To ćwiczenie oferuje niemal 10 dodatkowych lat życia. Nie musisz być zawodowcem
Aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Natomiast nieczęsto poruszamy kwestię tego jak konkretna dyscyplina wpływa na organizm. Kilka nowych badań rzuca ciekawe światło na grę w tenisa, która także dzięki sukcesom Igi Świątek cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Ruch, a właściwie jego brak, lub zbyt mały poziom stanowi jeden z modyfikowalnych czynników ryzyka występowania różnych chorób. Dlatego naukowcy coraz częściej analizują wpływ poszczególnych aktywności m.in. na układ krążenia, o czym świadczą opisane poniżej badania.
Czy gra w tenisa naprawdę wydłuża życie?
Dr José María Illán Fernández, który określa siebie jako niezależnego badacza, postanowił przeanalizować, jak gra w tenisa wpływa nie tylko na funkcje poznawcze, czy neuroplastyczność mózgu, ale także na długość życia.
W tym celu dokonał systematycznego przeglądu literatury z elementami analizy jakościowej i ilościowej. Meta-analiza dla badań ilościowych objęła osiem różnych baz, a autor wybrał publikacje z okresu 2010-2025. W sumie znaleziono 17 922 artykuły, natomiast wyniki badań dr. José Maríi Illán Fernándeza opierał się na 18 konkretnych badaniach, bo tylko one spełniły wszystkie niezbędne kryteria. Wiek uczestników obejmował bardzo szeroki zakres, bo od 4 do 94. roku życia.
Wyniki metaanalizy wykazały, że gra w tenisa jest powiązana z istotnym wydłużeniem życia. Przykładem było choćby badanie prowadzone przez Duńczyków w 2018 roku i określone jako City Heart Study. W ramach prac ustalono, że osoby grające w tenisa mogą żyć średnio nawet o 9,7 lat dłużej, niż te, które były nieaktywne fizycznie.
Z kolei pierwsze bardzo duże badania kohortowe z 2017 roku obejmujące aż 80 306 Brytyjczyków wykazało, że uczestnictwo w sportach rakietowych takich jak tenis, badminton, squash wiązało się ze znacznym spadkiem ryzyka śmiertelności z przyczyn układu krążenia.
Jak tenis wpływa na zdrowie? Długa lista korzyści
Poza tym, że gra w tenisa może wydłużyć nasze życie, istnieją także korzyści pośrednie. Po pierwsze tego rodzaju sport wpływa pozytywnie na wydolność serca, wzmacnia mięśnie i poprawia równowagę oraz koordynację. Taki zespół korzyści sprawia, że organizm starzeje się znacznie wolniej i spada także ryzyko wystąpienia demencji.
To jednak nie koniec, gra w tenisa reguluje metabolizm, przez co osoby, które szukają dla siebie aktywności wzmacniającej całe ciało, wspierającej mózg, ale również takiej, która pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów, powinni spróbować swoich sił. Specjaliści są zdania, że za sprawą intensywności gry spalanie kalorii osiąga poziom od 400 do 800 kcal na godzinę.
Tenis to także dobry wybór w kontekście wsparcia zdrowia psychicznego. Dzięki grze partnerem można rozładować napięcie, pobyć się trudnych i tłumionych emocji. W dodatku wybierając formę gry z partnerem osoba borykająca się ze stanami lękowymi czy depresją może czuć się silniejsza, zaopiekowana i sprawcza oraz stopniowo, oczywiście przy odpowiednim wsparciu farmakologicznym i terapii może coraz lepiej odnajdywać się w kontaktach społecznych.
Wystarczy już 2 lub 3 razy w tygodniu pograć godzinę, aby nie tylko odczuć poprawę wydolności organizmu, lecz także zredukować ryzyko chorób. Dzięki grze w tenisa możemy obniżyć ciśnienie krwi oraz tętno spoczynkowe, ale także poprawić krążenie i tym samym zmniejszyć ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.
Kto nie powinien grać w tenisa?
Nie ma bezwzględnego zakazu uprawiania tej dyscypliny. Natomiast należy pamiętać, że tenis to bardzo zrywny sport, wymagający szybkich reakcji całego ciała. Stąd przede wszystkim nie wolno zaczynać gry bez wcześniejszej rozgrzewki. Poza tym ostrożność powinny zachować osoby borykające się z dolegliwościami w obrębie stawów - zwałaszcza kolanowych, łokciowych czy w okolicach nadgarstków.
Poza tym tenis może obciążać również kręgosłup. Niemniej przy odpowiedniej technice i nawierzchni traktując aktywność jako grę rekreacyjną, nie musimy obawiać się o kontuzje. Oczywiście wcześniej zaleca się kilka lekcji z instruktorem, by uniknąć niechcianych urazów. Podsumowując, gra w tenisa jest bezpieczna zarówno dla dzieci jak i osób po 50. roku życia, ale trzeba do niej podchodzić z głową.