Triathlon – co to jest? Jak uprawiać trójbój?
Triathlon, czyli trójbój, to stosunkowo młoda dyscyplina, łącząca pływanie, kolarstwo i bieganie na czas, która w roku 2000 doczekała się wpisania na listę sportów olimpijskich. Triathlon jest wymagający i wszechstronny, bo angażuje wszystkie grupy mięśni zawodnika. Zobacz, na czym polega triathlon i jakie dystanse zawodnicy wybierają najczęściej.
Spis treści
- Triathlon - zawody
- Triathlon - zasady
- Triathlon - pływanie
- Triathlon - jazda na rowerze
- Triatlon - bieganie
- Triathlon - sprzęt
- Triathlon - dystans
- Triathlon - odmiany
Triathlon to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych, wymagająca wszechstronnego przygotowania. Uczestnik triathlonu musi odznaczać się żelazną kondycją i wytrzymałością. To idealna dyscyplina dla tych, którzy chcą sprawdzić się w ekstremalnych warunkach i udowodnić sobie, na co ich stać.
Triathlon - zawody
Po raz pierwszy triathlon odbył się w 1974 roku w San Diego w Kalifornii. W zawodach tych na trasie 500 yardów pływania, 5 mil jazdy na rowerze i 6 mil biegu wystartowało 46 osób.
Dziś najpopularniejsze zawody na świecie (IronMan) odbywają się co roku na Hawajach, a zawodnik, który zwycięża dostaje tytuł Żelaznego Człowieka. W Polsce najwięcej zawodników bierze udział w turniejach organizowanych w Gdyni, Poznaniu i Suszu, ale każdego roku do kalendarza imprez triathlonowych dopisuje się kolejne wydarzenia.
Popularne zawody triathlonowe w Polsce to:
- 5150 Warsaw Triathlon
- Enea Bydgoszcz Triathlon
- Super League Triathlon Poznań
- JBL Triathlon Sieraków
- Enea Ironman Gdynia
- Susz Triathlon
Triathlon - zasady
Trójbój, jak wskazuje sama nazwa, składa się z trzech etapów: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wygrywa ten zawodnik, która pokona wyznaczony dystans najszybciej. Czas mierzony jest od momentu startu do przekroczenia linii mety, wliczając minuty potrzebne na zmianę stroju między poszczególnymi etapami.
W strefach zmian, które rozmieszczone są na trasie w miejscach kończących poszczególne etapy, zawodnicy mogą przygotować się startu w kolejnej dyscyplinie, czyli np. zamienić czepek pływacki na kask rowerowy lub założyć buty do biegania. W tym miejscu zawodnicy muszą się zaadaptować do rozpoczęcia kolejnego etapu.
Zasady udziału w triathlonie są restrykcyjne i łatwo o dyskwalifikację. Z urządzeń elektronicznych dozwolone są tylko zegarki, a na większości dystansów zabronione jest uciekanie się do praktyk zespołowych, np. draftu, czyli jazdy na rowerze w tunelu powietrznym tworzonym przez zawodnika jadącego z przodu.
Triathlon - pływanie
Etap pływacki odbywa się na otwartych akwenach wodnych (rzece, oceanie, jeziorze, morzu). Zawodnicy płyną po trasie wyznaczonej przez boje. Na tym etapie niedozwolony jest jakikolwiek sprzęt pływacki, taki jak płetwy czy rurki. W przypadkach, gdy temperatura wody spada poniżej 25 st. C, zawodnicy mogą startować w kombinezonach z pianki.
Czytaj też: Jak pływać kraulem? Technika, zalety, kalorie
Triathlon - jazda na rowerze
Odcinek kolarski jest najdłuższy. W tym etapie startuje się na rowerach szosowych lub triathlonowycvh (tzw. czasówkach), na których można jechać szybciej, ale są mniej bezpieczne, bo klamki hamulców i przerzutki umieszczone są oddzielnie i nie można używać ich jednocześnie. Szybkość podobną do jazdy na rowerze triathlonowym uzyskuje się montując lemondkę na kierownicy roweru szosowego. Wadą takiego rozwiązania jest pozycja ciała, utrudniająca swobodne oddychanie, co może być przyczyną szybszego opadania z sił. Warto o tym pamiętać, bo zaletą wygodniejszej pozycji rowerowej, jest łatwiejsze przejście do części biegowej zawodów i uzyskanie lepszych rezultatów w dalszej części zawodów.
Triatlon - bieganie
Ostatni etap zawodów zawodnik może pokonać biegnąc do przodu lub do tyłu. Zakazane jest pokonywanie trasy bez butów.
Sprawdź:
- Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów
- Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla sportowców-amatorów
- Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla zaawansowanych
Triathlon - sprzęt
W przygotowaniach do triathlonu liczy się nie tylko odpowiedni plan treningowy i dyscyplina. Ważny jest też dobór odpowiedniego sprzętu, bo w tym sporcie jakość używanych akcesoriów przekłada się na czas, w którym zawodnik jest w stanie pokonać dystans.
Największe znaczenie ma rodzaj roweru, bo to na nim pokonuje się najwięcej kilometrów. Powinien być lekki i wytrzymały, najlepiej przeznaczony do jazdy na czas, ale może być też szosowy. Rower TT ma tę przewagę nad szosowym, że utrzymanie dużej prędkości rzędu 40 km/h wymaga mniejszego nakładu sił. Niestety, rowery tego typu są dość drogie - dobrej jakości sprzęt potrafi kosztować nawet 30 tys. złotych. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowany kask do jazdy na czas i obowiązkowo buty rowerowe.
Czytaj też:
Triathlon - dystans
- Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu
- Olimpijski (standard): 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu
- Dystans długi: 3 km pływania / 80 km jazdy rowerem / 20 km biegu
- International Triathlon Union (ITU) – długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy rowerem / 30 km biegu
- Half-Ironman (Ironman 70.3): 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu
- Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu
- Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km jazdy rowerem / 84 km biegu
Triathlon - odmiany
Obok tradycyjnego triatlonu na różnych dystansach, organizatorzy przewidują też inne wersje tego sportu. Czy wiesz na czym polega aquathlon, duathlon i triathlon zimowy?
Aquathlon – odmiana triathlonu, w której zawodnicy pływają i biegną, lub biegną, pływają i jeszcze raz biegną. W aquathlonie nie ma ustalonych dystansów. Przykładowy dystans to 2,5 km biegu, 1 km pływania i 2,5 km biegu.
Duathlon – odmiana triathlonu, w której zawodnicy biegną, jadą rowerem i znowu biegną. Dystans klasyczny składa się z 10 km biegu, 40 km kolarstwa i 5 km biegu.
Triathlon zimowy – odmiana traithlonu, w której zawodnicy biegną na nartach, jadą na łyżwach i na rowerze w śniegu i po lodzie. W triatlonie zimowym nie ma ustalonych oficjalnie dystansów.
Pasta party, czyli wspólny posiłek przed startem
Wydarzenie, które na dzień przed zawodami gromadzi wszystkich uczestników. Pasta party to kluczowy element przedstartowego menu. Ma dodać sił i energii startującym zawodnikom. Na pasta party organizatorzy serwują wysoko węglowodanowe posiłki: dania z makaronu, ryżu, ciasto drożdżowe i napoje.