningów Vogi, wymaga pewnego doświadczenia. Trzeba umiejętnie zsynchronizować oddech z ruchami ciała. Przed zapisaniem się na zajęcia z Vogi dobrze jest więc wziąć kilka lekcji jogi z instruktorem.
Polecany artykuł: