Hamowanie na rolkach: hamulcem, pługiem, T-stopem, przez obrót [WIDEO]
Hamowanie na rolkach to podstawowa umiejętność, którą powinniśmy opanować zanim udamy się na rolkowy rajd po ulicach. Hamować można na 4 sposoby: za pomocą hamulca, pługiem, sposobem „T” oraz przez obrót. Obejrzyj wideo, na którym instruktor Michał Machowski pokazuje prawidłową technikę hamowania na rolkach i udziela pomocnych wskazówek początkującym.
Spis treści
- Hamowanie na rolkach za pomocą hamulca
- Hamowanie na rolkach pługiem
- Hamowanie na rolkach T-stopem
- Hamowanie na rolkach przez obrót
Hamowanie na rolkach to drugi, po jeździe do przodu, obowiązkowy punkt w nauce jazdy na rolkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność ta znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy i pozwala swobodniej poruszać się po ulicach. Mimo to wiele początkujących osób próbuje nauczyć się hamowania intuicyjnie lub po prostu zatrzymuje się wjeżdżając na trawnik albo łapiąc się jakiegoś stabilnego obiektu, np. ogrodzenia – takie sposoby mogą być skuteczne, ale tylko do czasu, aż nie spowodują upadku. Żeby szybko, a przy tym bezpiecznie hamować, trzeba poznać kilka technicznych wskazówek, a następnie zastosować je w praktyce.
Obejrzyj filmiki, na których instruktor Michał Machowski pokazuje krok po kroku, jak prawidłowo hamować na rolkach czterema sposobami. Każdy kolejny wymaga nieco więcej wprawy w jeżdżeniu, ale warto przetestować wszystkie, żeby wybrać sposób najlepszy dla siebie.
Hamowanie na rolkach za pomocą hamulca
Hamulec dołączany jest do wszystkich modeli rolek rekreacyjnych. Montuje się go do prawego buta za pomocą śruby. Zaawansowani rolkarze na ogół decydują się na demontaż hamulca, ponieważ przeszkadza on w bardziej skomplikowanych ewolucjach. Osoby początkujące powinny spróbować takiego sposobu hamowania ze względu na prostą technikę.
Jak hamować za pomocą hamulca? Przyjmij pozycję równowagi, czyli ugnij kolana i lekko pochyl się do przodu tak, aby czubek buta, kolano i barki znajdowały się w jednej linii. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą z hamulcem wysuń równolegle do przodu, zadzierając czubek rolki do góry. Obie nogi trzymaj w równej odległości siebie, mniej więcej na szerokość barków. Podczas hamowania nie pochylaj się zbytnio do przodu, aby nie stracić równowagi.
Hamowanie na rolkach pługiem
Hamowanie pługiem wymaga podobnego ułożenia rolek jak w przypadku hamowania na nartach. Jest to jeden z prostszych technicznie wariantów, jednak ma kilka wad. Między innymi wymaga dużo miejsca, a pełne zatrzymanie się następuje dopiero po pokonaniu sporej odległości.
Jak hamować pługiem? Zacznij od pozycji jodełki: złącz pięty, a palce skieruj do zewnątrz (stopy powinny przyjąć kształt litery V). Następnie nie uginając kolan zrób bardzo szeroki rozkrok – tak, aby wewnętrzne krawędzie rolek były nachylone do podłoża pod jak najmniejszym kątem. Im większy rozkrok, tym większe tarcie i szybsze hamowanie. Następnie ponownie złącz nogi kierując czubki butów do środka. W trakcie hamowania pozostawaj nisko na nogach pochylając tułów do przodu, a pośladki wypychając do tyłu.
Hamowanie na rolkach T-stopem
Jest to najpopularniejszy sposób hamowania, wymaga jednak lepszej techniki niż hamowanie pługiem lub za pomocą hamulca. Nazwa „T-stop” wzięła się od charakterystycznego ułożenia nóg, które kształtem przypomina literę „T”.
Jak hamować sposobem „T”? Ugnij prawą (lub lewą, jeśli tak ci wygodniej) nogę w kolanie, wysuń ją do przodu i przenieś na nią cały ciężar ciała. Lewą nogę ustaw prostopadle do prawej i pochyl wewnętrzną krawędź w kierunku podłoża – tak jakbyś ciągnął stopę za sobą. Najważniejsze jest to, aby w trakcie hamowania noga wysunięta do przodu była cały czas ustawiona prosto, oraz żeby barki skierowane były do przodu. Tylną nogę staraj się trzymać w jak największej odległości za sobą.
Hamowanie na rolkach przez obrót
Jest to jedna z bardziej zaawansowanych odmian hamowania. Polega na wykonaniu niepełnego obrotu (270 stopni) i zatrzymaniu się bokiem do kierunku jazdy. Łatwiej nauczyć się tej wersji hamowania jeśli umiemy już skręcać na rolkach.
Jak hamować przez obrót? Wysuń prawą (lub lewą) nogę do przodu, ugnij ją lekko w kolanie i przenieś na nią cały ciężar ciała. Czubki butów skieruj na zewnątrz. Drugą nogę ustaw w jednej linii. Gdy zaczniesz się obracać, po wykonaniu ¼ obrotu (90 stopni) od razu przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Wewnętrzne krawędzie rolek cały czas utrzymuj pochylone do środka (tak jak w pługu). Staraj się hamować będąc w jak największym rozkroku - w ten sposób poprawiasz swoją stabilność i utrzymujesz większą kontrolę nad ruchami.