Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

2019-05-06 11:35

Błędy w jeździe na rolkach popełniane przez początkujących często opóźniają postępy w nauce i powodują kontuzje. Sprawdź, jakich błędów unikać, aby jazda na rolkach była bezpieczna i efektywna.

Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Błąd 1: Odpychanie się do tyłu
  2. Błąd 2: Trzymanie rozłączonych kolan podczas jazdy
  3. Błąd 3: Patrzenie w dół w trakcie jazdy
  4. Błąd 4: Jazda na prostych nogach
  5. Błąd 5: Nadmierne ruchy bioder i wyginanie tułowia
  6. Błąd 6: Nauka skrętów i obrotów tylko na jedną stronę ciała
  7. Błąd 7: Jazda w za dużych lub za małych rolkach
  8. Błąd 8: Jeżdżenie po nierównej nawierzchni
  9. Błąd 9: Jazda bez ochraniaczy
  10. Błąd 10: Nieznajomość zasad poruszania się

W jeździe na rolkach, tak jak w każdej dyscyplinie, powinniśmy uczyć się na własnych błędach. Co jednak, jeśli wykonujemy je nieświadomie? Oto lista 10 błędów, które często popełniają początkujący rolkarze.

Błąd 1: Odpychanie się do tyłu

Jedynym efektywnym sposobem na rozwinięcie prędkości na rolkach jest odpychanie się na boki, a nie do tyłu. To znaczy, że w trakcie jazdy do przodu nogi powinny tworzyć literę V.

Błąd 2: Trzymanie rozłączonych kolan podczas jazdy

To jeden z najczęstszych błędów, po którym można rozpoznać początkującego rolkarza. W poprawnej jeździe na rolkach kolana należy trzymać w bliskiej odległości – po każdym odepchnięciu trzeba je do siebie zbliżać.

Błąd 3: Patrzenie w dół w trakcie jazdy

Obawa przed utratą równowagi sprawia, że początkujący rolkarze zamiast kierować wzrok przed siebie, patrzą pod nogi. To błąd – jeśli tylko nawierzchnia jest równa, należy cały czas patrzeć prosto, bo prawdopodobieństwo potrącenia kogoś lub zderzenia się czymś jest większe niż najechanie na przeszkodę. Kierując wzrok przed siebie łatwiej jest też znaleźć swój środek ciężkości i zachować równowagę.

Błąd 4: Jazda na prostych nogach

Podczas jazdy na rolkach kolana powinny być lekko ugięte – powoduje to lepszą amortyzację wstrząsów, większą stabilność i pewniejsze prowadzenie rolek. Ponadto, w razie utraty równowagi łatwiej jest uniknąć upadku.

Błąd 5: Nadmierne ruchy bioder i wyginanie tułowia

Błąd ten polega na ruszaniu biodrami, a co za tym idzie, wyginaniu tułowia w przód, tył i na boki. Jazda w ten sposób uniemożliwia zachowanie równowagi i zwiększa ryzyko upadku. Jadąc na rolkach powinniśmy być lekko pochyleni do przodu i poruszać tylko nogami oraz rękami.

Błąd 6: Nauka skrętów i obrotów tylko na jedną stronę ciała

W jeździe na rolkach każdy z nas ma swoją „lepszą” stronę ciała, na którą łatwiej jest mu wykonywać skręty i obroty. Podczas nauki trzeba jednak ćwiczyć obie strony, niezależnie od tego, co przychodzi nam łatwiej.

Błąd 7: Jazda w za dużych lub za małych rolkach

Odpowiednio dopasowane rolki powinny dobrze usztywniać kostkę, a jednocześnie pozostawiać luz w palcach. W trakcie wysiłku noga nieco puchnie, dlatego kupno rolek o 0,5-1 cm większych od naszego rozmiaru to najwygodniejsze rozwiązanie. Z kolei zbyt słabe zapięcie buta w okolicach kostki zmniejsza efektywność ruchów i może przyczynić się do ciężkiego urazu stopy w razie upadku.

Czytaj też: Jakie rolki kupić? [PORADY]

Błąd 8: Jeżdżenie po nierównej nawierzchni

Najlepsza do nauki jazdy jest równa, gładka nawierzchnia – może to być asfalt lub beton. Dobrym miejscem do stawiania swoich pierwszych kroków na rolkach są szerokie, asfaltowe ścieżki, uliczki z bardzo małym natężeniem ruchu, boiska. Jeżdżenie po nierównych chodnikach i w miejscach, gdzie przemieszcza się dużo samochodów jest niebezpieczne i zwiększa ryzyko wypadku.

Błąd 9: Jazda bez ochraniaczy

Podczas nauki jazdy na rolkach prawdopodobieństwo upadku jest bardzo duże. Nawet niewielkie zachwianie równowagi może spowodować, że wylądujemy na ziemi, a wtedy nietrudno o zranienie kolana czy łokcia. Dlatego tak ważne jest kupno odpowiedniego kasku i ochraniaczy. Kompletny zestaw powinien zawierać ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana. Jeżdżenie bez dodatkowej ochrony jest nieodpowiedzialne i zazwyczaj skutkuje dotkliwymi kontuzjami.

Błąd 10: Nieznajomość zasad poruszania się

Jeśli czujemy się na tyle pewnie w rolkach, że chcemy zacząć jeździć w miejscach obleganych przez innych rolkarzy czy przechodniów, powinniśmy pamiętać o zasadzie ruchu prawostronnego. W razie ryzyka jakiejkolwiek kolizji należy zawsze zjeżdżać na prawą stronę, a w przypadku poruszania się chodnikiem również trzymać się tylko prawej strony.