Boli cię kręgosłup? Jest na to sposób i to łatwiejszy niż myślisz
Czy można skutecznie przeciwdziałać bólom pleców bez kosztownych terapii i skomplikowanych ćwiczeń? Wyniki nowych badań udowadniają, że tak. Sprawdź, co okazało się być prostym, dostępnym dla każdego i bardzo opłacalnym sposobem na zdrowy kręgosłup. Wyniki tych badań mogą zrewolucjonizować podejście do profilaktyki i leczenia bólów pleców.
Czy z wiekiem plecy muszą boleć? Odpowiedź jest tylko jedna
Mówi się — pół żartem, pół serio — że z wiekiem nie powinniśmy pytać siebie nawzajem, "czy bolą cię plecy", ale "gdzie bolą cię plecy". Dla wielu osób dolegliwości bólowe pleców stanowią przykrą codzienność. Jednak mitem jest twierdzenie, że plecy muszą boleć. Nie tylko nie muszą, ale i nie powinny.
Bóle pleców mogą mieć różne podłoże. Niekiedy okazuje się, że nie da się uporać z bólem bez wdrożenia odpowiedniej terapii, jak terapia manualna u fizjoterapeuty, farmakoterapia (m.in. leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne), a czasem nawet zabiegi.
Prosty sposób na bóle pleców
Jednak w wielu przypadkach możemy samodzielnie zadbać o stan swoich pleców. Naukowcy ustalili, że prosty zwyczaj, praktykowany codziennie, może sprawić, że "łamanie w krzyżu" odejdzie w niepamięć.
Jak zminimalizować ryzyko nawrotów bólu w odcinku krzyżowym kręgosłupa? Australijscy uczeni znają odpowiedź na to pytanie. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "The Lancet".
Jak się okazało, chodzenie to doskonałe remedium na problem, który może dotyczyć nawet 800 milionów ludzi na całym świecie.
Ból dolnej części kręgosłupa, jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Macquarie w Sydney, można zmniejszyć regularnie spacerując.
Ten sposób dbania o kręgosłup jest prosty, dostępny dla każdego i nie wymaga dodatkowych inwestycji finansowych.
Kilka lat obserwowania kręgosłupów pacjentów dało zaskakujące wyniki
Badanie kliniczne przeprowadzone przez Macquarie University's Spinal Pain Research Group dało obiecujące wyniki. W badaniu przeanalizowano kręgosłupy ponad 700 dorosłych osób.
Grupę podzielono tak, aby część pacjentów regularnie spacerowała i uczestniczyła w sesjach edukacyjnych prowadzonych przez fizjoterapeutów przez pół roku.
Następnie przez rok do trzech lat, obserwowano dalszy stan zdrowia pacjentów i analizowano stan ich kręgosłupów oraz zgłaszane dolegliwości.
Więcej kroków to mniej bólu
- Grupa interwencyjna miała mniej przypadków bólu ograniczającego aktywność w porównaniu do grupy kontrolnej oraz dłuższy średni okres przed kolejnym epizodem bólu, wynoszący medianę 208 dni w porównaniu do 112 dni — skomentował profesor fizjoterapii Uniwersytetu Macquarie, Mark Hancock.
Jak podkreślił badacz, atutem chodzenia jest fakt, że jest to niskokosztowa, powszechnie dostępna i prosta forma aktywności fizycznej. Z tej formy ruchu może korzystać prawie każda osoba, niezależnie od lokalizacji geograficznej, wieku czy statusu socjoekonomicznego.
- Nie znamy dokładnych przyczyn, dla których chodzenie jest tak korzystne dla zapobiegania bólom pleców - dodał profesor Mark Hancock. - Prawdopodobnie obejmuje to kombinację łagodnych ruchów oscylacyjnych, obciążenia i wzmacniania struktur kręgosłupa i mięśni, relaksacji i redukcji stresu, oraz uwalniania endorfin.
Jak podkreślił autor badania, chodzenie oddziałuje korzystnie na zdrowie serca, stan kości, ich gęstość, prawidłową masę ciała, a także poprawia nastrój. Główna autorka badania, dr Natasha Pocovi, zwróciła uwagę, że efekty programu są bardzo wymierne.
- Zmniejszył potrzebę korzystania z usług opieki zdrowotnej oraz liczbę dni urlopowanych z pracy o około połowę - zauważyła dr Natasha Pocovi, zwracając uwagę na fakt, że program poprawił też jakość życia badanych.