Badminton – gra nie tylko dla dzieci
Badminton to z pewnością gra dla każdego. Zasady badmintona rozgrywanego w halach sportowych są nieco bardziej skomplikowane niż gra na świeżym powietrzu w popularną kometkę. Sport ten można uprawiać zarówno rekreacyjnie jak i profesjonalnie. Żeby móc zagrać w badmintona trzeba mieć jedynie rakietkę, lotkę i… drugiego chętnego gracza!
Spis treści:
- Badminton czy kometka?
- Badminton – kiedy zacząć
- Badminton – zasady gry
- Lotka, rakietki - sprzęt do badmintona
- Badminton – jak znaleźć dobry klub i trenera
- Badminton – efekty treningu
Gra w badmintona według niektórych źródeł powstała już za czasów jednych z najstarszych cywilizacji: azteckiej i chińskiej, o czym świadczą rysunki przedstawiające grę podobną do badmintona. Inne źródła podają, że badminton miał swoje początki około 2 tysięcy lat temu i polegał na odbijaniu lotki samymi dłońmi.
Nazwa gry wzięła się od nazwy angielskiej posiadłości księcia Beauforta VIII, gdzie około roku 1870 rozegrał się pierwszy pokaz gry. Kilka lat później przyjęto zasady gry z dworu Badminton do oficjalnych wytycznych gry.
Do tej pory z tamtych czasów przetrwała długość i szerokość boiska, które były po prostu wymiarami salonu, w którym pokaz badmintona się odbył, oraz wysokość siatki.
Popularność gry stale rosła, a po latach powołano Międzynarodową Federację Badmintona, która sprawuje opiekę i czuwa nad rozwojem tejże dyscypliny sportowej. Pierwsze mistrzostwa w badmintonie zostały rozegrane w 1977 roku w szwedzkim mięśnie Malmo. W naszym kraju szczytowy rozwój tego sportu przypada na lata 70. XX wieku, a jego popularność nie gaśnie do dziś. Dowiedz się więcej o grze w badmintona.
Badminton czy kometka?
Badminton często mylony jest z kometką, jednak te aktywności, to podobne do siebie choć dwa różne sporty.
Badminton to 2 lub 4 osobowa dyscyplina olimpijska oficjalnie ustanowiona w 1992 roku. Badminton uprawia się w zamkniętych pomieszczeniach, najczęściej w halach sportowych, a grze towarzyszą ściśle wyznaczone reguły gry.
Kometka natomiast to rekreacyjna gra sportowa, tak samo jak badminton, polegająca na odbijaniu lotki rakietką. Jednak kometka nie wymaga konkretnych zasad i profesjonalnych hal do gry. Można w nią grać wszędzie, a popularna jest zwłaszcza na świeżym powietrzu – w parkach, na boiskach, nad jeziorem, w ogrodzie czy na plaży.
Badminton – kiedy zacząć
Grę w badmintona można rozpocząć właściwie w każdym wieku, ale trzeba mieć na uwadze, że dziecko powinno mieć ukończone co najmniej 6 lat. Jeśli nasza pociecha chce trenować na poziomie klubowym naukę gry w badmintona szczególnie powinno rozpocząć się dość wcześnie. Warto zwrócić na to uwagę, żeby później dziecko nie miało większej straty w grze w stosunku do innych młodych zawodników.
Jeśli nasze dziecko nie ma aspiracji, aby zostać profesjonalnym zawodnikiem lub my chcemy rozpocząć przygodę z tym sportem, można to zrobić to w dowolnym momencie. Badminton może być też przecież sportem uprawianym rekreacyjnie. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo klubów sportowych, które mają w swojej ofercie zajęcia gry w badmintona. Są to zajęcia oferowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Badminton – zasady gry
- Informacje techniczne:
Badminton rozgrywany jest na polu o wymiarach: 13,4 metrów długości i 6,1 metrów szerokości.
Natomiast siatka o szerokości 76 cm rozwieszona jest na wysokości 1,524 metra nad ziemią.
Lotka do gry w badmintona wykonana jest z szesnastu naturalnych lub syntetycznych piórek. Lotka zazwyczaj ma masę od 4,74 grama do 5,50 grama.
- Zasady gry
Gra badminton polega na przebijaniu lotki nad siatką za pomocą rakietki. Standardowa rozgrywka składa się z setów, które rozgrywane są do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi jednego z zawodników. Punkty zdobywa się wówczas, gdy przeciwnik nie odbił lotki zanim spadła na jego pole lub upadnie po jego zagraniu poza wyznaczone pole przeciwnika.
Zawodnik, który wygrał poprzednią akcję, wykonuje serw. Gracz serwuje z prawej lub lewej strony boiska, a decyduje o tym parzystość punktów. Podczas serwu główka rakiety i jej kontakt z lotką powinien być poniżej linii bioder gracza. Natomiast lotka musi być skierowana w przeciwległą ćwiartkę kortu. Grę uznaje się za zakończoną, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn wygra dwa sety.
Jeżeli zawodnicy osiągną wynik 20:20 to set wygrywa ten gracz, który pierwszy zdobędzie przewagę dwóch punktów. Jeśli ten stan remisowy będzie trwał do uzyskania wyniku 29:29, to wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy uzyska 30 punktów.
Lotka, rakietki - sprzęt do badmintona
Sprzęt do gry w badmintona nie jest drogi, więc sport ten mogą z powodzeniem uprawiać wszyscy chętni. Rakietki do badmintona można zakupić już w cenie od 60 złotych! Te droższe, przeznaczone dla zawodowych graczy, kosztują od mniej więcej 300 do 800 zł.
Lotki do badmintona to koszt około 30-120 złotych za paczkę. Lotki najczęściej pakowane są po 10-12 sztuk. To, ile przeznaczymy na sprzęt do badmintona zależy od tego, jak bardzo poważnie traktujemy tę grę. Jeśli mamy aspiracje do stania się profesjonalnym zawodnikiem halowym z pewnością powinniśmy zainwestować w droższy i porządniejszy sprzęt do badmintona. Jeśli chcemy grać rekreacyjnie, nie musimy przeznaczać na sprzęt dużo pieniędzy.
Badminton – jak znaleźć dobry klub i trenera
W dzisiejszych czasach nietrudno o znalezienie trenera gry w badmintona czy dobrego klubu sportowego, w którym możemy szkolić swoje umiejętności.
W Polsce możemy znaleźć zarówno klubu akademickie, państwowe stowarzyszenia, jak i prywatne centra przeznaczone do nauki i gry w badmintona. W każdym większym mieście z powodzeniem można trafić na profesjonalny ośrodek i trenera, który nauczy nas gry zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Dla przykładu, w Polsce są to takie miejsca jak:
- Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Uniwersytetu Warszawskiego
- Akademicki Związek Sportowy Kraków
- Akademicki Związek Sportowy Organizacja Środowiskowa w Łodzi
- Badminton Białostocki Ośrodek Sportowy
- Badmintonowy Klub Sportowy "Osiemnastka" Poznań
- Badmintonowy Uczniowski Klub Sportowy "Zakole" Szczecin
- Klub Sportowy "Wesoła" Warszawa
- Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
- Miejski Uczniowski Klub Badmintona Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku
- Międzyszkolny Klub Sportowy "Badminton" Słupsk
Badminton – efekty treningu
Efekty treningu gry w badmintona mogą okazać się zaskakujące! Ten niby niepozorny sport to spory wysiłek aerobowy, a czasem nawet anaerobowy. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie gramy. Podczas badmintona pracują mięśnie całego ciała.
Po pierwsze, musimy dość dużo się nabiegać. Charakter gry przypomina bowiem siatkówkę lub grę w tenisa, więc musimy stale czuwać nad kierunkiem lotu lotki i w dobrym momencie podbijać ją rakietką.
Po drugie, ręka, którą uderzamy wykonuje niemałą pracę. W badmintonie uderza się zarówno forhendem, czyli od góry, jak i backhandem – od dołu. To sprawia, że cała górna kończyna łącznie z mięśniami łopatki wykonuje intensywną pracę. Druga ręka z kolei służy do podrzucania lotki i nadawania równowagi oraz wyznaczania prędkości biegu, więc też jest stale aktywna.
Trening na świeżym powietrzu, co ma miejsce w przypadku pochodnej badmintona – kometki, doskonale wpływa na dotlenienie organizmu, poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie stresu i napięcia.
Badminton to intensywna gra, podczas której musimy stale czuwać nad kierunkiem lotu lotki i właściwym odbijaniem jej. To sprawia, że sport ten rozwija koordynację ruchową, bystrość oraz zwiększa czas reakcji. Do tego, badminton jest sportem, który można uprawiać właściwie w każdym wieku i nie ma wielu przeciwwskazań do gry. Dlatego może przynosić korzystne efekty zdrowotne nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także osobom starszym.
Polecany artykuł: