Pozycje jogi (asany) na ból kręgosłupa lędźwiowego [WIDEO]

2019-01-15 10:57

Ćwiczenia jogi na ból pleców przydadzą się każdemu, kto skarży się na dyskomfort w okolicach kręgosłupa. Siedzisz przez osiem godzin w pracy, a potem w domu odpoczywasz przed ekranem telewizora? Dużo jeździsz samochodem? Twój kręgosłup wkrótce upomni się o swoje prawa. Joga istnieje po to, by uwolnić cię od bólu pleców. Które asany jogi na plecy są skuteczne?

Dobre ćwiczenia na plecy - pozycje jogi (asany) na kręgosłup
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia na plecy przydadzą się każdemu.

Spis treści

 1. Joga na ból kręgosłupa - jak się przygotować?
 2. Joga na ból kręgosłupa - obejrzyj wideo z ćwiczeniami:
 3. Pozycje jogi (asany) na ból kręgosłupa

Joga to remedium na bóle kręgosłupa. Dlaczego? Ponieważ wzmacnia, a jednocześnie rozluźnia spięte plecy. Słabe mięśnie pleców i brzucha powodują, że bezbronny kręgosłup zaczyna nam utrudniać życie. Joga pomaga pozbyć się bólu, a także jest wspaniałym sposobem profilaktyki. Wiadomo: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Najlepiej po prostu zapisać się na kurs jogi, ponieważ właściwie wszystkie asany (pozycje jogi) mają korzystny wpływ na kręgosłup. Jednak jeśli jest to niemożliwe, spróbuj kilku prostych ćwiczeń, które wzmacniają go i masują.

Sprawdź: Joga dla początkujących - podstawowe asany [WIDEO]

Joga na ból kręgosłupa - jak się przygotować?

Ubierz się lekko, tak aby strój nie krępował ruchów, przygotuj dwa koce i krzesło. Uwaga: jeśli ból w plecach jest ostry, wtedy nie rób żadnych ćwiczeń. Aby zmniejszyć dyskomfort, jaki odczuwasz, najpierw musisz “wydłużyć” zapadnięty tułów i wyciągnąć dobrze kręgosłup. To pomoże przywrócić prawidłowe ustawienie kręgów. Dlatego we wszystkich ćwiczeniach na kręgosłup zwracaj uwagę na maksymalne rozciąganie przodu i tyłu ciała.

Najlepsze efekty osiągniesz, ćwicząc kilka razy w tygodniu (np. co drugi dzień). Nie tylko wzmocnisz plecy, ale także wymasujesz organy brzucha, co pozwoli im sprawniej funkcjonować.

Czytaj też: Ćwiczenia na plecy - 10 ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu

Joga na ból kręgosłupa - obejrzyj wideo z ćwiczeniami:

  Joga na ból kręgosłupa

  Pozycje jogi (asany) na ból kręgosłupa

  • Balasana (pozycja dziecka) Uklęknij na kocu, złącz duże palce stóp, usiądź na piętach. Rozsuń kolana, tak, aby tułów zmieścił się między nimi, a następnie pochyl się do przodu. Oprzyj czoło na kocu, wyprostuj ręce. Dociskając pośladki mocno do pięt, wyciągnij ręce jak najdalej do przodu. Pozostań tak przez minutę, przez cały czas wyciągając się. Gdy nabierzesz wprawy, możesz to ćwiczenie przedłużać.
  • Bharadvajasana I Połóż dwa równo złożone koce w odległości ok. 30 cm od ściany. Usiądź na nich, układając stopy z prawej strony: prawa stopa powinna leżeć na lewej. Zrób wdech, wyciągnij tułów do góry. Prawą dłonią złap się za lewe kolano, lewą połóż na ścianie. Z wdechem wyciągaj się do góry, z wydechem skręcaj tułów. Wytrwaj w tej pozycji ok. 60 sekund, potem przełóż nogi na drugą stronę.
  • Bharadvajasana na krześle Usiądź na krześle bokiem, na tyle głęboko, by siedzenie krzesła podpierało większą część uda. Wyciągnij prawą rękę i złap się za oparcie krzesła, lewą rękę również połóż na oparciu. Z wdechem wyciągaj kręgosłup do góry, z wydechem skręcaj się. Rób to ćwiczenie przez minutę, potem zmień stronę.
  • Maricyasana III Usiądź na kocach z prostymi nogami. Zegnij lewą nogę, łydka powinna stać prostopadle do podłogi, palce stóp skieruj do przodu. Zrób wydech, oprzyj prawy łokieć o zewnętrzną stronę lewego uda. Lewą rękę przenieś na ścianę. Wyciągając się i skręcając, trwaj w asanie przez minutę, a potem powtórz ją w drugą stronę.
  • PasasanaKucnij, opierając pięty na kocu złożonym w ósemkę. Złącz stopy. Lewą rękę połóż na ścianie, prawy łokieć oprzyj poniżej lewego kolana. Z wdechem wyciągaj się do góry, z wydechem skręcaj się. Poczuj skręt nawet w dole pleców, a po minucie zmień stronę.

  Jeśli trudno ci wykonać do końca daną asanę lub odczuwasz dyskomfort podczas trwania w pozycji, pomocne mogą być klocki do jogi - są to plastikowe, drewniane lub korkowe bloki, które działają jak podpórka i ułatwiają osobom słabiej rozciągniętym wykonywanie ćwiczeń.

  Pilates też świetnie działa na kręgosłup! Sprawdź: Pilates na ból pleców [WIDEO]

  miesięcznik "Zdrowie"