Nurkowanie z rurką to snorkeling: na czym to polega i od czego zacząć?

2019-06-07 15:44

Snorkeling to najprostszy (i najtańszy) sposób obserwacji podwodnego świata. Aby zacząć, wystarczy kupić nurkowy sprzęt ABC, czyli maskę, fajkę i płetwy. Maska z hartowanego szkła na oczy i nos oraz rurka umożliwiają wyraźne widzenie i oddychanie pod wodą, a dzięki płetwom można szybko przemieszczać się na duże odległości. Snorkeling jest traktowany jako samodzielna dyscyplina lub jako pierwszy krok do nauki nurkowania z butlą.

Nurkowanie z rurką to snorkeling: na czym to polega i od czego zacząć?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zalety snorkelingu
  2. Snorkeling – jaki sprzęt?
  3. Odległość pod wodą
  4. Jak oddychać z maską i rurką?

Snorkeling polega na płytkim pływaniu lub unoszeniu się tuż pod powierzchnią wody, co pozwala na oglądanie raf koralowych i kolorowych rybek z perspektywy kłody pływającej po powierzchni wody. Dzięki specjalnym okularom i rurce, umożliwiającej swobodne oddychanie, można przeżyć niesamowitą przygodę, bez inwestowania w sprzęt i kursy nurkowe.

Zalety snorkelingu

Największą zaletą snorkelingu jest jego dostępność, bo snurkować może i dziecko i dorosły. Do najbardziej prymitywnej odmiany tego sportu – czyli nurkowania w płytkiej wodzie, nie potrzeba nawet specjalnych umiejętności pływackich, a nawet wtedy zobaczyć można wyjątkową roślinność i ryby.

Koszt podstawowego wyposażenia to około 100 zł za zestaw maska + fajka, i drugie tyle za płetwy. Już ta niewielka kwota wystarczy, aby w trakcie wakacyjnego wyjazdu przeżyć niesamowitą przygodę. Po pierwszym zanurzeniu się w idealnie przezroczystej lub turkusowej wodzie i otworzeniu oczu, ukazuje się przestrzeń, o której nie miało się pojęcia w trakcie pływania czy innych zabaw w wodzie. Okazuje się, że dzięki specjalnym okularom, oko zaczyna widzieć w pofałdowanej i "gęstej" wodzie, jak na powietrzu – kształty są wyraźne, a kolory intensywne. To powód, dla którego tak wiele osób próbujących snorkelingu łapie bakcyla nurkowania.

Najpopularniejsze kierunki zagraniczne do snorkelingu to Grecja, Chorwacja, Egipt, Turcja, Cypr i Tajlandia. Jako doskonałe miejsca do snurkowania polecane są Morze Czerwone i Śródziemne.

Kolejną zaletą nurkowania z rurką jest to, że sprzęt jest lekki i zajmuje mało miejsca, a próbować można samemu. Dzięki temu, aby zacząć, nie ma konieczności jechać na zorganizowany wyjazd nurkowy i opłacania instruktora. Wystarczy zapakować do wakacyjnej walizki niezbędny sprzęt i spróbować snurkowania w przerwach opalania się na plaży.

Snorkeling jako bezpieczną formę nurkowania poleca się także osobom, które czują lęk przed zanurzaniem się na kilkadziesiąt metrów i nie chcą głęboko nurkować.

Snorkeling – jaki sprzęt?

Na początek wystarczy maska, fajka (rurka) i płetwy. Kombinezon piankowy będzie potrzebny dopiero na kolejnym etapie nauki, kiedy opanujesz już podstawy nurkowania i postanowisz wypłynąć na głębsze wody.

Snorkeling maska
Autor: thinkstockphotos.com

Maska do snorkelingu

Maskę przed zakupem najlepiej przymierzyć i sprawdzić, czy wystarczająco dobrze przylega do głowy. W sklepie przyciśnij maskę do twarzy (nie zakładaj paska na głowę), żeby się przyssała. Pochyl się lekko do przodu i sprawdź, czy maska jeszcze przez chwilę trzymała się twarzy. Następnie załóż pasek i sprawdź, czy silikonowy kołnierz maski dokładnie przylega do twarzy z każdej strony. Sprawdź też, czy czubek nosa nie dotyka maski, jeśli tak się dzieje – poszukaj maski z większym nosem. Jest to ważne dlatego, że może to utrudniać oczyszczanie z wody w przypadku zalania. Nowoczesne maski zrobione sa najczęściej ze szkła hartowanego (bardzo odporne na uderzenia, a po ewentualnym uszkodzeniu praktycznie nie ma możliwości uszkodzenia oka) i silikonowego kołnierza. Najczęściej wybierane są maski z przezroczystym kołnierzem, który nie ogranicza pola widzenia. Maski z czarnym kołnierzem chętniej wybierają operatorzy i fotografowie – w takiej masce od razu ogląda się wykadrowane fragmenty podwodnego świata. Do wyboru są maski z szybą jednolitą (jeden kawałek), dzieloną (dwa szkła, jak w okularach) i panoramiczną (dodatkowe szybki po bokach maski, rozszerzające pole widzenia).

Zalety dobrej maski do snorkelingu:

  • zapewnia duży kąt widzenia w pionie i w poziomie;
  • mała objętość pozwala łatwo ją oczyścić z wody, jeśli dostanie się do środka;
  • szczelnie przylega do twarzy;
  • wykonana z dobrej jakości materiałów, które wytrzymają kilka sezonów snurkowania;
  • cena maski mieści się w granicach od 40 do kilkuset złotych.
To ci się przyda

Odległość pod wodą

Obraz pod wodą jest nieostry, co wynika z innego załamania promieni słonecznych w wodzie. W okularach widzimy wyraźnie dlatego, że światło wpada do oka ze środowiska powietrznego. Jednak promienie przenikające przez szybki w masce załamują się, zmieniając perspektywę.

Dlatego to, co widzimy pod wodą wydaje się być o 1/4 bliżej (stąd to, co powinno być w zasięgu ręki, jest poza nim) i o 1/3 większe, niż w rzeczywistości.

Snorkeling
Autor: thinkstockphotos.com Niesamowity widok podczas snurkowania.

Rurka do snorkelingu

Fajka (rurka) mocowana jest najczęściej paskami po lewej stronie do maski. Rurka powinna mieć średnicę 2 cm i długość około 35 cm. Za pomocą zapinki można regulować miejsce jej zamocowania do maski. To bardzo istotne, gdyż po założeniu maski, rurka nie powinna wystawać nad głową więcej niż 5-8 cm. Dłuższa fajka może powodować opory oddechowe i zmniejszyć przyjemność z nurkowania. Rurka z jednej strony zakończona jest ustnikiem, a z drugiej – zaworkiem uniemożliwiającym wlewanie się wody.

Płetwy do snorkelingu

Płetwy pozwalają na przemieszczanie się i pokonywanie dość dużych odległości. Dla początkujących najlepsze będą płetwy paskowe. Produkowane sa tylko w 4 rozmiarach: S, M,L, XL. Nie zawsze więc uda się znaleźć płetwę idealnie dopasowaną do stopy. Lepiej jednak kupić minimalnie za duże płetwy, niż za małe – nie utrudni to pływania, ani nie spowoduje otarć. Ważne! Płetwy paskowe przymierza się zawsze na buty nurkowe.

Sprzęt uzupełniający do snorkelingu

  • Koszulka do pływania – chroni przed nadmiernym opaleniem ramion i pleców, kiedy nurek pływa tuż pod powierzchnią wody, a na tym przecież polega snorkeling.
  • Pianka do snurkowania - jest cieńsza, lżejsza i znacznie tańsza od pianki nurkowej i ma zamek w innym miejscu, polecana dla osób nurkujących w chłodniejszych wodach.
Zrób to koniecznie

Jak oddychać z maską i rurką?

Maska do snorkelingu zakrywa oczy i usta, dlatego nurkując będziesz oddychać wyłącznie przez usta. Zacznij od założenia samej maski i przez chwilę oddychaj głęboko ustami, żeby przyzwyczaić się do tego, że nie możesz używać nosa. Po chwili włóż rurkę do ust – silikonowa osłona ustnika powinna opierać się dziąsłach, dzięki czemu bez problemu obejmiesz ustami początek rurki, a wystające końcówki ściśniesz zębami. Odetchnij kilka razy bez zanurzania się. Dopiero kiedy zacznie ci to wychodzić zupełnie naturalnie, możesz wejść do wody.

Ważne! Nie zaciskaj zębów zbyt mocno, bo możesz uszkodzić ustnik. Uwaga dotyczy głównie początkujących nurków, którzy często bezwiednie zaciskają zęby w sytuacji stresowej.