Jazda na nartach dla początkujących z filmami instruktażowymi

2019-12-17 13:10

Jazda na nartach nie musi być trudna - naukę techniki warto zacząć od poznania podstaw teoretycznych. Początkujący, którzy chcieliby nauczyć się jazdy na nartach, powinni opanować jazdę i hamowania pługiem, podchodzenie pod górę oraz bezpieczne upadanie i wstawanie. Obejrzyj film, na którym instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu pokazuje pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach zjazdowych.

Nauka jazdy na nartach dla początkujących - pierwsze kroki [PORADNIK WIDEO]
Autor: archiwum ZPR Media S.A.

Spis treści

  1. 1. Jazda na nartach - nauka pierwszych kroków
  2. 2. Nauka podchodzenia pod górę na nartach
  3. 3. Jazda na nartach i hamowanie pługiem
  4. 4. Nauka bezpiecznego upadania i wstawania z nart

Jazda na nartach może wydawać się skomplikowana, jednak nauka podstaw zajmuje początkującym zwykle kilka dni. Tyle czasu wystarczy, aby opanować techniczne aspekty narciarstwa zjazdowego. O postępach w nauce decyduje jednak praktyka – gdy już wiemy, jak wykonać poprawnie dany element, trzeba poświęcić wiele godzin na swobodną jazdę na nartach, aby utrwalić sobie poznane techniki.

W tym poradniku wideo dowiesz się, jak powinna wyglądać nauka pierwszych kroków na nartach zjazdowych. Nasz ekspert, Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie, pokazuje na filmie m.in. jak przyjąć prawidłową postawę na nartach, jak jechać i hamować pługiem, podchodzić pod górę oraz bezpieczne upadać i wstawać z nart.

1. Jazda na nartach - nauka pierwszych kroków

Nauka jazdy na nartach dla początkujących - pierwsze kroki

Zanim zapniesz narty, poświęć ok. 5 minut na rozgrzewkę: lekki trucht, krążenia stawów, (zwłaszcza kolan, kostek i nadgarstków), skłony.

Zapięcie nart i prawidłowa pozycja

Naukę jazdy na nartach zaczynamy od przygotowania sprzętu i przyjęcia odpowiedniej pozycji. Narty ustawiamy równolegle i zapinamy wkładając czubek buta w górne zapięcie, a piętę w dolne zapięcie. Kijki chwytamy wkładając dłoń w pasek przytwierdzony do rączki (od dołu), a następnie obejmując rączkę kija razem z paskiem. Końcówki kijków trzymamy za sobą. Lekko uginamy nogi i pochylamy sylwetkę tak, aby oprzeć się na językach butów – taką postawę utrzymujemy przez całą jazdę.

Bezkrok i krok naprzemienny

Poruszając się po płaskim terenie na nartach, możemy zastosować 2 techniki: bezkrok i krok zwykły. Pierwszy polega na odpychaniu się kijami trzymając narty cały czas równolegle. Pamiętamy, aby kije wbijać za sobą pod kątem do podłoża (nie z przodu).

Krok zwykły (naprzemienny) polega na wysuwaniu raz jednej, raz drugiej narty do przodu, z jednoczesnym pomaganiem sobie kijkami. Istnieje jeszcze nieco szybszy krok łyżwowy analogiczny jak w narciarstwie biegowym.

Obracanie się

Łączymy czubki lub pięty nart i utrzymując między nimi taki sam kąt obracamy się. Jeśli chcemy obrócić się na górce musimy pamiętać, że narty powinny być złączone końcami w dół stoku – tzn. jeśli stoimy tyłem do spadku, łączymy pięty, a jeśli przodem – czubki. W ten sposób narty same nie odjadą. Stojąc bokiem do stoku ustawiamy narty równolegle.

2. Nauka podchodzenia pod górę na nartach

Nauka jazdy na nartach - jak podchodzić pod górę

Kolejnym elementem, który powinien opanować każdy początkujący narciarz, jest podchodzenie pod górę. Można robić to na 2 sposoby: schodkowaniem i jodełką.

W przypadku pierwszego sposobu, ustawiamy się bokiem do stoku i dostawiając równolegle nartę do narty podchodzimy w górę. Jodełka polega na złączeniu tylnych końcówek nart i podchodzeniu do góry utrzymując cały czas rozwarty kąt między nartami. Robimy kroki naprzemiennie, ustawiając krawędzie nart pod lekkim kątem do stoku.

3. Jazda na nartach i hamowanie pługiem

Nauka jazdy na nartach - zjazd i hamowanie pługiem

Ucząc się jazdy na nartach pamiętaj, aby nie patrzeć się pod nogi. Głowę trzymaj prosto, wzrok skieruj przed siebie – w ten sposób łatwiej wyczujesz swój środek ciężkości.

Pług to podstawowy sposób poruszania się na nartach w dół stoku. Początkującym zapewnia stabilność i lepszą kontrolę nad jazdą, ponieważ w takiej pozycji narty się nie rozpędzają i w każdej chwili można łatwo wyhamować.

Jazda na nartach pługiem polega na złączeniu czubków nart i szerokim rozwarciu ich końcówek. W takiej pozycji zjeżdżamy w dół górki. Im bardziej rozwarty kąt, tym większy opór stawiają narty i można znacznie zwolnić lub całkowicie wyhamować.

4. Nauka bezpiecznego upadania i wstawania z nart

Nauka jazdy na nartach - jak bezpiecznie upadać i wstawać

Kiedy spodziewamy się upadku, należy jak najszybciej obniżyć środek ciężkości uginając kolana, odchylić się do tyłu i upaść na bok wyciągając nogi do przodu.

Aby wstać z nart, trzeba ustawić je równolegle w poprzek stoku. Następnie łączymy kije i wbijamy je obok siebie. Opieramy się na kijkach i „wspinając się” po nich, wracamy do pozycji stojącej.

Istnieją też 2 inne możliwości wstawania: pierwsza polega na tym, aby odłożyć kijki i z leżenia bokiem przejść do pozycji w kucki. Następnie chwytamy rękoma mocno za kolana i łapiąc równowagę podnosimy się do góry. W ostateczności możemy odpiąć narty i wrócić do pozycji stojącej w butach.