Burpees - proste ćwiczenie, które da ci solidny wycisk
Burpee jest uznawane za jedno z najbardziej męczących, a przy tym najskuteczniejszych ćwiczeń fitnessowych. Angażuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe i podnosi tętno do poziomu umożliwiającego szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jak prawidłowo robić burpees i zobacz plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych.
Spis treści
- Burpees – zalety
- Burpees – jak wykonywać?
- Burpees – na co zwrócić uwagę podczas wykonywania?
- Burpees – plany treningowe
Burpee to ćwiczenie łączące w sobie zalety treningu siłowego i aerobowego. Wymyślił je w latach 30. XX wieku amerykański fizjolog, Royal H. Burpee, jako proste narzędzie do oceny kondycji fizycznej. Wkrótce burpees stały się elementem testów wydolnościowych w armii USA. Do dziś ćwiczenie to uchodzi za podstawowy miernik zwinności, koordynacji i siły, a poza tym stanowi doskonałe uzupełnienie treningu ogólnorozwojowego.
Burpees – zalety
Największą zaletą burpees jest to, że są bardzo skutecznie, a jednocześnie proste do wykonania od strony technicznej. Na jedną sekwencję składają się 4 ćwiczenia wykonywane bez przerwy, jedno po drugim: przysiad, deska, pompka i wyskok. W praktyce zrobienie wszystkich ruchów kilkanaście lub kilkadziesiąt razy z rzędu to solidny wycisk dla organizmu. Nic dziwnego, że wielbiciele fitnessu mówią o burpees raz jak o najlepszym ćwiczeniu na świecie, a innym razem jak o torturze. Jedno jest pewne – nie ma drugiej takiej tortury, która w zamian dawałaby ciału tyle korzyści co burpees.
Najważniejsze zalety burpees:
- może je robić każdy w dowolnym miejscu i o dowolnej porze;
- wzmacniają każdą grupę mięśniową bez konieczności korzystania z dodatkowych przyrządów - zwiększają tętno, dzięki czemu stanowią doskonały trening kardio pomagający schudnąć;
- nie są skomplikowane technicznie - sekwencja ruchów jest prosta do opanowania;
- dzięki temu, że w krótkim czasie mięśnie muszą pracować w wielu płaszczyznach, poprawiają koordynację ruchową oraz zwinność;
- aktywują do pracy całe ciało i są skuteczniejsze niż monotonne ćwiczenia wykonywane wielokrotnie i za każdym razem tak samo (udowodniono, że lepiej przez 10 minut robić burpees niż po kolei 20 przysiadów, 20 pompek, wyskoków itd.).
Burpees – jak wykonywać?
- Stań prosto.
- Zrób przysiad, a następnie dotknij rękami podłogi (uwaga! nie kucaj! stopy powinny w całości przylegać do podłoża – wymaga to nieco rozciągnięcia, dlatego jeśli masz z tym kłopoty, popracuj nad elastycznością wykonując regularnie stretching).
- Skokiem wyciągnij obie nogi do tyłu przechodząc tym samym do pozycji deski.
- Zrób pompkę zbliżając klatkę piersiową do podłogi (pamiętaj o prostych plecach!).
- Skokiem wróć do pozycji przysiadu.
- Wstań.
- Jeszcze zanim zupełnie się wyprostujesz, wyskocz do góry unosząc ręce nad głowę.
Jeśli jesteś początkujący i podstawowy wariant burpee jest dla ciebie za trudny, możesz ułatwić sobie zadanie rezygnując z pompki (po zrobieniu deski po prostu wróć do pozycji przysiadu).
Burpees – na co zwrócić uwagę podczas wykonywania?
- nie zatrzymuj się - nawet najkrótsza przerwa między sekwencjami sprawia, że dużo trudniej wznowić wysiłek;
- nie spiesz się - większość osób zaczyna zbyt szybko i potem brakuje im sił. Lepiej robić burpees w umiarkowanym, ale jednostajnym tempie, bez nagłych zrywów powodujących zadyszkę;
- oddychaj - miarowy oddech pozwala wejść w rytm i zrobić więcej powtórzeń;
- dbaj o prawidłową technikę - pamiętaj o prostym kręgosłupie w trakcie robienia deski; podczas wykonywania pompki opuszczaj ciało równomiernie zamiast zniżać tylko brzuch i biodra.
Burpees – plany treningowe
Jest wiele możliwości wykorzystania burpees. Można na przykład traktować je jako oddzielny trening ogólnorozwojowy. Wówczas zaczynamy od 10-15 minutowej rozgrzewki, a następnie ustalamy, przez ile minut będziemy wykonywać ćwiczenie. Poniżej znajdziesz kilka wariantów treningu burpees w zależności od poziomu sprawności.
Początkujący: 4 serie po 2 minuty, pomiędzy każdą serią 1 minuta odpoczynku.
Średniozaawansowani: 6 serii po 2 minuty z 1 minutą odpoczynku między seriami lub 4 serie po 3 minuty z minutą odpoczynku między seriami.
Zaawansowani: 6 serii po 3 minuty, 1 minuta odpoczynku pomiędzy każdą serią.
Eksperci: 6 serii po 3 minuty z 30-sekundowym odpoczynkiem między seriami.
Inną możliwością jest wykorzystanie burpees do treningu interwałowego. Wtedy przykładowy trening może wyglądać następująco:
- 4 minuty rozgrzewki
- 30 sekund wykonywania burpees
- 30 sekund truchtu
- Dwa powyższe punkty powtarzać przez 2-3 minuty.
- 4 minuty rozciągania
Polecany artykuł: