Domowe sposoby na ból szyi. Sprawdzone, skuteczne i bezpieczne

2022-02-14 8:34

Ból szyi niełatwo zignorować, zwłaszcza gdy pojawia się często i staje się coraz bardziej dokuczliwy. Są jednak metody, które pozwolą go złagodzić. Najlepiej stosować je w porozumieniu z lekarzem, by były uzupełnieniem zaleconej przez specjalistę terapii. Które domowe sposoby na ból szyi są najskuteczniejsze?

Domowe sposoby na ból szyi
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Domowe sposoby na ból szyi - ważna szybka diagnoza
  2. Domowe sposoby na ból szyi - napary i okłady ziołowe
  3. Domowe sposoby na ból szyi - ćwiczenia
  4. Domowe sposoby na ból szyi - relaks

Domowe sposoby na ból szyi nie powinny być jedyną metodą leczenia tej przypadłości, gdyż mogą pomóc jedynie doraźnie: prędzej czy później niezbędna będzie wizyta u lekarza.  Zwłaszcza, że bólu szyi nie należy lekceważyć. Jeszcze jakiś czas temu był związany z wykonywaniem konkretnych zawodów i dokuczał przede wszystkim osobom, które długi czas spędzały z pochyloną głową.

Dziś narzeka nań nawet co drugi Polak - nie tylko  osoby, które pracują przy komputerze, lecz również użytkownicy internetu mobilnego w telefonach.

Powody bólu szyi są różne - mogą to być zarówno zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym, jak i niewłaściwa postawa ciała czy nadmierne napięcie i stany zapalne mięśni w okolicy szyi. Sam ból może lokalizować się zaś w różnej okolicy i dotyczyć różnych struktur szyi - nie tylko mięśni, ale również kręgów kręgosłupa szyjnego czy znajdujących się między nimi dysków. By go skutecznie wyeliminować, najpierw trzeba więc znaleźć dokładną przyczynę bólu. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do reumatologa?

Domowe sposoby na ból szyi - ważna szybka diagnoza

Gdy szyja zaczyna boleć, prócz zrozumiałego dyskomfortu pojawiają się również problemy z poruszaniem nią na boki - trudno schylić czy obrócić głowę, bo każda taka próba powoduje ból, mrowienie, czy drętwienie. Jeśli ból pojawia się często, konieczna jest szybka wizyta u lekarza POZ, gdyż w przeciwnym przypadku ból może stać się przewlekły i uniemożliwić codzienne funkcjonowanie.

W zależności od postawionej diagnozy lekarz może zalecić zmianę stylu życia, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, fizjoterapię, być może również czasowe unieruchomienie gorsetem. Wsparciem dla kuracji mogą być domowe sposoby na ból szyi, które warto stosować również dopiero po konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na ból szyi - napary i okłady ziołowe

Jedną z metod zalecanych przez fitoterapeutów na ból szyi jest picie napoju z kaliny,  który działa rozkurczająco i rozluźniająco na mięśnie. By przygotować napój z kaliny, wystarczy gotować dwie łyżki kory kaliny w dwóch szklankach wody przez pięć minut, potem zdjąć z ognia, odstawić na piętnaście minut i odcedzić. Należy go pić godzinę po posiłku w ilości 1-2 łyżki trzy-cztery razy dziennie.

Zioła można wykorzystać również do przygotowania kompresów łagodzących. Działanie przeciwbólowe i rozluźniające ma m.in.  mięta, rozmaryn, żywokost lekarski - po przygotowaniu ciepłego naparu wg instrukcji na opakowaniu można namoczyć w nim gazę i przyłożyć do bolącego miejsca na kwadrans. Warto jednak wcześniej upewnić się u lekarza, czy w twoim przypadku ciepłe okłady są wskazane.

Domowe sposoby na ból szyi - ćwiczenia

Przy bólu szyi, który nie jest wywołany urazem, mogą pomóc również ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i redukujące napięcie szyi i barków. Eliminacji napięcia w tej okolicy sprzyjają powolne ruchy głową z jednego boku na drugi, a także ciepłe natryski pod prysznicem, w trakcie których również delikatnie poruszamy szyją. Codziennie warto również robić ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi. Oto jedno z najłatwiejszych:

  • usiądź na krześle, stopy oprzyj na podłodze, rozstaw je nieco szerzej, niż biodra i lekko skieruj do środka.
  • opuść luźno ramiona w taki sposób, by wewnętrzna strona dłoni skierowana była do przodu
  • odrobinę "schowaj" brodę
  • nabierz powietrza, a wypuszczając je, przekręć ręce w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara (kciuk musi być skierowany do tyłu). Następnie rozprostuj palce i jednocześnie delikatnie unieś mostek, by dolna część pleców lekko się wygięła.
  • powtórz pięć razy.

Domowe sposoby na ból szyi - relaks

Za ból szyi często odpowiadają napięcia mięśni wywołane stresem - jeśli więc prowadzisz stresujący tryb życia, co jakiś czas warto spróbować się odprężyć, wykonując proste ćwiczenia relaksujące, które pozwolą zredukować napięcia mięśni, a tym samym zmniejszyć ból. A możesz to zrobić na kilka różnych sposobów.

Uwolnienie napięcia. Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i rozluźnij ramiona, a następnie weź głęboki wdech, powoli odchylając głowę. Następnie równie powoli skieruj głowę do przodu, jednocześnie wypuszczając powietrze. Powtórz 10 razy.

Wypychanie i uciskanie. Usiądź, wyprostuj plecy, spleć dłonie na karku, a następnie lekko wypchnij głowę do przodu. Weź głęboki oddech i podstawą dłoni uciśnij mięśnie szyi. Następnie odchyl głowę lekko do tyłu i wypuść powietrze. Powtórz 5 razy.

Automasaż ręcznikiem. Zwinięty ręcznik złap za oba końce i umieść na karku, Następnie stawiając lekki opór odchyl głowę do tyłu i przekręcają ją z jednej strony na drugą tak, by lekko ocierała się o ręcznik. Postaraj się rozluźnić mięśnie i cały czas głęboko oddychaj. Powtórz 10 razy.

Czy jesteś hipochondrykiem?

Pytanie 1 z 11
Ostatnio często miewasz zgagę. Co o tym myślisz?
hipochondryk