Pozycje jogi - asany stojące [wideo]

2019-09-06 11:57

Asany stojące - np. pozycja góry, pozycja drzewa, pozycja krzesła, pozycja rozciągniętego trójkąta, pozycja wojownika II, to pozycje polecane osobom rozpoczynającym praktykę jogi. Pozycje stojące wykonuje się też na początku zajęć, bo rozgrzewają ciało i przygotowują do praktyki trudniejszych asan. Obejrzyj na wideo, jak prawidłowo je wykonywać.

Pozycje jogi - asany stojące [WIDEO]
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zobacz, jak prawidłowo wykonywać pozycje stojące jogi dla początkujących

Wśród zalet asan stojących wylicza się symetryczny rozwój nóg, wzmocnienie kostek i likwidację sztywności bioder. Asany stojące uśmierzają ból pleców i masują narządy w jamie brzusznej. Ponadto otwierają i wzmacniają klatkę piersiową. Warto praktykować asany stojące także dla ustabilizowania pozycji.

Zobacz, jak prawidłowo wykonywać pozycje stojące jogi dla początkujących

Joga - asany stojące

TADASANA (pozycja góry) - od niej zaczynamy i kończymy wszystkie pozycje stojące. Nauczy ona jak prawidłowo stać, wydłuży kręgosłup i wzmocni mięśnie posturalne.

Stań ze złączonymi stopami, rozszerz szeroko palce, połącz ze sobą duże paluchy, kostki i pięty. Podwiń kość ogonową, wycofaj barki, ściągnij łopatki i uaktywnij ramiona. Unieś rzepki kolanowe i napnij mięśnie ud. Głęboko oddychaj - wdech i wydech nosem. Z każdym wdechem rozszerzasz klatkę piersiową. Mocno dociskaj stopy do maty, opierając ciężar ciała równomiernie na całych stopach.

VRKSASANA (pozycja drzewa) - to jedna z pozycji balansowych. Jej zadaniem jest poprawa koncentracji i zwiększenie opanowania.

Pozycję drzewa zaczynamy z tadasany. Następnie przenosimy ciężar ciała na jedną stronę, a stopę drugiej nogi opieramy o kolano lub udo (wysokość zależy od poziomu zaawansowania). Staraj się utrzymywać mocną, prostą nogę i biodra w jednej linii. Palce uniesionej stopy skierowane są w dół (patrzą na matę). Kolano starasz się odciągać do tyłu i w dół, ale równocześnie pamiętasz o tym, że biodra muszą być w jednej linii. Weź wdech, unieś ramiona do góry, barki skieruj w dół i oddychaj głęboko. Z każdym wdechem wydłużaj kręgosłup. Pomocne w utrzymaniu równowagi podczas wykonywania tego ćwiczenia będzie skupienie wzroku w jednym punkcie.

Czytaj też: Na czym polega hatha joga?

UTKATASANA (pozycja krzesła) - wzmocni mięśnie nóg, mięśnie posturalne, zwiększy ruchomość w stawach skokowych oraz ramion i barków.

Zacznij z tadasany, weź głęboki wdech i unieś ramiona do góry. Z wydechem zacznij uginać kolana i schodzić w dół do pozycji półprzysiadu. Podwiń kość ogonową, cofnij barki od uszu i głęboko oddychaj. Staraj się, aby kolana nie przekroczyły linii stóp.

UTTHITA TRIKONASANA (pozycja rozciągniętego trójkąta) - wzmacnia mięśnie nóg i kostek; otwiera biodra, co daje poczucie stabilności i większej siły.

Zacznij z pozycji tadasany, a następnie rozstaw szeroko stopy (zewnętrzne krawędzie stóp ustaw równolegle w stosunku do siebie). Dłonie oprzyj na biodrach i powoli zegnij prawe kolano i obróć stopę o 90 stopni w prawą stronę. Lewą stopę skieruj o 30 stopni także w prawo. Ustaw stopy tak, żeby linia poprowadzona od pięty prawej stopy przecinała w połowie lewą stopę. Wysuń lewe biodro w tył, tak aby biodra skierowane były prosto przed siebie. Podwiń kość ogonową i wyciągnij ramiona na boki do wysokości barków. Weź głęboki wdech i zacznij wychylać się w prawą stronę wydłużając prawy bok tułowia i oprzyj prawą dłoń w okolicy kolana lub uda. Następnie skieruj wzrok na lewą dłoń. Napnij mocno nogi i dociskaj całe stopy do maty. Głęboko oddychaj.

VIRABHADRASANA II (pozycja wojownika II) - wzmacnia nogi, mięśnie brzucha, otwiera klatkę piersiową i biodra, wspomaga poczucie harmonii i spokoju.

Zacznij z pozycji tadasany, a następnie rozstaw szeroko stopy (zewnętrzne krawędzie stóp ustaw równolegle w stosunku do siebie). Zegnij prawą nogę w kolanie i obróć stopę o 90 stopni w prawą stronę. Ugnij kolano do tego stopnia, żeby udo było równoległe do maty. Lewą stopę obróć delikatnie do środka. Następnie obróć lewe biodro w tył, podwiń kość ogonową i skieruj prawe kolano na zewnątrz, tak, żeby cały czas było nad prawą stopą. Napnij lewą nogę, a stopę mocno dociśnij do maty. Na wdechu unieś ramiona na wysokość barków. Ściągnij łopatki, wypnij klatkę piersiową i spójrz na prawą dłoń. Głęboko oddychaj.

O autorze
Anna Jakimiuk
Anna Jakimiuk
Z wykształcenia marketingowiec produktów farmaceutycznych. Jako redaktor współpracowała z wydawnictwami ASP, Instytutem Wydawniczym PAX, jedną z warszawskich uczelni informatycznych oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami. Od 2013 roku pochłonięta tematyką zdrowotną – szczególnie interesuje się antropologią medycyny, zmianami społecznymi w zakresie podejścia do leczenia oraz jego dostępności, a także kierunkiem rozwoju medycyny w połączeniu z technologią. Aktywnie obserwuje rozwój nowych mediów i uczestniczy w tworzeniu internetowych kampanii edukacyjnych z zakresu zdrowia. Wolne chwila spędza na łonie natury, czytając reportaże i tropiąc ślady żubrów w Puszczy Białowieskiej.