Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

2020-03-24 18:28

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową – to główne zalety tej dyscypliny. Poznaj 10 powodów, dla których warto jeździć na rolkach.

Jazda na rolkach
Autor: thinkstockphotos.com Aby z jazdy na rolkach czerpać jak najwięcej korzyści, zaopatrz się w dobrej jakości sprzęt.

Spis treści

  1. 1. Zalety jazdy na rolkach: skutecznie spala tkankę tłuszczową
  2. 2. Zalety jazdy na rolkach: nie obciąża stawów
  3. 3. Zalety jazdy na rolkach: poprawia kondycję
  4. 4. Zalety jazdy na rolkach: rozwija mięśnie nóg i pośladków
  5. 5. Zalety jazdy na rolkach: poprawia koordynację ruchową
  6. 6. Zalety jazdy na rolkach: dotlenia organizm
  7. 7. Zalety jazdy na rolkach: bezpieczny sport dla każdego
  8. 8. Zalety jazdy na rolkach: mogą służyć jako środek transportu
  9. 9. Zalety jazdy na rolkach: rozwija kontakty towarzyskie
  10. 10. Zalety jazdy na rolkach: odpręża i redukuje stres

Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – ten sport, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na rolkach stwarza okazję do poznania nowych osób, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.

Zobacz 10 powodów, dla których zakup rolek to doskonała inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

1. Zalety jazdy na rolkach: skutecznie spala tkankę tłuszczową

Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

Czytaj też: Odchudzanie na rolkach: jak jeździć na rolkach, aby schudnąć?

2. Zalety jazdy na rolkach: nie obciąża stawów

Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu.

Sprawdź: Jak wybrać dobre rolki?

3. Zalety jazdy na rolkach: poprawia kondycję

Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych, inaczej kardio – to znaczy, że wzmacnia serce i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. Silne serce lepiej pompuje krew i efektywniej dostarcza tlen do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu mniej się męczymy i mamy więcej energii.

Czytaj też: Trening kardio: na czym polega trening wytrzymałościowy? Zalety treningu kardio

4. Zalety jazdy na rolkach: rozwija mięśnie nóg i pośladków

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe) oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom.

Sprawdź też: 13 ćwiczeń na jędrne uda i pośladki

Oprócz dolnych partii ciała, jeżdżąc na rolkach w dużym stopniu wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha. Wpływają one na prawidłową postawę i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

5. Zalety jazdy na rolkach: poprawia koordynację ruchową

Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.

6. Zalety jazdy na rolkach: dotlenia organizm

Jeżdżąc na rolkach zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Przy okazji można zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy chodząc na piechotę lub jeżdżąc samochodem.

7. Zalety jazdy na rolkach: bezpieczny sport dla każdego

Do jazdy na rolkach nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to sport uważany za bezpieczny, choć przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co więcej, w tej dyscyplinie nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Na rolkach mogą jeździć wszystkie pokolenia: rodzice, dzieci, a nawet dziadkowie.

Czytaj także: Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

8. Zalety jazdy na rolkach: mogą służyć jako środek transportu

Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, warto zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich na przykład do pracy – taki dojazd będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni się do emisji szkodliwych spalin.

Czytaj też: Zdrowotne zalety jazdy na rowerze

9. Zalety jazdy na rolkach: rozwija kontakty towarzyskie

Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. Miłośnicy rolek często organizują własne imprezy – maratony, wycieczki do ciekawych miejsc, przejazdy przez miasto w zabawnych strojach, a nawet dyskoteki na rolkach. W wielu miastach popularny jest nightskating, czyli zbiorowy, nocny przejazd największymi ulicami miasta. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

10. Zalety jazdy na rolkach: odpręża i redukuje stres

Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Bez względu na to, jakie tempo wybierzemy – jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.