Rower - 9 powodów, dla których warto jeździć na rowerze

2020-03-17 21:38

Poznaj 9 powodów, dla których warto przesiąść się z samochodu na rower. Przede wszystkim nie utkniesz w korku, będziesz mieć zdrowszy kręgosłup i serce, schudniesz i wzmocnisz mięśnie nóg. Poza tym na rowerowej wycieczce przyjemnie spędzisz czas z przyjaciółmi.

Rower - 9 powodów, dla których warto jeździć na rowerze
Autor: thinkstockphotos.com Rower to zdrowy i ekologiczny środek transportu.

Spis treści

 1. Wybierając rower, dbasz o środowisko
 2. Wybierając rower, nie tracisz czasu
 3. Wybierając rower, oszczędzasz pieniądze
 4. Dlaczego warto jeździć na rowerze?
 5. Bezwzględnie należy jeździć w kasku!
 6. Wybierając rower, chronisz własne życie
 7. Wybierając rower, lepiej poznajesz otoczenie
 8. Wybierając rower, poprawiasz nastrój
 9. Wybierając rower, kształtujesz mięśnie nóg
 10. Wybierając rower, wzmacniasz kręgosłup
 11. Wybierając rower, troszczysz się o serce

Wybierając rower jako swój środek transportu, decydujesz się jednocześnie na pewien styl życia, ekologiczny i zdrowy. Udowadniasz ponadto, że sprawy środowiska nie są ci obojętne.

Wybierając rower, dbasz o środowisko

Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się  rosnąca liczba samochodów. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Wybierając rower, nie tracisz czasu

Rower jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj, którego pasażerowie mogą cię zarazić grypą lub okraść. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Choć ilość energii, której potrzebujesz, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonasz, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczysz się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą.

Zobacz też: 10 zalet jazdy na rolkach

Wybierając rower, oszczędzasz pieniądze

Kupno i utrzymanie roweru jest nieporównywalnie tańsze niż motocykla czy samochodu. Już za 800-1000 zł kupisz niezły jednoślad w sklepie rowerowym czy sportowym.

Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Nie musisz wykupywać ubezpieczenia (choć jeśli twój rower jest bardzo drogi, warto ubezpieczyć go na wypadek kradzieży), nie płacisz za benzynę ani za parking. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy, więc nie wymaga garażu. Zmieści się w piwnicy czy na balkonie.

W swoim budżecie musisz przewidzieć jedynie niewielką sumę na konserwację oraz ewentualne naprawy. Dokładny przegląd roweru powinno się zrobić przynajmniej raz w roku. Może cię to kosztować od 80 do 100 zł. To z pewnością dużo mniejsza suma niż ta, którą trzeba byłoby zapłacić rocznie za bilety autobusowe czy tramwajowe.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Zrób to koniecznie

Bezwzględnie należy jeździć w kasku!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewygodny, albo że wyglądasz w nim głupio. Konsekwencje urazu zależą przede wszystkim nie od prędkości jazdy, lecz od siły uderzenia. Ta z kolei jest zależna od wysokości, z jakiej się spada. Śmierć grozi już przy upadku z wysokości 117 cm; prędkość spadania wynosi wtedy 17,6 km/godz. Przeciętnie głowa rowerzysty znajduje się 160 cm od ziemi, gdy więc się on przewróci, uderza silniej. Kask natomiast redukuje ryzyko urazów głowy nawet o 85 proc. Dobrze dopasowany, z otworami wentylacyjnymi, gdy nie uciska, nie przegrzewa, jest pożądanym elementem ekwipunku każdego rowerzysty.

Sprawdź: Jak wybrać kask rowerowy? Porady dla kupujących

Wybierając rower, chronisz własne życie

Według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów. Ale zachowaj ostrożność, bo na rowerze nie chroni cię karoseria. Łatwiej jednak wyminiesz nim pojazdy, więc masz większą szansę uniknąć wypadku. Pamiętaj, że twój rower powinien być wyposażony w sprawne hamulce, dobre opony, dzwonek i światła. Podczas jazdy na rowerze nie tylko przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, ale zachowaj też rozsądek.

Wybierając rower, lepiej poznajesz otoczenie

Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.

Wybierając rower, poprawiasz nastrój

W czasie jazdy na rowerze i uprawiania innych sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi.

Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować. Masz przecież tę przewagę nad innymi pojazdami, że bez większego problemu wjedziesz prawie wszędzie. Możesz też korzystać z rozmaitych skrótów. Kierowcom samochodów do wielu miejsc uniemożliwiają dojazd zakazy albo brak odpowiedniej drogi.

Wybierając rower, kształtujesz mięśnie nóg

Podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują łydki. Aktywne są również mięśnie pośladków oraz ud, zwłaszcza dwugłowy i czworogłowy oraz w pewnym stopniu - mięśnie brzucha. Kiedy wjeżdżasz pod górę, pracują także ręce i mięśnie klatki piersiowej. Jeśli w ciągu tygodnia pokonasz na rowerze ok. 90 km, szybko wzmocnisz muskulaturę oraz zlikwidujesz tkankę tłuszczową na biodrach i udach.

Czytaj też: Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym

Wybierając rower, wzmacniasz kręgosłup

Rower to także znakomity sposób, żeby wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ważne jest również, aby mieć dobrze - czyli pod odpowiednim kątem - ustawione siodełko. Zbyt wyprostowana sylwetka powoduje bowiem nadwerężenie kręgosłupa i zmęczenie.

Czytaj też: Rower a ból kręgosłupa. Jak jeździć na rowerze, by uniknąć bólu pleców?

Wybierając rower, troszczysz się o serce

Jazda rowerem to świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Pamiętaj też, że im częściej jeździsz na rowerze, tym twoje serce mniej się męczy. Tętno nie jest tak szybkie, jak na początku twojej przygody z rowerem i nie dopada cię zadyszka ani zmęczenie.

miesięcznik "Zdrowie"