Pływanie żabką - zalety, oddychanie, kalorie. Żabka a kręgosłup
Pływanie żabką (inaczej stylem klasycznym) ma wiele zalet zdrowotnych. Po pierwsze, aktywuje do pracy mięśnie pleców, brzucha, ramion oraz nóg. Po drugie, doskonale spala kalorie. Na pływaniu żabką zyskuje też... kręgosłup. Zastanawiasz się, jakie jeszcze korzyści da ci pływanie żabką? Dowiedz się, czy pływanie żabką z głową nad wodą szkodzi i poznaj prawidłową technikę stylu klasycznego.
Spis treści
- Pływanie żabką - najłatwiejszy styl pływania
- Pływanie żabką - oddychanie
- Pływanie żabką - co daje?
- Pływanie żabką a kalorie
- Czy pływanie żabką z głową ponad wodą szkodzi?
Żabka to potoczne określenie klasycznego stylu pływania. Można go zakwalifikować do symetrycznego stylu pływackiego, ponieważ w trakcie tej aktywności wykorzystujemy obie strony ciała.
Podczas pływania żabką pracują wszystkie mięśnie, a kręgosłup wzmacnia się i prostuje. Cały sekret pływania stylem klasycznym polega na właściwym oddychaniu i nietrzymaniu głowy nad wodą, ponieważ może to powodować bóle kręgosłupa.
Przeczytaj artykuł, a przekonasz się, że zalety pływania żabką są nieocenione. Taka aktywność daje niebywałe korzyści zdrowotne, ponadto spala kalorie i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.
Pływanie żabką - najłatwiejszy styl pływania
Pływanie żabką jest względnie prostym technicznie stylem pływackim. Aby prawidłowo pływać żabką, należy położyć się na brzuchu na wodzie i prawie jednocześnie wykonać okrężny ruch rąk i nóg.
Styl ten nazywany jest „żabką”, ponieważ najprościej mówiąc, naśladuje on ruchy pływania żaby. Palce dłoni i stóp powinny być maksymalnie obciągnięte, aby nadać kończynom opływowy kształt. W momencie zataczania kół rękami, dłonie powinny delikatnie przekręcić się do wewnątrz tak, aby efektywniej odpychać się nimi od wody.
Ruchy podczas pływania stylem klasycznym muszą być ze sobą odpowiednio zsynchronizowane. W momencie podkurczania (uginania) nóg, należy wykonać ruch rękami. Kiedy zrobimy wykop nóg i złączymy stopy ze sobą, nasze ręce powinny zrobić analogicznie to samo.
Podczas pływania żabką zarówno prawa, jak i lewa strona ciała, wykonuje tę samą czynność. Pamiętaj, aby koła, które wykonujesz rękami i nogami były pełne, a im bardziej twoje ruchy będą zamaszyste i staranne, tym szybciej będziesz pływać.
Aby prawidłowo technicznie pływać żabką, powinno się zanurzać swoją głowę pod wodą za każdym razem, kiedy kończy się zataczać rękami okrąg - następnie należy unieść głowę do góry i zaczerpnąć powietrza. Można też wynurzać się i nabierać powietrza, co drugi cykl ruchu.
Nie przegap:
- Pływanie: dlaczego warto chodzić na basen
- Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania
- Okulary do pływania: jakie kupić? [Porównanie dostępnych modeli i ceny]
Pływanie żabką - oddychanie
Oddychanie w trakcie pływania żabką na początku może sprawiać trudności. Częściowo wykonujemy je pod wodą, co może być dla nowicjuszy delikatnym utrudnieniem. Jednak wystarczy kilka treningów, aby nauczyć się synchronizacji wdechu i wydechu.
Prawidłowe oddychanie podczas żabki odbywa się częściowo pod wodą i częściowo nad nią. Wdech bierzemy, zadzierając głowę do góry wraz z odpowiednim ruchem rękami, a wydychamy powietrze pod wodą. Należy pamiętać, aby wdech był szybki i głęboki, a wydech długi.
W trakcie pływania żabką oddychanie powinno odbywać się co drugi raz lub za każdym razem. Oddech musimy dostosować do własnych możliwości i swojego komfortu.
Poznaj technikę innych stylów pływackich:
Pływanie żabką - co daje?
Zastanawiasz się, jakie efekty daje pływanie żabką? Prozdrowotnych zalet tego stylu jest naprawdę wiele:
- usprawnia pracę mięśni i stawów całego ciała,
- rzeźbi i modeluje sylwetkę,
- koryguje wady postawy,
- korzystnie wpływa na stan kręgosłupa (o ile jest wykonywane prawidłowo),
- podkręca metabolizm,
- spala tkankę tłuszczową w trakcie i po skończonym wysiłku fizycznym,
- poprawia gibkość i funkcjonalność sylwetki,
- wysmukla i ujędrnia ciało,
- poprawia krążenie krwi,
- dotlenia organizm,
- wykorzystuje podstawowe wzorce ruchowe człowieka,
- poprawia wydolność i kondycję,
- zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia, czyli serotoniny.
Pływanie żabką a kalorie
Styl klasyczny jest prawdziwym pogromcą kalorii! Podczas godzinnego pływania w wodzie, możemy spalić od 500 do 800 kcal. Ponadto, dzięki wykorzystaniu mięśni całego ciała podczas pływania żabką oraz naprzemiennej aktywności tlenowej i beztlenowej, nasz metabolizm pracuje na zwiększonych obrotach w trakcie wysiłku, a także po jego zakończeniu.
Pływanie żabką spala więc znacznie więcej kcal niż myślisz! Ta nieoceniona w swej wartości aktywność fizyczna doskonale wpływa na odchudzanie. Woda działa na ciało modelująco i doskonale wpływa na likwidowanie cellulitu. Warto więc skorzystać z jej dobroczynnych właściwości i czym prędzej zapisać się na basen.
Sprawdź też:
- Pływanie - trening odchudzający na basenie dla początkujących
- 20-minutowy zestaw ćwiczeń w basenie
- Jak pływać, żeby schudnąć?
Czy pływanie żabką z głową ponad wodą szkodzi?
Pływanie żabką z głową nad wodą może powodować poważne uszkodzenia górnej części kręgosłupa. Na deformacje najbardziej narażony jest odcinek szyjny i piersiowy.
Kiedy nasze ciało ułożone jest w jednej linii, a głowa nadmiernie odgina się do tyłu, aby pozostać nad taflą wody, kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji. Ponadto, aby nie zanurzać twarzy w wodzie, musimy wyjątkowo silnie wygiąć się do tyłu, co wpływa negatywnie także na odcinek lędźwiowy, który ulega jeszcze mocniejszemu odchyleniu.
Takie pływanie może prowadzić do nadmiernej lordozy lub nawet hiperlordozy. Prawidłowa technika pływania żabką uwzględnia jej wpływ na postawę, a kręgosłup podczas takiej aktywności powinien się wzmacniać i regenerować, co jest możliwe tylko przy pływaniu krytą żabką. Nadmierne i długotrwałe unoszenie głowy do góry nie wpłynie korzystnie na stan naszych pleców!
Fińscy naukowcy przebadali grupę 46 osób – rekreacyjnych pływaków. Wyniki badań przedstawili w 2002 roku na międzynarodowej konferencji Biomechanics and Medicine in Swimming IX w St. Etienne.1
Pływaków podzielono na 3 grupy wiekowe: 13 lat, 25-25 lat, 70 lat (+-6 lat). Grupa badana, co istotne, składała się z osób pływających rekreacyjnie a nie wyczynowo. Być może u zawodników dane przedstawiałyby się zupełnie inaczej. Po drugie – w badaniu nie poruszono tematu ustawienie odcinka szyjnego podczas pozycji pływackich. W każdej z grup zbadano jedynie parametry kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej (czyli naturalnych krzywizn ludzkiego kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym) w trzech pozycjach:
- pływania żabką
- pływania grzbietem
- podczas stania.
Podczas pływania mierzono maksymalne i minimalne parametry wygięcia tych odcinków kręgosłupa w całym cyklu ruchów.
Oto wyniki ich badań:
- lordoza lędźwiowa: największe parametry pogłębienia lordozy występowały podczas stania, zaś dużo mniejsze parametry występowały podczas pływania grzbietem i żabką.
- kifoza piersiowa: największe zmniejszenie kifozy wystąpiło podczas pływania żabką, następnie grzbietem, a największą wartość notowano w staniu.
A więc wg fińskich badań stanie dużo bardziej „szkodzi” fizjologicznym krzywiznom kręgosłupa niż pływanie żabką i grzbietem.
Pływanie żabką odkrytą nienaturalnie wymusza stałe wygięcie odcinka szyjnego: kompresuje górny odcinek szyjny i struktury mięśni w tym obrębie, co może skutkować nadmiernym napięciem, a następnie bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Głowa ponad wodą pociąga za sobą zresztą nienaturalną pozycję całego kręgosłupa: poza szyją, pogłębia również lordozę lędźwiową.
Natomiast przy pływaniu żabką krytą (jedyną polecaną przez nas) problem ten jest znacznie zniwelowany, ponieważ ciało ustawia się prawidłowo w jednej linii, a nieznaczne wygięcie kręgosłupa następuje na chwilę przy wynurzeniu na wdech.
Warto sprawdzić, jak wygląda idealny styl klasyczny. Zwróćcie uwagę na ułożenie sylwetki, ruch kończyn i oddychanie.
Polecany artykuł: