Longboard – co to jest? Jaki longboard wybrać na początek?

2019-03-20 11:50

Longboard to nowoczesna deskorolka przeznaczona do poruszania się po mieście, a także do wykonywania skomplikowanych trików i ewolucji. Zastanawiasz się, jak wybrać dla siebie odpowiedni longboard? Musi być przede wszystkim dopasowany do twojego wzrostu oraz wagi. Sprawdź, co to jest longboard, jaki longboard wybrać dla początkujących i dla dziecka oraz dowiedz się, jaka jest cena tej deskorolki.

Longboard – co to jest? Jaki longboard wybrać na początek?
Autor: thinkstockphotos.com Longboard świetnie sprawdza się jako środek transportu w mieście.

Spis treści

  1. Co to jest longboard?
  2. Jak jeździć na longboardzie?
  3. Jaki longboard dla początkujących?
  4. Jaka jest cena longboardu?
  5. Jaki longboard dla dziecka?

Jazda na longboardzie nie należy do najłatwiejszych, ale kiedy opanujesz równowagę i stabilizację ciała, nie powinna sprawiać ci większego problemu. Longboard przeznaczony jest zarówno dla dziecka, jak i dorosłego, a ceny nowoczesnych deskorolek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Co to jest longboard?

Longboard to rodzaj deskorolki, która jest znacznie dłuższa od pierwowzoru i maksymalnie zwężona przy kółkach. Wymiary longboardu sięgają od ok. 70 cm do ok. 130 cm.

Rekord prędkości ustanowiony na longboardzie wynosi ok. 130 km/h, a wyczynu tego dokonał Mischo Erban w 2012 roku.

Longboard powstał w drugiej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo miał służyć surferom do treningu poza sezonem, kiedy nie mogą pływać na wodzie. Stąd właśnie wziął się kształt longboardu, który przypomina deskę surfingową i dzięki swojej aerodynamicznej budowie pozwala osiągać bardzo duże prędkości.

Jak jeździć na longboardzie?

Aby opanować technikę jazdy na longboardzie, musimy zadbać o kilka podstawowych czynności umożliwiających bezpieczne poruszanie się.

Na początek warto skupić się na ćwiczeniach poprawiających balans. W tym celu należy poćwiczyć samo utrzymywanie równowagi, stojąc na deskorolce. Kiedy opanujemy już odpowiednią pozycję, wystarczy że zaczniemy odpychać się jedną nogą od podłoża, dokładnie tak, jak na standardowej desce. Nogi powinny być delikatnie ugięte w kolanach.

Aby skręcić, musimy zgiąć się w stronę przeciwną do kierunku skrętu. Hamowanie podczas jazdy na longboardzie odbywa się za pomocą dotykania wolną nogą do podłoża. Można także zeskoczyć z deski, ale jest to dość ryzykowana i nieco niebezpieczna technika, ponieważ pędząca deska może zrobić komuś krzywdę. Znacznie bezpieczniejszą techniką hamowania jest sliding, czyli wypchnięcie deski do boku oraz carving, który polega na wykonywaniu slalomu na desce, dzięki czemu traci ona prędkość.

Jaki longboard dla początkujących?

Jeśli zastanawiasz się, jaki longboard wybrać, masz do wyboru naprawdę szeroki zakres modeli. Najpopularniejsze rodzaje longboardów to Pintail, Twin Tip, Drop Through, Tail to longboard, Camber, Rocker.

Swoją przygodę z jazdą na deskorolce warto zacząć od stabilnego i wolniejszego modelu. Longboard odpowiedni dla osób początkujących to deska typu Pintail, która kształtem przypomina łezkę i ma ok. 100 cm długości. Na początku przygody z tym sportem trzeba nauczyć się utrzymywania równowagi i ćwiczyć balans ciała na nogach. Po opanowaniu podstaw, możemy przerzucić się na bardziej wymagający i szybszy model.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar longboardu? Trzeba wziąć pod uwagę nasz wzrost i wagę. Im wyżsi jesteśmy, tym dłuższą deskorolkę będziemy w stanie opanować. Natomiast jeśli chodzi o wagę, to longboardy z wypukłymi blatami mają lepszą zdolność do utrzymywania większych ciężarów. Warto też wybrać longboard z dużymi i miękkimi kółkami, szczególnie do poruszania się po mieście, ponieważ zwiększają one komfort jazdy.

Czytaj też: Wakacyjne sporty wodne - wakeboarding, flyboard, windsurfing

To ci się przyda

Jaka jest cena longboardu?

Ceny longboardów wahają się od 150 złotych do nawet do 1000 złotych. Im longboard jest solidniej wykonany i ma więcej możliwości oraz zastosowań, tym jego cena jest większa. Najczęściej spotykana cena longboardu to ok. 300-400 złotych i wydając tyle pieniędzy otrzymamy porządnie wykonaną i funkcjonalną deskorolkę.

Jaki longboard dla dziecka?

Longboard z całą pewnością może być udanym prezentem dla dziecka. Jazda na deskorolce typu longboard imituję jazdę na snowboardzie lub surfing bez potrzeby wyjazdu w góry czy nad morze. Zaletą longboardu jest to, że można na nim jeździć właściwie o każdej porze roku, przy sprzyjającej nawierzchni.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki longboard wybrać dla dziecka. Każdy typ tej nowoczesnej deskorolki powinien być odpowiednio dobrany do wzrostu, wagi i przeznaczenia.