15 porad jak wygrać TRIATHLON

2015-07-10 12:05

Jesteś jeszcze triathlonistą-amatorem, ale marzy ci się zdobycie mistrzostwa na dystansie ironman? Oto 15 prostych, ale cennych rad, jak wygrać triathlon!

15 porad jak wygrać TRIATHLON
Autor: thinkstockphotos.com 15 porad jak wygrać TRIATHLON

Spis treści

  1. Triathlon: wskazówki na tydzień przed zawodami
  2. Triathlon: jak przygotowywać się w dniu zawodów
  3. Triathlon: rady, jak zachowywać się w trakcie wyścigu

Do startu w triathlonie został już tylko tydzień. To doskonały moment, żeby zacząć przygotowywać się mentalnie do tego dnia.

Naprzemienny stres i ekscytacja dopadają cię chwilę po przebudzeniu i nie odpuszczają do końca dnia? To, czego potrzebujesz, to większa pewność siebie. Jak ją w tej sytuacji osiągnąć? Musisz świetnie poznać trasę wszystkich etapów zawodów i nie pozwolić sobie na jakiekolwiek zaskoczenie po przekroczeniu linii startu.

Oto 15 krótkich porad, dzięki którym wygrasz zawody albo przynajmniej poprawisz swój wynik końcowy. Wskazówki podzielone zostały na trzy grupy: co zrobić na tydzień przed startem, z rana w dniu zawodów i w trakcie wyścigu.

Triathlon: wskazówki na tydzień przed zawodami

1. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem wyścigów, jeśli nie chcesz być zdyskwalifikowany z powodu nieodpowiedniego przygotowania lub braków w sprzęcie. Przygotowujesz się to tych zawodów od miesięcy, więc głupio byłoby zakończyć je jeszcze przed startem.

2. Wejdź na stronę organizatora i przestudiuj całą trasę zawodów – zapamiętaj wszystkie podjazdy, strome zakręty i rozmieszczenie punktów pomocy. Zapoznaj się z produktami, które oferowane będą na trasie, co ułatwi ustalenie planu odżywiania w tym dniu.

3. Niech cię nie kusi, żeby na kilka dni przed zawodami próbować nowych potraw i pod żadnym pozorem nie pij alkoholu! Dietę skomponuj w oparciu o produkty o niskim indeksie glikemicznym.

4. Jeśli masz taką możliwość, pojedź na trasę wyścigów i zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi punktami, które mogą wpłynąć na twój ostateczny wynik. Zobacz, jak wygląda miejsce, w którym będziesz wychodzić z wody, gdzie wsiądziesz na rower i jak wygląda początek trasy kolarskiej i biegowej.

5. Wyobraź sobie przebieg całych zawodów po to, żeby mieć pewność, że nic na trasie cię nie zaskoczy.

Triathlon: jak przygotowywać się w dniu zawodów

6. Zbudź się wcześnie rano, weź parę głębokich oddechów i rozmasuj mięśnie, w których czujesz napięcie.

7. Po pobudzającym prysznicu zjedz śniadanie o niskim indeksie glikemicznym. Popij wodą. Jeśli normalnie nie zaczynasz dnia bez filiżanki kawy lub herbaty, teraz też sobie tego nie odmawiaj.

8. Myśl pozytywnie, to twój dzień! Zrobiłeś wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do tego startu i już możesz być z siebie dumny.

9. Nie zapomnij zabrać żadnej z niezbędnych na trasie rzeczy: spakuj żele, napoje i weź zegarek.

10. Na linii startu pojaw się odpowiednio wcześnie, żeby oswoić się i przyzwyczaić do warunków. Zostawiając rower w strefie zmian zadbaj o to, żeby kierownica ustawiona była w kierunku trasy kolarskiej, co skróci czas wyjechania ze strefy zmian.

Triathlon: rady, jak zachowywać się w trakcie wyścigu

11. Skup się tylko na swoim zadaniu do wykonania. Nie patrz na to, co robią i jaki sprzęt mają inni. Każde rozproszenie będzie kosztowało cię cenne sekundy.

12. Rozgrzej się 15-25 min przed startem – możesz poćwiczyć przyspieszenia w wodzie albo rozgrzać nogi biegając.

13. W wodzie wyznacz sobie własną przestrzeń przez zamaszyste ruchy ramion i nóg, ale uważaj, by nie zrobić krzywdy innemu pływakowi.

14. Po jedzenie i picie sięgnij na początku drugiego etapu, ale dopiero wtedy, kiedy złapiesz stały rytm na rowerze (po około 1 kilometrze).

15. Biegniesz? To znaczy, że jesteś w trakcie ostatniego etapu! Rozluźnij się, wyprostuj i nie zapomnij o oddychaniu. Jesteś już prawie na mecie.