Odchudzanie na rolkach: ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach?
Odchudzanie na rolkach to jeden z lepszych pomysłów na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawę wyglądu sylwetki. Regularna jazda na rolkach gwarantuje szczupłą talię, smukłe nogi i jędrne pośladki. Zobacz, jak jeździć na rolkach, żeby schudnąć i ile kalorii można spalić w ciągu godziny takiego treningu.
Spis treści
- Sprawdź jak łatwo spalić tkankę tłuszczową [#TOWIDEO]
- Odchudzanie na rolkach idealne dla osób z nadwagą
- Ile kalorii spala się podczas jazdy na rolkach?
- Jak często jeździć na rolkach, żeby schudnąć?
- Odchudzanie na rolkach: jak zacząć?
- Jazda na rolkach: środki ostrożności
W czasie jazdy na rolkach w ruch wprawiasz wszystkie mięśnie nóg (szczególnie intensywnie pracują uda), mięśnie brzucha, pleców i rąk. Regularny trening rolkarski podniesie i ładnie zaokrągli pośladki oraz zlikwiduje cellulit na udach, wzmocni mięśnie brzucha i poprawi ogólny wygląd sylwetki.
Po założeniu rolek na nogi punkt ciężkości, który normalnie umiejscowiony jest na wysokości brzucha, przenosi się wyżej - pod biust. Zmiana ta wymaga ciągłej kontroli równowagi i balansowania ciałem, dzięki czemu sylwetka naturalnie się prostuje (zgarbienie się spowoduje zachwianie równowagi).
Sprawdź jak łatwo spalić tkankę tłuszczową [#TOWIDEO]
Odchudzanie na rolkach idealne dla osób z nadwagą
Rolki są bezpieczniejsze dla stawów niż bieganie. W czasie biegania stawy obciąża się naciskiem nawet czterokrotnie większym niż masa ciała biegacza. Kiedy biegniesz, obciążasz szczególnie stawy kolanowe i dolny odcinek kręgosłupa, dlatego biegacze często odczuwają bóle pleców.
Zaletą jazdy na rolkach jest płynność wykonywanych ruchów, dzięki czemu w czasie treningów nie powoduje się nagłych i intensywnych nacisków na stawy. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą, których stawy są szczególnie narażone na urazy.
Osoby o słabej kondycji fizycznej, nieprzyzwyczajone do regularnego wysiłku, po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów odczują duże zmęczenie i z trudnością będą łapać oddech. Jazda na rolkach nie wymaga takiej intensywnej aktywności, bo jadący energicznie odpycha się nogami naprzemiennie z jazdą bez użycia dodatkowej energii. W momencie, kiedy rozpędzone rolki jadą same, zmęczone mięśnie mają czas na regenerację, a organizm odpoczywa bez konieczności przerywania treningu.
Uważać muszą jedynie osoby z otyłością, ponieważ może im być trudno złapać równowagę na rolkach, a przez to łatwiej o upadek. Dla takich osób lepsze będzie pływanie lub jazda na rowerze, które w jeszcze mniejszym stopniu obciążają stawy.
Czytaj też: 7 zasad ćwiczeń dla otyłych
Jazda na rolkach poprawia kondycję cery. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu dotlenia organizm i powoduje, że krew w żyłach krąży szybciej. Różnica zauważalna będzie już po kilku tygodniach regularnych treningów – cera zrobi się zdrowsza i nabierze kolorów.
Ile kalorii spala się podczas jazdy na rolkach?
Rolki to sport wytrzymałościowy: poprawiają pracę serca i dotleniają organizm. W ciągu jednej godziny regularnej jazdy na rolkach można spalić 600-700 kcal! To tyle samo, ile spala się w czasie dwóch godzin aerobiku. Ilość spalonych kalorii zależy oczywiście od płci, wagi, wieku i tempa jazdy. Prawie 700 kcal spali osoba ważąca 75 kg, która bez przerwy w szybkim tempie jeździ na rolkach przez godzinę.
Sprawdź: Jak spalić 100, 300, 500 i 1000 kcal? Przykłady treningów i aktywności
Jak często jeździć na rolkach, żeby schudnąć?
3-4 wyjścia na rolki w tygodniu (przejażdżka powinna trwać nie krócej niż 30 min) wystarczą, żeby wymodelować sylwetkę i zrzucić nadwagę. Pamiętaj, że organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po 20 minutach wysiłku, dlatego zadbaj o to, żeby treningi nigdy nie były krótsze niż pół godziny.
Odchudzanie na rolkach: jak zacząć?
Z jazdą na rolkach jest podobnie, jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina. Jeśli w dzieciństwie rolki nie były ci obce, to prawdopodobnie już po pierwszym treningu poczujesz się w nich pewnie. Podobnie będzie z tymi, którzy zimą lubią jeździć na łyżwach - w takich przypadkach nauka jazdy na rolkach też nie powinna zająć wiele czasu.
Na początku największym problemem może być brak stabilności, ale kiedy ciało przyzwyczai się do rolek, złapiesz równowagę i zaczniesz jeździć. Jeśli jesteś początkującą osobą, na pierwsze treningi wybierz się z towarzyszem, który pomoże w utrzymaniu równowagi i poda pomocną dłoń (dosłownie i w przenośni).
Zobacz też: Nauka jazdy na rolkach dla początkujących [WIDEO]
Jazda na rolkach: środki ostrożności
Nie tylko początkujący, ale i doskonały skater, kupując rolki powinien zaopatrzyć się też w kask i ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie. Odrobina wyobraźni wystarczy, żeby uświadomić sobie, jakie przykre skutki mogą być następstwem nieszczęśliwego upadku.
Polecany artykuł: