Aqua zumba, czyli zumba w wodzie – zalety i efekty

2018-02-19 10:50

Aqua zumba to nic innego, jak zajęcia zumby, tyle że odbywające się na basenie! Taniec w wodzie sprawia, że tracimy jeszcze więcej kalorii, a jednocześnie nie obciążamy stawów i dbamy o kręgosłup. Aqua zumba przeznaczona jest dla każdego i nie wymaga umiejętności pływania. Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć zumbę w wodzie.

Aqua zumba, czyli zumba w wodzie – zalety i efekty
Autor: thinkstockphotos.com Aqua zumba pozwala spalić nawet 400 kcal w ciągu godziny treningu.

Spis treści

 1. Jak wyglądają zajęcia aqua zumby?
 2. Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia aqua zumby
 3. Zalety aqua zumby
 4. Ile kalorii można spalić podczas aqua zumby?
 5. Komu polecana jest aqua zumba?
 6. Jakie efekty daje aqua zumba?

Nie umiesz pływać, a może wydaje ci się to zbyt monotonne? Wybierz aqua zumbę! Zumba na basenie ma szereg zalet – nie tylko pozwala spalić mnóstwo kalorii i ujędrnić ciało, ale także oddziałuje prozdrowotnie na organizm. Z tego względu polecana jest osobom w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej.

Jak wyglądają zajęcia aqua zumby?

Aqua zumba to trening grupowy odbywający się na basenie (woda sięga do pasa lub nieco wyżej, dlatego nie trzeba umieć pływać). Podobnie jak w przypadku tradycyjnych zajęć zumby, uczestnicy tańczą naśladując ruchy instruktora. Prowadzący pokazuje kroki taneczne stojąc na krawędzi basenu, dzięki czemu jest doskonale widoczny. W tle gra energetyczna muzyka w stylu latino.

Czytaj też: 5 najlepszych piosenek do zumby

Zajęcia aqua zumby trwają ok. godziny. Choreografia składa się głównie z ćwiczeń wykonywanych w miejscu, np. szybki bieg z unoszeniem kolan do góry, skoki, przeskoki, wykopy, energiczne poruszanie ramionami pod wodą, kręcenie biodrami. Poszczególne ruchy odpowiadają tempu i rytmowi latynoskiej muzyki.

Uczestnicy aqua zumby podkreślają, że zajęcia bardziej przypominają imprezę taneczną na basenie niż trening odchudzający. Dzięki muzyce i luźnej atmosferze w ogóle nie czujemy zmęczenia, a ciało samo rwie się do tańca.

Zobacz na wideo, jak wyglądają zajęcia aqua zumby

Zalety aqua zumby

Aqua zumba to trening uniwersalny i bardzo przystępny. Wszechstronnie wzmacnia całe ciało, uczy koordynacji ruchowej i poprawia wygląd sylwetki, a przy tym jest mniej kontuzjogenny niż zajęcia „na sucho”. Wszystko dlatego, że woda działa jak naturalna podpora dla stawów i kręgosłupa, które na co dzień muszą znosić ogromne przeciążenia. Z tego względu aqua zumba jest znakomitym sposobem na wyleczenie bólu pleców.

Sprawdź też: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Warto jednocześnie zaznaczyć, że ruch w wodzie, choć odciąża układ kostny, od mięśni wymaga nieco więcej pracy – bo woda stawia dodatkowy opór. Dzięki temu jeszcze skuteczniej wzmacniamy całe ciało oraz szybciej spalamy kalorie. Ćwiczenia w wodzie poprawiają też krążenie i są rodzajem naturalnego masażu, który rozbija tłuszcz nagromadzony pod skórą oraz pomaga pozbyć się toksyn zalegających w tkankach.

Zobacz też: 20-minutowy zestaw ćwiczeń w basenie

Warto wiedzieć

Ile kalorii można spalić podczas aqua zumby?

W trakcie godzinnych zajęć aqua zumby można spalić od 300 do 400 kcal. Ostateczny efekt zależy od intensywności ruchów i naszego poziomu zaawansowania.

Komu polecana jest aqua zumba?

Zumba w wodzie jest dobra dla każdego i nie ma do niej praktycznie żadnych przeciwwskazań. Świetnie sprawdzi się jako trening ogólnorozwojowy dla osób, które chcą rozruszać ciało i zachować dobrą formę fizyczną.

Z zalet aqua zumby mogą korzystać też osoby, dla których tradycyjne zajęcia fitness są zbyt forsowne: osoby otyłe, po przebytych kontuzjach, seniorzy, osoby mające problemy z kręgosłupem. To świetne rozwiązanie dla kobiet, które chciałyby zacząć ćwiczyć, ale krępują się swojej sylwetki i szukają treningu, podczas którego poczują się swobodnie. Choć ćwiczenia odbywają się w strojach kąpielowych, to uczestnicy są zanurzeni do pasa w wodzie, więc mankamenty figury nie rzucają się w oczy.

Czytaj też: 7 zasad ćwiczeń dla otyłych

Jakie efekty daje aqua zumba?

 • wzmacnia wszystkie mięśnie ciała
 • pomaga schudnąć
 • wysmukla i ujędrnia brzuch, uda, pośladki, ramiona
 • likwiduje cellulit
 • niweluje bóle kręgosłupa i stawów
 • poprawia koordynację ruchową
 • pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu
 • dodaje energii i poprawia samopoczucie

Czytaj też: Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia