Nauka jazdy na rolkach dla początkujących [WIDEO]
Nauka jazdy na rolkach może być łatwa i szybko przynosić rezultaty pod warunkiem, że zapoznamy się z kilkoma technicznymi wskazówkami. W przypadku początkujących najważniejsze jest nauczenie się odpowiedniej postawy ciała, która umożliwia zachowanie balansu i poprawę płynności jazdy. Zobacz poradnik dla początkujących rolkarzy wraz z wideo, na którym instruktor Michał Machowski objaśnia techniczne podstawy jazdy na rolkach.
Spis treści
- 1. Dobór odpowiednich rolek
- 2. Utrzymanie równowagi na rolkach
- 3. Nauka jazdy na rolkach do przodu
- 4. Przejeżdżanie przez drobne przeszkody
- 5. Nauka bezpiecznego upadania na rolkach
- 6. Nauka hamowania na rolkach
Nauka jazdy na rolkach często zajmuje początkującym sporo czasu. Wynika to na ogół z braku znajomości podstawowej techniki, od której zależy szybkość robienia postępów. Mając opanowane podstawy jazdy na rolkach, możemy bardziej efektywnie uczyć się kolejnych elementów, poprawiając szybkość i płynność poruszania się.
Zobacz, jakie porady dla początkujących rolkarzy ma instruktor Michał Machowski ze szkoły RollSchool.
1. Dobór odpowiednich rolek
Zakup wygodnych, dopasowanych rolek to pierwsza rzecz, którą należy zrobić zanim rozpoczniemy naukę. Powinny być dobrane do poziomu umiejętności i stylu jazdy, jaki nas interesuje. Dla początkujących polecane są rolki rekreacyjne – najbardziej uniwersalne i dostępne w większości sklepów sportowych. Lepiej wystrzegać się tanich rolek z supermarketów, które są zwykle słabej jakości i nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa podczas jazdy.
Czytaj też: Jakie rolki kupić? [PORADY]
2. Utrzymanie równowagi na rolkach
Po zakupie wygodnej pary rolek czas na naukę podstaw. Zanim zaczniemy jeździć, warto dobrze opanować tzw. jodełkę, czyli pozycję pomagającą w zachowaniu równowagi.
Stojąc prosto ugnij kolana tak, żeby znalazły się nad palcami (ale nie przekraczały ich). Jednocześnie wypnij pośladki do tyłu i pochyl tułów nieco do przodu. Barki, kolana i stopy powinny znaleźć się w jednej linii. Taką pozycję utrzymuj przez cały czas jadąc na rolkach.
Czytaj też: Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach
3. Nauka jazdy na rolkach do przodu
Jadąc do przodu należy pamiętać, aby odpychać się na boki, a nie do tyłu. Aby ruch był płynny, staraj się jechać jak najdłużej na jednej nodze. Unikaj przekrzywiania kółek do wewnątrz i na zewnątrz. Odpychając się zaczynaj od wysuwania rolki spod siebie, a następnie na boki ustawiając koła pod kątem ok. 30 stopni do podłoża. Cały czas utrzymuj ugięte kolana i tułów pochylony do przodu.
4. Przejeżdżanie przez drobne przeszkody
Jeżdżąc po ulicach często można natknąć się na drobne przeszkody, takie jak nierówności w kostce brukowej, tory tramwajowe, krawężniki. Można nauczyć się bezpiecznie po nich przejeżdżać bez utraty szybkości. Jak to zrobić?
Podczas jazdy ustaw nogi równolegle. Jedną wysuń do przodu, a ciężar ciała przenieś na tylną. Ugnij mocniej kolana. Możesz rozstawić ramiona na boki, aby lepiej utrzymać równowagę. Im głębszy przysiad podczas przejeżdżania przez przeszkodę, tym większa amortyzacja.
Czytaj też: Hulajnoga dla dorosłych - jakie zalety ma jazda na hulajnodze?
5. Nauka bezpiecznego upadania na rolkach
Każdy początkujący rolkarz prędzej czy później zaliczy upadek. Wywrotka nie musi być jednak bolesna – wystarczy wiedzieć, jak się zachować, gdy już do niej dojdzie. Przyjęcie odpowiedniej postawy w czasie upadku może uchronić przed poważną kontuzją.
W przypadku gdy upadasz do przodu, ręce (koniecznie w ochraniaczach!) wyciągnij przed siebie – zamortyzujesz uderzenie najpierw opierając się na nadgarstkach, następnie na łokciach i kolanach (które też powinny być zabezpieczone przez ochraniacze). Głowę ochronisz pochylając ją i wkładając między ręce.
Gdy upadasz do tyłu, postaraj się zejść jak najniżej na nogach i zamortyzować upadek podpierając się na rękach. Nie podkładaj ich jednak pod pośladki, lecz ułóż po bokach ciała. Dłonie trzymaj skierowane do przodu. Koniecznie pamiętaj też o kasku, ponieważ upadki do tyłu zwykle kończą się uderzeniem potylicą o podłoże.
Czytaj też: Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów
Na wideo instruktor Michał Machowski pokazuje, jak obronić się przed bolesnym upadkiem na rolkach.
6. Nauka hamowania na rolkach
Nauka hamowania rolkach jest równie ważna jak umiejętność jazdy do przodu. Wyróżnia się 4 techniki hamowania: za pomocą hamulca, pługiem, sposobem „T” (inaczej T-stopem) i przez obracanie. Warto wypróbować każdą metodę, aby wybrać wariant najlepszy dla siebie.
Dowiedz się więcej: Hamowanie na rolkach: hamulcem, pługiem, T-stopem, przez obrót
Polecany artykuł: