Narty biegowe: nauka kroku łyżwowego, technika podbiegu i zjazdu [WIDEO]
Nauka kroku łyżwowego na nartach biegowych, sposoby pokonywania na nich wzniesień i technika zjazdowa to zadania, które stoją przed każdym początkującym narciarzem biegowym. Jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami pokazuje instruktor Łukasz Kacprzak z Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Obejrzyj wideo ze wskazówkami eksperta.
Spis treści
- Technika kroku łyżwowego
- Pokonywanie wzniesień na nartach biegowych w marszu
- Pokonywanie wzniesień tzw. jodełką
- Pokonywanie wzniesień bokiem
- Technika zjazdowa na nartach biegowych
- Pozycja zjazdowa niska i wysoka
- Pozycja zjazdowa "pług"
Na nartach biegowych możemy poruszać się stylem klasycznym i stylem łyżwowym. W tym drugim narty są ustawione kątowo w stosunku do kierunku jazdy, a odbijamy się z ich wewnętrznych krawędzi, zostawiając ślady przypominające jodłę. Inny jest także sprzęt do narciarstwa biegowego łyżwowego. Buty są sztywne, mocno oplatające kostkę, narty o około 15 cm krótsze niż w narciarstwie biegowym klasycznym, a kije - o tyle samo dłuższe. Styl łyżwowy wymaga również wykonywania innych kroków niż klasyczny.
Technika kroku łyżwowego
Krok łyżwowy polega na tym, że wykonujemy go bez pracy rąk. Narty są ustawione kątowo, czyli ze zbliżonymi dziobami i rozszerzonymi tyłami, a my naprzemiennie się na nich odbijamy. Krok łyżwowy na nartach przypomina te, które wykonujemy jeżdżąc na rolkach i na łyżwach. Pamiętajmy, że najlepiej ćwiczyć go na ubitych i szerokich trasach.
Zobacz, jak instruktor Łukasz Kacprzak prezentuje na filmie wykonywanie kroku łyżwowego.
Pokonywanie wzniesień na nartach biegowych w marszu
Pokonywanie niewielkich wzniesień na biegówkach najlepiej wykonywać w marszu. Początkujący narciarze biegowi wybierają zazwyczaj biegówki z tzw. łuską, która uniemożliwia narcie jechanie do tyłu, co znacznie pokonywanie wzniesień ułatwia. Jeśli jesteśmy posiadaczami biegówek do stylu łyżwowego, samo kątowe ułożenie narty do kierunku jazdy zapobiega cofnięciu podczas zdobywania wzniesienia. Jako że narty do "łyżwy" nie posiadają łusek, smaruje się je na całej długości zmniejszającą tarcie parafiną.
Pokonywanie wzniesień tzw. jodełką
Kolejnym techniką pokonywania wzniesień na nartach biegowych klasycznych jest tzw. jodełka. Polega ona tym, że należy stanąć przodem do wzniesienia, ułożyć narty w kształt litery V: tak, by ich tyły są do siebie zbliżone, a dzioby - oddalone. Kije układamy daleko z tyłu, ponieważ będziemy opierać się na nich, by nie zjechać w tył. Następnie stawiamy kroki naprzemiennie obiema nogami.
Pokonywanie wzniesień bokiem
Jeśli natomiast mamy do pokonania bardzo trudne, niemal pionowe wzniesienie, należy złączyć narty i stanąć do wzniesienia bokiem. Najpierw o około 20 cm przesunąć do góry jedną nartę, a chwilę później dosunąć do niej drugą. Przy wykonywaniu tego manewru podpieramy się kijkami.
Obejrzyj wideo, na którym instruktor Łukasz Kacprzak pokazuje, jak pokonywać wzniesienia na nartach biegowych
Technika zjazdowa na nartach biegowych
Technika biegania na nartach różni się od narciarstwa zjazdowego - pagórki nie są tak ostre, chyba że mowa o trasach sportowych. Zazwyczaj jednak na końcu zjazdu jest długa prosta, która wymaga jedynie lekkiego odepchnięcia i schylenia. Technika zjazdu na nartach biegowych obejmuje dwie postawy: niską lub wysoką.
Pozycja zjazdowa niska i wysoka
Przyjmując pozycję wysoką, kije układamy sobie pod pachami, a nogi lekko uginamy w kolanach. Pozycja niska wymaga natomiast bardzo dużego wykroku i oparcia łokci albo o kolana, albo tuż przed nimi. Postawa powinna być jak najbardziej opływowa. Warto zaznaczyć, że pozycję niską przyjmuje się zazwyczaj podczas zjeżdżania w torach, gdzie nogi są niejako same "prowadzone" w rynienkach. Pozycja wysoka jest natomiast bezpieczniejsza, bo jesteśmy w stanie skontrować każdorazowe "odejście" nart.
Pozycja zjazdowa "pług"
Biegową techniką zjazdu idealną dla osób początkujących jest tzw. pług. Ustawiamy narty następująco: zbliżamy do siebie dzioby, piętki rozstawiamy i w zależności od tego, jak duży będzie kąt tego rozstawu, odpowiednio mocno hamujemy. I tak, większe wzniesienia wymagają szerokiego rozstawu nart, a na małych wzniesieniach narty mogą być nawet ustawione równolegle do siebie - wystarczy spokojnie poczekać, aż narty same wyhamują.
Poznaj technikę zjazdu na nartach biegowych, prezentowaną przez instruktora Łukasza Kacprzaka.