5 domowych sposobów na ból stawów. Skuteczne i sprawdzone
Bolące stawy dokuczają nie tylko osobom w podeszłym wieku - dolegliwości te równie często dopadają ludzi młodych, którzy ulegli urazom lub cierpią na chorobę reumatyczną, z której istnienia nie zdają sobie sprawy. Co oprócz leków pomoże złagodzić ból?
Spis treści
- Ciepłe i zimne kompresy
- Ciepłe kąpiele lecznicze
- Maści rozgrzewające
- Okłady z chrzanu, miodu, cebuli, białej kapusty
- Picie tranu
Bóle kostno-stawowe najczęściej są objawem choroby - takiej, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Chorzy muszą być wtedy pod stałą opieką reumatologa, przyjmować zalecone przez niego leki, korzystać z odpowiedniej rehabilitacji. Niekiedy jednak ból stawów dokucza ludziom zupełnie zdrowym - dochodzi do niego na skutek mikrourazów, przeciążeń lub w efekcie intensywnego uprawiania sportu.
Bóle stawów powinny być powodem wizyty u lekarza - zwłaszcza, jeśli mają związek z urazem, towarzyszą im inne dolegliwości (np. gorączka, dreszcze, zmiany skórne, kłopoty z poruszaniem się, opuchlizna stawów) lub nie ustępują po kilku dniach przyjmowania leków przeciwbólowych. Wsparciem dla terapii zaleconej przez specjalistę mogą być domowe sposoby, które sprawdzają się, jeśli ból nie jest zanadto nasilony. Które z nich warto stosować?
Ciepłe i zimne kompresy
To najprostszy domowy sposób na ból stawów. Zimne okłady lub natryski można zastosować wówczas, jeśli bólowi towarzyszy obrzęk. Pomocne będą wtedy okłady z kostek lodu owiniętych w folię i dodatkowo w cienką ściereczkę, na bolące miejsce można również przyłożyć nasączoną zimną wodą gazę lub schłodzony w lodówce kompres żelowy.
Jeśli w stawie nie toczy się proces zapalny, można wykorzystać ciepłe okłady - ciepło sprzyja rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, co poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból. Do bolącego stawu można przyłożyć ciepły kompres z gazy nasączonej wodą, termofor lub żelowy okład nagrzany w gorącej wodzie.
Ciepłe kąpiele lecznicze
Ciepło zwiększa elastyczność włókien kolagenowych, co z kolei zapobiega sztywności ścięgien. Dlatego w przypadku bólu stawów warto również robić sobie ciepłe kąpiele lecznicze. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38ºC. Można do niej dodać olejki eteryczne i kamforę, które swoim działaniem wzmacniają efekt terapeutyczny, skuteczna w takich przypadkach jest również siarka, jednak woda z jej dodatkiem niezbyt przyjemnie pachnie. Kąpiel powinna trwać nie dłużej, niż 20 minut.
Maści rozgrzewające
W ich składzie są substancje, które mają działanie rozgrzewające - np. kamfora i olejek eukaliptusowy. Po wmasowaniu w skórę pojawia się uczucie ciepła - to efekt rozszerzenia naczynek krwionośnych i poprawy ukrwienia.
Takie preparaty często zawierają również substancje przeciwbólowe, a także kapsaicynę, nasilającą wydzielanie tzw. substancji P (hormon peptydowy gromadzony w zakończeniach nerwowych, który odpowiada m.in. za rozszerzenie naczyń krwionośnych) - dzięki niej skutecznie łagodzą niewielki ból.
Okłady z chrzanu, miodu, cebuli, białej kapusty
To typowo babciny, aczkolwiek zaskakująco skuteczny domowy sposób na ból stawów. Zmielony chrzan połączony ze startą cebulą i miodem to skarbnica substancji o działaniu przeciwzapalnym - jak twierdzą zwolennicy takich babcinych metod, przygotowaną mieszankę (musi być gęsta, by nie spływała ze skóry) wystarczy obłożyć bolący staw i owinąć bandażem na kilka godzin (ale jeśli skóra zacznie piec, natychmiast go zdjąć i przepłukać wodą, co złagodzi podrażnienie).
Podobne działanie ma okład z liści białej kapusty - należy je rozgnieć, by puściły soki, wilgotne przyłożyć do bolącego miejsca, owinąć bandażem i zostawić na kilka godzin.
Picie tranu
Jeśli ból stawów dokucza ci niezbyt mocno, za to regularnie, warto również pić tran. Regularne picie tego tłuszczu zmniejsza bóle stawowe, gdyż zawarte w nim substancje opóźniają procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacniają naturalne mechanizmy jej regeneracji.
Polecany artykuł: