Jakie rolki kupić?
Jakie rolki kupić? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od poziomu umiejętności i stylu jazdy, jaki preferujemy. Wśród wielu rodzajów rolek można znaleźć te przeznaczone dla zaawansowanych, jak i uniwersalne modele do jazdy rekreacyjnej. Zobacz, jakie są rodzaje rolek i na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby jeździć bezpiecznie i komfortowo.
Przymierzając się do zakupu rolek, warto dokładnie zapoznać się z najważniejszymi cechami poszczególnych modeli. Następnie powinniśmy przeanalizować, który rodzaj rolek i jakie ich parametry będą odpowiadały naszym umiejętnościom i oczekiwaniom.
Ważne, żeby przed kupieniem rolek zadać sobie pytania: jaki jest nasz poziom zaawansowania? Jaki styl jazdy lubimy? Ile jesteśmy w stanie wydać na sprzęt? Mając sprecyzowane odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie nam dokonać przemyślanego wyboru.
Spis treści
- Rodzaje rolek
- Jak dobrać rozmiar rolek?
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolek?
- Jakie rolki dla początkujących?
Rodzaje rolek
Sklepy sportowe oferują szeroki wybór modeli rolek, z których każdy przeznaczony jest do innego typu jazdy. Wyróżnia się:
- rolki regulowane – przeznaczone dla dzieci. Dają możliwość zwiększenia rozmiaru buta w miarę jak dziecko będzie rosnąć (zazwyczaj do 4 rozmiarów). Nie są zbyt szybkie, dlatego idealnie nadają się do nauki i zapewniają większe bezpieczeństwo.
- rolki z wymienną płozą – dedykowane zazwyczaj dzieciom i młodzieży z powodu ograniczeń w wadze użytkownika – mogą na nich jeździć osoby ważące nie więcej niż 60 kilogramów (jeśli jednak dorosła osoba mieści się w tych granicach, również może kupić takie rolki). Ich zaletą jest możliwość wymiary kółek na płozę łyżwiarską. Kupując jedną parę butów mamy więc 2 w 1 – latem rolki, a zimą łyżwy.
- rolki rekreacyjne (fitnessowe) – najczęściej wybierany model odpowiedni dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie. Dobrze sprawdzają się podczas jazdy w umiarkowanym tempie, po równym terenie.
- rolki szybkościowe – polecany osobom zaawansowanym, które chciałyby wejść na wyższy poziom umiejętności. Pozwalają na rozwijanie większych prędkości niż rolki rekreacyjne. Ich charakterystyczne cechy to duże kółka i krótki but sięgający do kostki.
- rolki agresywne – przeznaczone dla osób jeżdżących wyczynowo na rolkach, wykonujących tricki i akrobacje. Małe rozmiary kółek zapewniają większą zwrotność i dynamiczność jazdy.
- rolki hokejowe – przeznaczone do gry w hokeja na rolkach. Są bardzo trwałe, szybkie i zwrotne. Ich konstrukcja zmniejsza ryzyko urazów stopy i zapewnia dobrą kontrolę nad ruchami.
- rolki freestylowe – połączenie rolek rekreacyjnych i hokejowych. Są lżejsze i bardziej zwrotne niż te przeznaczone dla początkujących. Można w nich wjechać niemal w każde miejsce, a także wykonywać skomplikowane slalomy.
Jak dobrać rozmiar rolek?
Dobierając rozmiar rolek, nie należy kierować się rozmiarem obuwia noszonego na co dzień. Najlepiej zacząć od dokładnego zmierzenia długości stopy. Można to zrobić ustawiając stopę na kartce papieru tak, aby pięta idealnie przylegała do krótszego boku kartki.
Następnie zaznaczamy punkt, w którym kończy się najdalej wysunięty palec i mierzymy wyznaczoną długość. Do otrzymanego wyniku dodajemy 0,5-1 cm, ponieważ w trakcie czasie jazdy noga puchnie i potrzeba więcej miejsca w bucie. Ostateczny wynik porównujemy z tabelą rozmiarów i odczytujemy swój rozmiar.
Będąc już w sklepie, powinniśmy przymierzyć każdy interesujący nas model rolek. Żeby mieć pewność, że rozmiar jest dla nas odpowiedni, przymierzamy rolki w grubszych skarpetkach. Po dokładnym zapięciu wstajemy i uginamy nogi sprawdzając, czy but nas nie uciska – na otarcia szczególnie narażone są końcówki palców, tył pięty i łydka. Palce powinny mieć swobodę ruchów, jednak stopa nie może przemieszczać się w bucie.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolek?
Gdy już ustalimy, jaki rodzaj rolek nam odpowiada, pora na przyjrzenie się bliżej ich najważniejszym parametrom.
- but – powinien być przewiewny i idealnie dopasowany. Ważne, aby zapewniał komfort w trakcie jazdy, a jednocześnie solidnie trzymał stopę. W tym celu warto wybrać miękki sznurowany but włożony w kompozytową cholewkę – materiał gwarantuje wygodę, natomiast sztywna cholewka unieruchamia kostkę i stabilizuje całą stopę. Najlepiej, jeśli wiązania będą dodatkowo wzmocnione wytrzymałymi klamrami. Warto wspomnieć, że droższe modele rolek posiadają anatomiczną wkładkę, która w czasie jeżdżenia dopasowuje się do kształtu stopy i „zapamiętuje” go (tzw. Memory Fit).
- kółka – powinny być wykonane z poliuretanu lub uretanu (syntetycznego kauczuku). Kółka plastikowe należy od razu wykluczyć, ze względu na bardzo słabą jakość. Dla osób początkujących najlepiej nadają się kółka średniej wielkości. Im większy rozmiar, tym rolki są szybsze, ale też mniej stabilne i wymagające większych umiejętności od jeżdżącego. Istotna jest twardość kółek – miękkie doskonale tłumią wibracje i zwiększają przyczepność, jednak szybko się zużywają. Twarde nie stawiają dużego oporu, przez co są odpowiednie dla osób lubiących szybką jazdę.
Czytaj też: Jak wybrać kółka do rolek?
- łożyska – od budowy łożyska zależy szybkość i płynność jazdy. Oznaczane są symbolem ABEC wraz z odpowiednią cyfrą, np. ABEC3. Im większa cyfra obok symbolu, tym większe prędkości można rozwijać na rolkach. W jeździe rekreacyjnej najlepiej sprawdzają się łożyska oznaczone ABEC5 lub ABEC7.
- płozy – mogą być kompozytowe, aluminiowe lub karbonowe. Płozy wykonane z kompozytu, a więc tworzywa sztucznego, to najlepszy wybór dla początkujących i średniozaawansowanych, ponieważ świetnie tłumią drgania i zwiększają stabilność w czasie jazdy. Płozy aluminiowe i karbonowe są lżejsze i szybsze, sprawdzą się więc w przypadku zaawansowanych osób.
- cena – na dobre rolki do jazdy rekreacyjnej należy przeznaczyć od 300 do 700 zł. Kupując sprzęt w tym przedziale cenowym można mieć pewność, że rolki są zrobione z materiałów najwyższej jakości i długo nam posłużą.
Czytaj także:
- Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach
- Ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach?
Jakie rolki dla początkujących?
Osoby początkujące powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru buta oraz wielkość i twardość kółek – od tych parametrów zależy, czy nauka jazdy na rolkach będzie przebiegała szybko i bez większych trudności.
Dla początkujących najlepsze będą rolki:
- z kółkami średniej wielkości, o średnicy w przedziale 74-84 mm;
- z w miarę miękkimi kółkami, które dobrze zamortyzują nierówności – twardość powinna wynosić 78-84A;
- z łożyskami oznaczonymi cyfrą od 3 do 7;
- z płozą kompozytową.
Czytaj też: Nauka jazdy na rolkach - lekcja dla początkujących [WIDEO]
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: