Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy?

2017-07-27 16:30

Kółka to najważniejszy element rolek, ponieważ decyduje o szybkości i płynności, z jaką się poruszamy. Najważniejsze parametry, które powinniśmy uwzględnić przy zakupie rolek to wielkość i twardość kółek, a także budowa łożysk. Sprawdź, jak dobrać rodzaj kółek do swojego stylu jazdy i poziomu umiejętności.

Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy?
Autor: thinkstockphotos.com Kółka do rolek średniej wielkości (70-84 mm) najlepiej nadają się dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie.

Spis treści

  1. Rozmiar kółek do rolek a jakość jazdy
  2. Twardość kółek do rolek a jakość jazdy
  3. Profil i odbicie kółek do rolek
  4. Łożyska do rolek – rodzaje i oznaczenia

Klasyczne rolki są zazwyczaj wyposażone w cztery kółka ustawione w prostej linii jedno za drugim. Mogą być wykonane z poliuretanu lub uretanu – wytrzymałych tworzyw sztucznych przypominających w wyglądzie i konsystencji kauczuk (często popełniany błąd to twierdzenie, że koła od rolek zrobione są z naturalnego kauczuku, co jest nieprawdą). W tanich modelach rolek, najczęściej sprzedawanych w supermarketach, można spotkać się z kółkami plastikowymi – nie gwarantują one jednak ani wygody, ani bezpieczeństwa podczas jazdy, dlatego lepiej w ogóle nie brać ich pod uwagę podczas zakupów.

Kółka do rolek cechują dwa podstawowe parametry:

  • średnica wyrażana w milimetrach (mm),
  • twardość oznaczana za pomocą litery A wraz z określoną liczbą z przedziału 74-101.

Oprócz tego pod uwagę bierze się też profil i odbicie rolek oraz budowę łożysk. Od wymienionych właściwości zależy, jak dużą szybkość można rozwinąć jadąc na rolkach oraz jaka jest ich zwrotność i stabilność.

Rozmiar kółek do rolek a jakość jazdy

Wielkość kółek należy dobrać w zależności od tego, czy szukamy rolek z kółkami dla początkujących, zaawansowanych, do jazdy wolnej, szybkiej, spokojnej czy agresywnej.

Kółka małe (od 47 do 70 mm):

  • nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości,
  • zapewniają większy komfort jazdy, ponieważ pochłaniają drgania podczas jazdy,
  • dzięki niewielkim rozmiarom są bardziej zwrotne.

Ze względu na powyższe cechy małe kółka nadają się do jazdy agresywnej, w której liczy się możliwość szybkiego manewrowania i wykonywania szybkich zwrotów.

Kółka duże (od 84 do 110 mm):

  • są przeznaczone do jazdy szybkiej, można jechać na nich z prędkością powyżej 30 km/h,
  • są mniej stabilne niż małe kółka, przez to nie zapewniają tak dobrej amortyzacji podczas jazdy,
  • są mniej zwrotne – wykonywanie skrętów, hamowań, jazda slalomem jest na nich dużo trudniejsza.

Kółka duże stosuje się w rolkach szybkościowych.

Kółka średnie, czyli w przedziale 70-84 mm, najlepiej nadają się dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie – gwarantują optymalną przyczepność, zwrotność, a jednocześnie nie są zbyt szybkie.

Twardość kółek do rolek a jakość jazdy

Twardość do druga, obok wielkości, cecha kółek mająca wpływ na jakość jazdy.

Miękkie kółka (od 74A do 82A):

  • stawiają większy opór podłożu, co sprawia, że jeździ się na nich wolniej,
  • zapewniają większy komfort jazdy ze względu na lepsze pochłanianie drgań,
  • szybciej się zużywają.

Twarde kółka (od 84A do 101A):

  • charakteryzują się mniejszą przyczepnością, dzięki czemu pozwalają na rozwijanie większych prędkości,
  • są mniej wygodne niż małe kółka, ponieważ nie amortyzują tak dobrze drgań,
  • są wytrzymalsze, dzięki czemu mogą starczyć na dłużej.

Dla osób początkujących poleca się miększe kółka z przedziału 78-84A.

Profil i odbicie kółek do rolek

Kółka mogą mieć także różny profil i odbicie. Parametry te wpływają na szybkość, zwrotność i stopień przyczepności rolek.

  • płaski profil wykorzystywany jest w jeździe wyczynowej ze względu na wysoki poziom przyczepności do podłoża;
  • ścięty, czyli ostry profil, pozwala osiągać duże prędkości, sprawdza się więc w jeździe szybkościowej;
  • okrągły profil gwarantuje dobrą zwrotność, przez co tego rodzaju kółka są przeznaczone do jazdy typu freestyle i hokeja na rolkach.

Odbicie to specjalny parametr, którego wartość jest ważna głównie z punktu widzenia zawodowców i osób wyczynowo jeżdżących na rolkach. Wskazówek dotyczących odbicia mogą udzielić profesjonalni doradcy w sklepach z artykułami dla rolkarzy.

Łożyska do rolek – rodzaje i oznaczenia

Łożyska decydują o tym, z jaką szybkością i płynnością kręcą się kółka w rolkach. Najczęściej oznaczane są za pomocą liter ABEC oraz określonej cyfry nieparzystej: 3, 5, 7 lub 9. Im wyższy numer, tym koła stawiają mniej oporu i obracają się szybciej.

Trzeba zaznaczyć, że niektórzy producenci rolek stosują symbole ILQ, SG lub HTO. Ma to na ogół związek z prestiżem danej marki – np. łożyska ILQ stosowane są w dobrej jakości rolkach firmy Twincam, które przeznaczone są do bardzo szybkiej jazdy z większymi przeciążeniami. Przy wszystkich wymienionych symbolach szybkość kółek oznacza się tak samo jak w przypadku ABEC – im większa cyfra, tym kółka kręcą się bardziej gładko i płynnie.

Istotny jest również rozmiar łożysk. Standardowy w większości rolek to 608. Występują jednak łożyska o mniejszej średnicy, np. 688 lub 698. Są popularne zwłaszcza wśród miłośników jazdy szybkiej. Dla osób jeżdżących rekreacyjnie 608 jest najbardziej optymalnym rozmiarem.

Ważne

Aby łożyska długo nam służyły, ważna jest ich regularna konserwacja. W trakcie jazdy po bokach łożysk osiadają drobiny piasku i pyłu, które w późniejszym czasie powodują wolniejsze kręcenie się kółek i szybsze ich zużywanie. Przy zakupie rolek warto zapytać sprzedawcę o to, w jaki sposób prawidłowo konserwować łożyska. Należy również pamiętać, aby co jakiś czas smarować je oliwą (łożysko toczy się wówczas szybciej, ale trzeba częściej powtarzać czynność) lub specjalnym smarem (powoduje spowolnienie obracania się kółek, jednak nie trzeba tego robić tak często).