Zalety spacerowania, czyli 5 powodów, dla których warto iść na spacer

2020-03-17 21:34

Masz dość siedzenia na kanapie? Chcesz wziąć się za siebie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Po prostu - wybierz się na spacer! Poznaj zalety spacerowania i przekonaj się do tego rodzaju aktywności.

Zalety spacerowania, czyli 5 powodów, dla których warto iść na spacer
Autor: thinkstockphotos.com Zalety spacerowania, czyli 5 powodów, dla których warto iść na spacer

Spis treści

  1. 1. Zalety spacerowania: wzmocnisz serce
  2. 2. Zalety spacerowania: uchronisz się przed osteoporozą
  3. 3. Zalety spacerowania: wspomożesz odchudzanie
  4. 4. Zalety spacerowania: odzyskasz energię
  5. 5. Zalety spacerowania: poprawisz sobie nastrój
  6. Od czego zacząć?

1. Zalety spacerowania: wzmocnisz serce

Spacery zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym. Osoby po 60., które regularnie spacerują, mogą przywrócić swoim tętnicom kondycję nawet sprzed kilkunastu lat. Lepsza sprężystość tętnic, to lepszy przepływ krwi i prawidłowe jej ciśnienie, a co za tym idzie, poprawa pracy serca.

Podczas intensywnego marszu mięsień sercowy pompuje więcej krwi. Wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału.

2. Zalety spacerowania: uchronisz się przed osteoporozą

Spacery znalazły się na czele listy najlepszych ćwiczeń oporowych, mających zbawienny wpływ na gęstość kości. Listę tę stworzyła Brytyjska Narodowa Fundacja Osteoporozy, która zaleca: "Spaceruj codziennie ze swoim psem (a jeśli go nie masz, pożycz od sąsiada) przez co najmniej przez 30 minut!".

3. Zalety spacerowania: wspomożesz odchudzanie

Już po kilku tygodniach umiarkowanego wysiłku osoby odchudzające się poczują pierwsze efekty. W odróżnieniu od joggingu, dynamiczny spacer nie obciąża stawów ani kręgosłupa, pozwala za to spalić porównywalną liczbę kalorii. To idealna forma ruchu dla walczących z nadwagą.

4. Zalety spacerowania: odzyskasz energię

Podczas spaceru lub marszobiegu organizm jest lepiej dotleniony. To sprawia, że przybywa nam energii. Ludzie spacerujący są ogólnie bardziej sprawni od tych, którzy unikają ruchu. Lepiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami i rzadziej łapią infekcje.

Czytaj też: Trekking - jakie ma zalety i jak zacząć chodzić po górach?

5. Zalety spacerowania: poprawisz sobie nastrój

Wzrost energii wpływa na poprawę samopoczucia, chroni przed stanami chronicznego zmęczenia i wahaniami nastroju. Regularny wysiłek - nawet w dawce tak umiarkowanej - może wyleczyć z bezsenności, rozładować stres, a nawet zapobiec depresji.

To ci się przyda

Od czego zacząć?

Trening zaczynamy od półgodzinnych spacerów w tempie 5 km/h. Gdy organizm przyzwyczai się do takiego wysiłku, możemy przejść do marszobiegu (walkingu) w tempie 7 km/h.

Poruszamy się naturalnie, zgodnie z wymogami anatomii (walking nie ma nic wspólnego z chodem sportowym). Pamiętajmy o luźnym, wygodnym stroju i sportowym obuwiu.

miesięcznik "Zdrowie"